| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia zdrowotne > Kiedy uwzględnić pracownicze koszty uzyskania przychodów

Kiedy uwzględnić pracownicze koszty uzyskania przychodów

Pracownik naszej jednostki od 1 do 30 września 2008 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił zasiłek chorobowy (został przekroczony limit 33 dni w roku, zakład pracy nie jest płatnikiem zasiłków). Czy za ten okres zakład pracy powinien wypłacić dodatek stażowy, który nie jest pomniejszany za czas choroby, oraz czy pracownikowi należy potrącić koszty uzyskania przychodu oraz ulgę podatkową? Dodatkowo pracownik uzyskał we wrześniu nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy.


Jeżeli w danym miesiącu pracodawca dokonał jakiejkolwiek wypłaty ze stosunku pracy na rzecz pracownika (dotyczy to np. dodatku, nagrody, premii), to należy uwzględnić pracownicze koszty uzyskania przychodów niezależnie od tego, czy pracownik świadczył pracę przez cały miesiąc, czy też nie przepracował w tym miesiącu ani jednego dnia.

Przychodami ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Dotyczy to w szczególności: wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatków, nagród, ekwiwalentów za niewykorzystany urlop i wszelkich innych kwot niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika, jak również wartości innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof).

Takie uregulowanie oznacza, że jeżeli mimo istnienia stosunku pracy pracownik w danym miesiącu nie otrzymuje przychodu z tego tytułu (np. przebywa na zasiłku chorobowym), pracodawca nie może w tym miesiącu uwzględnić pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli natomiast w danym miesiącu pracownik, poza zasiłkiem chorobowym, otrzymał przykładowo dodatek stażowy czy też nagrodę uznaniową lub jubileuszową, które są przychodami ze stosunku pracy, od tych świadczeń płatnik powinien naliczyć pracownicze koszty uzyskania przychodów. To samo dotyczy kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek (tzw. ulga podatkowa).

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894)

Polecamy artykuły

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK