reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka

Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka

Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka jest dozwolone jedynie na podstawie pisemnego upoważnienia pracownika, przekazanego pracodawcy. Przedstawienie samego pełnomocnictwa do rachunku bankowego nie jest dokumentem wystarczającym dla pracodawcy do przekazania wynagrodzenia pracownika na rachunek bankowy współmałżonka.

Kiedy upoważnienie do wypłaty jest niezbędne

Jestem księgową w jednostce budżetowej. Pracownik zwrócił się ustnie o przekazywanie jego wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka, przedstawiając jednocześnie pełnomocnictwo do tego rachunku. Czy w takiej sytuacji można przekazać wynagrodzenie na rachunek współmałżonka, biorąc pod uwagę posiadane przez pracownika pełnomocnictwo? Czy też oprócz pełnomocnictwa do rachunku pracownik swoją dyspozycję powinien sporządzić na piśmie?

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka jest dozwolone jedynie na podstawie pisemnego upoważnienia pracownika, przekazanego pracodawcy.

Zgodnie z art. 84 kodeksu pracy wynagrodzenie to obowiązkowe świadczenie pracodawcy, którego pracownik nie może się zrzec ani przenieść tego prawa na inną osobę.

Ogólna zasada mówi, że wypłata wynagrodzenia za pracę powinna następować do rąk pracownika, nie przesądza jednak o tym, że inne formy są niedopuszczalne. Artykuł 86 par. 3 kodeksu pracy przewiduje, że obowiązek wypłaty wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

A zatem w przypadku gdy pracownik życzy sobie, aby jego wynagrodzenie było przekazane na rachunek bankowy współmałżonka, musi pracodawcy przedstawić pisemne upoważnienie dokonania takiego przelewu. Musi wskazać w nim numer i nazwę właściciela rachunku bankowego, na który ma być przekazywane wynagrodzenie.

Natomiast przedstawienie samego pełnomocnictwa do rachunku bankowego nie jest dokumentem wystarczającym dla pracodawcy do przekazania wynagrodzenia pracownika na rachunek bankowy współmałżonka. ©?

Elżbieta Gaździk

główna księgowa samorządowej jednostki

Podstawa prawna

Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Polecamy w INFORRB

Do jakiego paragrafu zaklasyfikować wydatki budżetowe z tytułu odprawy pieniężnej dla zwolnionego pracownika

Czy skan faktury otrzymany mailowo może stanowić dowód księgowy

W jakim paragrafie ująć koszty zagranicznej i krajowej podróży służbowej

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama