| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Odprawa emerytalna przysługuje tylko raz

Odprawa emerytalna przysługuje tylko raz

Instytucja zatrudnia emeryta na 1/2 etatu. Obecnie jest on w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia. Czy należy mu ponownie wypłacić odprawę emerytalną?

Nie – ponieważ pracownik-emeryt na pewno otrzymał już odprawę emerytalną po rozwiązaniu stosunku pracy w związku z jego przejściem na emeryturę, a odprawa ma charakter jednorazowy (może być wypłacona raz w życiu).

 

Pracodawca, u którego nastąpiło rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę w związku z przejściem tego pracownika na emeryturę, był zobowiązany do wypłaty tego świadczenia i zapewne to uczynił. Obowiązek ten spoczywał na nim bez względu na to, czy był to pracodawca:

samorządowy – wtedy podstawę wypłaty stanowi art. 36 ust. 2 w zw. z art. 38 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (a przed 1 stycznia 2009 r. – art. 21 ust. 1 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych),

spoza sfery budżetowej – wówczas podstawą wypłaty jest art. 921 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Jeśli pracodawca nie zrealizuje tej powinności (od 2 kwietnia 2009 r. wypłata odprawy emerytalnej powinna nastąpić w dniu ustania stosunku pracy – § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych), pracownik ma 3 lata na dochodzenie jej wykonania (art. 291 § 1 k.p.). Pracodawca zwykle nie zwleka, ponieważ może ponieść dodatkowe konsekwencje.

Jeśli pracodawca zwleka z wypłatą odprawy emerytalnej, naraża się na zapłatę:

odsetek za każdy dzień opóźnienia (art. 481 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p.) – odsetki ustawowe wynoszą 13% w skali roku,

odszkodowania – jeśli pracownik wykaże przed sądem, że wskutek spóźnionej wypłaty odprawy emerytalnej poniósł szkodę (art. 471 k.c. w zw. z art. 300 k.p.) – pracodawca nie będzie musiał płacić odszkodowania, jeśli będzie w stanie wykazać, że za spóźnienie w wypłacie nie ponosi odpowiedzialności,

kary grzywny od 1000 do 30 000 zł, ponieważ niewypłacenie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowników (art. 282 § 1 pkt 1 k.p.).

 

Czytaj także: Jak wynagradzać za dodatkowe obowiązki podczas wykonywania pracy >>

 

Odprawa emerytalna wypłacana zarówno na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych (obecnej i poprzedniej), jak i Kodeksu pracy ma charakter jednorazowy. Oznacza to, że pracownik może otrzymać ją tylko raz w życiu. Dlatego nie uzyska do niej prawa, jeśli ją dostał, bo przeszedł na świadczenie emerytalne, a następnie ponownie podjął zatrudnienie (jak w sytuacji z pytania), by po jego zakończeniu definitywnie zakończyć aktywność zawodową (pobierać wyłącznie emeryturę).

Podstawy prawne

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958)

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 662)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz.U. Nr 220, poz. 1434)

 

Czytaj także: Jak obliczyć odprawy dla pracowników samorządowych >>

 

BOŻENA STYCZYŃSKA

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK