| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > W jakim paragrafie ująć zakup psów służbowych

W jakim paragrafie ująć zakup psów służbowych

Jesteśmy jednostką budżetową. W ramach zadania zleconego przez jednostkę nadrzędną realizujemy zakup psów służbowych. Dla realizacji tego zakupu musimy zawierać umowy cywilne z hodowcami psów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, są osobami fizycznymi. Czy realizacja zakupu psa na podstawie takiej umowy powinna być sklasyfikowana w § 417 „Wynagrodzenia bezosobowe”, czy też w ramach § 4210 „Zakup materiałów i wyposażenia”?

Psy stanowią inwentarz żywy w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Z kolei definicja środków trwałych wymienia wśród aktywów m.in. inwentarz żywy, który w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) stanowi:

● grupę 9 „Inwentarz żywy”,

● podgrupę 90 „Inwentarz żywy”,

● rodzaj 900 „Inwentarz żywy”

i odnosi się zarówno do pojedynczych sztuk, jak też stad produkcyjnych.

Zobacz również: Klasyfikacja wydatków ponoszonych na zakup nagród w postaci rzeczowej

Zakup psa może być sklasyfikowany w § 421 „Zakup materiałów i wyposażenia”, zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, ponieważ wiąże się to z dostawą inwentarza, co nie stanowi wynagrodzenia np. z tytułu zlecenia czy umowy o dzieło.

Zasadne jednak może być uznanie takiego wydatku za inwestycyjny, ponieważ pies poprawi jakość realizowanych zadań służby celnej poprzez prawdopodobne zwiększenie wykrywalności przemytu. Wybór odpowiedniego paragrafu jest zależny od posiadanego planu finansowego.

PIOTR WIECZOREK

specjalista ds. rachunkowości i zarządzania ryzykiem, praktyk kontroli i szkoleniowiec, audytor systemu ISO, były pracownik jednostek sektora finansów publicznych

PODSTAWY PRAWNE

● art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 4)

● załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1952)

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK