| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja budżetowa w pytaniach i odpowiedziach

Klasyfikacja budżetowa w pytaniach i odpowiedziach

Odpowiadamy na pytania czytelników dotyczące klasyfikacji budżetowej: jak prawidłówo klasyfikować, w jakim paragrafie księgować ulgi, szkolenia, wydatki dotyczące remontu.

Należy zwrócić uwagę, że w zadanym pytaniu nie zaznaczono, jakiej jednostki organizacyjnej ono dotyczy. Jeśli zostały zlikwidowane wyroby gotowe, to nie pojawią się one w żadnym paragrafie po stronie przychodów (zakład budżetowy) ani dochodów (jednostka budżetowa), bo nie ma z tego tytułu wpływu środków.

PODSTAWA PRAWNA

● Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 121, poz. 1002)

Szkolenie podstawowe strażaka

Jak prawidłowo zaklasyfikować szkolenie podstawowe strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej (kurs podstawowy) – 2000 zł?

W związku z tym, że w pytaniu nie wskazano, jakiej jednostki straży dotyczy oraz czego przedstawione wydatki dotyczą bądź też z jakich przepisów wynikają, trudno jest odpowiedzieć na pytanie jednoznacznie.

Strażak może być skierowany do szkoły, na przeszkolenie lub na studia (art. 106 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej). Minister właściwy do spraw wewnętrznych określa w rozporządzeniu rodzaje placówek, do których może być skierowany strażak, oraz należności pieniężne przysługujące strażakom w przypadku skierowania, a w szczególności:

● uposażenie,

● inne świadczenia pieniężne wynikające z przepisów płacowych,

● wysokość dodatku służbowego,

● ryczałt finansowy na dojazdy do miejsca nauki,

● zasady odpłatności za noclegi i wyżywienie podczas nauki.

W tym zakresie obowiązuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 marca 2003 r. w sprawie rodzaju placówek, do których może być skierowany strażak Państwowej Straży Pożarnej, oraz należności pieniężnych przysługujących w przypadkach skierowania strażaka do szkoły, na przeszkolenie lub na studia.

Strażak Państwowej Straży Pożarnej może być skierowany do:

● Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, pozostałych szkół lub ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej,

● szkoły publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej,

● państwowej lub niepaństwowej szkoły wyższej,

● innych placówek prowadzących pozaszkolne formy kształcenia.

Jeśli zadane pytanie dotyczy zwrotu całości lub części opłat za kształcenie pobieranych przez wymienione placówki, to wydaje się zasadny § 303 „Różne wydatki na rzecz osób fizycznych”, z odpowiednią czwartą cyfrą, natomiast jeżeli wydatki za kurs ponosi jednostka bezpośrednio do wymienionych szkół, wystąpi § 430 „Zakup usług pozostałych”, z odpowiednią czwartą cyfrą.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK