REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Piołunowicz
Maciej Piołunowicz
Członek IIA Standards Board, wiceprezes IIA Polska
Jakie są najważniejsze zmiany w Standardach?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Standardy podstawą pracy audytora

Gdy tłumaczycie komuś spoza środowiska audytorskiego, czym właściwie jest Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA, to co mówicie? Na co zwracacie uwagę? Na konferencje, szkolenia, na możliwości networkingu i wymiany doświadczeń? Pewnie tak, to wszystko ma znaczenie, ale przecież najważniejsze jest coś innego. IIA jest twórcą Standardów audytu wewnętrznego, które są stosowane przez audytorów wewnętrznych na całym świecie. To Standardy powodują, że audytorzy wewnętrzni w Warszawie, Nowym Jorku, Pekinie i w Akrze pracują na podobnych zasadach. Zawód audytora wewnętrznego to jeden z nielicznych zawodów na świecie, który faktycznie został zestandaryzowany. Standardy stanowią podstawę naszej pracy. 

REKLAMA

A właśnie teraz Standardy się zmieniają.

I nie jest to relatywnie drobna zmiana, jak w 2017 roku. Nie tym razem. Teraz Standardy zostały napisane zupełnie od nowa. Oczywiście, wiele kluczowych zagadnień, które doskonale znacie, pozostały w nowych Standardach. Niezależność i obiektywizm, planowanie oparte na ryzyku, zajmowanie się przez audyt mechanizmami kontrolnymi, zarządzaniem ryzykiem oraz governance – to wszystko było, jest i będzie. Ale mamy zupełnie nową strukturę standardów, i wprowadziliśmy mnóstwo nowych kwestii – strategia audytu, profesjonalny sceptycyzm, poufność, system KPI – to wszystko jest nowe w Standardach, choć często używane przez audytorów. 

Jakie są najważniejsze zmiany w Standardach?

Na pierwszy rzut oka widać nową strukturę Standardów. Teraz Standardy zostały podzielone na 5 obszarów:

  • Cel audytu wewnętrznego
  • Etyka i profesjonalizm
  • Ład organizacyjny (governance) funkcji audytu wewnętrznego
  • Zarządzanie funkcją audytu wewnętrznego
  • Świadczenie usług audytu wewnętrznego

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Poza tym, kilka zmian które uważam za najistotniejsze:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Kilkukrotne podkreślenie konieczności pomiaru jakości działania audytu wewnętrznego i wdrożenia systemu KPI (przede wszystkim Standard 12.2),
  • Zasady współpracy z innymi komórkami dostarczającymi zapewnienia, jak compliance czy zarządzanie ryzykiem (Standard 9.5),
  • Wskazanie w standardach na nowe, „miękkie” kompetencje – takie jak odwaga (standard 1.1) czy profesjonalny sceptycyzm (standard 4.4),
  • Wymóg wdrożenia Strategii Audytu Wewnętrznego (Standard 9.2),
  • Dużo większy nacisk w różnych Standardach na kwestie związane z komunikacją z różnymi interesariuszami i z tematami governance (ładu organizacyjnego). 

To tylko kilka wybranych kwestii. Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele. 

Podsumowanie

To przecież nowe Standardy audytu wewnętrznego zmieniają podejście audytorów i stawiają jeszcze większy nacisk na jakość i profesjonalizm naszej pracy. Dlatego powinniśmy śledzić te zmiany, doskonalić nasze umiejętności i dostosowywać się do nowych wymagań. Wdrożenie nowych Standardów może być wyzwaniem, ale jednocześnie daje nam szansę na rozwój i podnoszenie jakości naszej pracy. Dlatego warto zgłębiać nowe wytyczne i dostosować nasze działania do nowej rzeczywistości. Bo tylko w ten sposób będziemy mogli efektywnie wspierać organizacje w osiąganiu ich celów i spełniać najwyższe standardy profesjonalizmu.

Autor:

Maciej Piołunowicz

Od 2010 roku jest dyrektorem Departamentu Audytu Wewnętrznego w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) – Polskim Banku Rozwoju, gdzie kieruje 30 osobowym zespołem audytorów.
Jest członkiem IIA Standards Board – 20 osobowego zespołu osób z całego świata wybranych przez IIA Global, którzy przygotowali nowe Standardy IIA.
Jest wiceprezesem IIA Polska, gdzie odpowiada m.in. za współpracę międzynarodową z innymi Instytutami. Z IIA Polska współpracuje od prawie dwóch dekad. Posiada certyfikat CIA.
Jest wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu audytu wewnętrznego w SGH oraz na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Jest autorem artykułów z zakresu audytu wewnętrznego i ładu korporacyjnego publikowanych w wiodących polskich gazetach i czasopismach.
Miał szereg wystąpień na konferencjach w Polsce i zagranicą, w tym na międzynarodowych konferencjach IIA w Singapurze i w Chicago, konferencji ISACA North America w Nowym Orleanie, oraz na konferencjach lub webinariach w Ghanie, Peru, Malezji, Nigerii, Ugandzie i wielu innych.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

REKLAMA

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

REKLAMA

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

REKLAMA