| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Zasady wynagradzania pracowników instytucji kultury w 2015 i 2016 r.

Zasady wynagradzania pracowników instytucji kultury w 2015 i 2016 r.

Od 1 grudnia 2015 r. instytucje kultury muszą stosować się do nowego rozporządzenia z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury. Co zmienia nowe rozporządzenie?

Nowe przepisy regulują też zasadę wypłaty dodatku specjalnego. Rozporządzenie z 2015 r. stanowi, iż "wysokość dodatku specjalnego ustala się, uwzględniając zakres i stopień trudności powierzonych zadań lub obowiązków oraz specyfikę i poziom uciążliwości warunków, w jakich jest świadczona praca". Poprzedni rozporządzenie stwierdzało, iż "warunkiem przyznania dodatku specjalnego jest wykonywanie przez pracownika: 1) okresowo zwiększonych obowiązków służbowych; 2)  dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności; 3) pracy w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach".

W zakresie dodatku za wieloletnią pracę nowe rozporządzenie uszczegóławia art. 31 ust. 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Natomiast w zakresie nagrody jubileuszowej - precyzuje udokumentowanie i obliczenie okresu pracy warunkującego jej przyznanie. Nowe rozporządzenie wyjaśnia również dokumentowanie stażu pracy potrzebnego do przyznania jednorazowej odprawy.

Zobacz również: Wynagrodzenia pracowników instytucji kultury 2015/2016

Co zmienią przepisy ustawy?

Za miesiąc zmienią swoje brzmienie niektóre przepisy samej ustawy. 1 stycznia 2016 r. wejdzie bowiem w życie nowy ust. 2 art. 31a.  Pracownikowi instytucji kultury będzie przysługiwało nie dodatkowe wynagrodzenie, lecz ekwiwalent za używanie w pracy własnego instrumentu lub własnych akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi, przysługuje ekwiwalent pieniężny za ich używanie. Dotychczas pracodawca pozostawiony był sam sobie przy ustaleniu zasad dotyczących prawa i wypłaty tego dodatkowego wynagrodzenia. Przepisy nowego rozporządzenia dodatkowo precyzują, że "warunkiem ustalenia prawa do ekwiwalentu pieniężnego, w tym jego wysokości, z tytułu używania w pracy przez pracownika artystycznego własnego instrumentu, akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi, jest zawarcie przez pracodawcę z pracownikiem umowy o używaniu w pracy przez pracownika artystycznego własnego instrumentu, akcesoriów do instrumentu, ubioru scenicznego, rekwizytu lub narzędzi". Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy będą musieli ze swoimi pracownikami podpisywać umowy, które powinny zawierać: oświadczenie pracownika o prawie do własności rzeczy; określenie zasad i sposobu używania rzeczy przez pracownika; określenie wysokości ekwiwalentu pieniężnego z tytułu używania rzeczy przez pracownika, uwzględniającej koszty poniesione przez pracownika w związku z zakupem lub utrzymaniem w należytym stanie rzeczy, w tym w szczególności normy zużycia rzeczy lub jego cenę rynkową i termin wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.

Należy pamiętać aby wewnętrzne regulacje były spójne z nowymi przepisami. Jeśli są one mniej korzystne od nowych przepisów należy je bezwzględnie zmienić.

Polecamy w INFORRB

Jak i kiedy poinformować pracownika o przygotowanym dla niego rozkładzie czasu pracy

Czy możliwa jest korekta odpisu na ZFŚS za ubiegły rok budżetowy

Jakie dokumenty powinien wypełnić nowy pracownik w związku z zatrudnieniem

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »