| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Nagroda jubileuszowa nie dla kierowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Nagroda jubileuszowa nie dla kierowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Nagroda jubileuszowa jest pewnym uhonorowaniem pracownika za długoletnią i sumienną pracę. Nie jest uregulowana w Kodeksie Pracy a zasady jej wypłacania określają akty wykonawcze do ustaw obejmujących określone grupy zawodowe. Czy każdemu należy się nagroda jubileuszowa?

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż w myśl przepisów ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.) nagroda jubileuszowa przysługuje każdemu pracownikowi po raz pierwszy po 20 latach pracy i następnie – w wyższej wysokości – co 5 lat. Z cytowanego przepisu wynika, iż nagroda jubileuszowa należy się każdemu pracownikowi placówki po spełnieniu warunku stażu pracy. Jednakże przepisy tej ustawy ograniczone zostały ustawą z dnia 3 marca 2000 roku o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa). Ustawa ta wprowadziła limity wynagrodzenia kadry zarządczej podmiotów publicznych, w tym kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Z zapisu art. 5 ust. 1 ustawy kominowej wynika jednoznacznie, że kierownikom zakładów opieki zdrowotnej przysługuje wyłącznie wynagrodzenie miesięczne. Mimo to, powołana ustawa umożliwia w zależności od osiągniętych wyników finansowych lub stopnia realizacji innych zadań przyznanie kierownikom sp zoz dodatkowej (fakultatywnej) nagrody rocznej oraz odprawy w związku z odwołaniem ze stanowiska.

Potwierdził to również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. II PK 134/13 wskazując, iż nagroda jubileuszowa, choć ma wynagrodzeniowy charakter nie jest z całą pewnością składnikiem wynagrodzenia miesięcznego, co wynika wprost z wykładni językowej. Nie można bowiem zasadnie twierdzić, że nagroda jubileuszowa przysługująca w 5 letnich okresach czasowych mieści się w pojęciu wynagrodzenia miesięcznego. Na tej podstawie należy przyjąć, że ustawowa nagroda jubileuszowa ustanowiona art. 62a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nie przysługuje kierownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej ze względu na ograniczenie wynikające z przepisu art. 5 ust. 1 ustawy.

Polecamy w INFORRB

Jakie mogą wystąpić nieprawidłowości w zakresie wypłacania dodatkowych nagród pracownikom samorządowym

W którym paragrafie ująć odprawę dla zwolnionego nauczyciela

Czy pracownik służby cywilnej dostanie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »