REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka

Elżbieta Gaździk
Elżbieta Gaździk
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
wynagrodzenia, pieniądze Fot. Fotolia
wynagrodzenia, pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka jest dozwolone jedynie na podstawie pisemnego upoważnienia pracownika, przekazanego pracodawcy. Przedstawienie samego pełnomocnictwa do rachunku bankowego nie jest dokumentem wystarczającym dla pracodawcy do przekazania wynagrodzenia pracownika na rachunek bankowy współmałżonka.

Kiedy upoważnienie do wypłaty jest niezbędne

Jestem księgową w jednostce budżetowej. Pracownik zwrócił się ustnie o przekazywanie jego wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka, przedstawiając jednocześnie pełnomocnictwo do tego rachunku. Czy w takiej sytuacji można przekazać wynagrodzenie na rachunek współmałżonka, biorąc pod uwagę posiadane przez pracownika pełnomocnictwo? Czy też oprócz pełnomocnictwa do rachunku pracownik swoją dyspozycję powinien sporządzić na piśmie?

REKLAMA

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Przekazanie wynagrodzenia na rachunek bankowy współmałżonka jest dozwolone jedynie na podstawie pisemnego upoważnienia pracownika, przekazanego pracodawcy.

Zgodnie z art. 84 kodeksu pracy wynagrodzenie to obowiązkowe świadczenie pracodawcy, którego pracownik nie może się zrzec ani przenieść tego prawa na inną osobę.

REKLAMA

Ogólna zasada mówi, że wypłata wynagrodzenia za pracę powinna następować do rąk pracownika, nie przesądza jednak o tym, że inne formy są niedopuszczalne. Artykuł 86 par. 3 kodeksu pracy przewiduje, że obowiązek wypłaty wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A zatem w przypadku gdy pracownik życzy sobie, aby jego wynagrodzenie było przekazane na rachunek bankowy współmałżonka, musi pracodawcy przedstawić pisemne upoważnienie dokonania takiego przelewu. Musi wskazać w nim numer i nazwę właściciela rachunku bankowego, na który ma być przekazywane wynagrodzenie.

Natomiast przedstawienie samego pełnomocnictwa do rachunku bankowego nie jest dokumentem wystarczającym dla pracodawcy do przekazania wynagrodzenia pracownika na rachunek bankowy współmałżonka. ©?

Elżbieta Gaździk

główna księgowa samorządowej jednostki

Podstawa prawna

Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Polecamy w INFORRB

Do jakiego paragrafu zaklasyfikować wydatki budżetowe z tytułu odprawy pieniężnej dla zwolnionego pracownika

Czy skan faktury otrzymany mailowo może stanowić dowód księgowy

W jakim paragrafie ująć koszty zagranicznej i krajowej podróży służbowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA