RB: Ewidencja księgowa faktur za gaz wystawionych dla szkoły
REKLAMA
REKLAMA
Prawidłowe ujęcie w ewidencji faktur wstępnych (prognozowanych) wymaga w szczególności zwrócenia uwagi na zasadę współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów określoną zapisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor).
REKLAMA
Zasada istotności
W świetle zapisów art. 6 ust. 2 uor, dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane będą koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione. Zapisy art. 39 ust. 1 uor wskazują również na konieczność dokonywania czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Zapisy § 14 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: rozporządzenie w sprawie rachunkowości oraz planów kont) zwalniają szkoły wyłącznie z konieczności dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów wynikających z obowiązku wykonania przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych. Zatem szkoła prowadzona w formie jednostki budżetowej zobligowana jest do dokonywania czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Ujmowanie faktur wstępnych i rozliczeniowych w ewidencji księgowej powinno być realizowane zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości.
Pełna treść artykułu w "Rachunkowości Budżetowej".
JAROSŁAW JURGA
ekonomista, certyfikowany księgowy posiadający wieloletnie doświadczenie w zakresie finansów publicznych, praktyk specjalizujący się w zagadnieniach rachunkowości budżetowej. Ukończył studia podyplomowe z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp. Szkoleniowiec, autor i współautor kilkunastu publikacji książkowych oraz licznych publikacji z obszaru rachunkowości budżetowej oraz finansów publicznych
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”
Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online
REKLAMA
REKLAMA