REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Maciej Piołunowicz
Maciej Piołunowicz
Członek IIA Standards Board, wiceprezes IIA Polska
Jakie są najważniejsze zmiany w Standardach?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Standardy podstawą pracy audytora

Gdy tłumaczycie komuś spoza środowiska audytorskiego, czym właściwie jest Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA, to co mówicie? Na co zwracacie uwagę? Na konferencje, szkolenia, na możliwości networkingu i wymiany doświadczeń? Pewnie tak, to wszystko ma znaczenie, ale przecież najważniejsze jest coś innego. IIA jest twórcą Standardów audytu wewnętrznego, które są stosowane przez audytorów wewnętrznych na całym świecie. To Standardy powodują, że audytorzy wewnętrzni w Warszawie, Nowym Jorku, Pekinie i w Akrze pracują na podobnych zasadach. Zawód audytora wewnętrznego to jeden z nielicznych zawodów na świecie, który faktycznie został zestandaryzowany. Standardy stanowią podstawę naszej pracy. 

REKLAMA

A właśnie teraz Standardy się zmieniają.

I nie jest to relatywnie drobna zmiana, jak w 2017 roku. Nie tym razem. Teraz Standardy zostały napisane zupełnie od nowa. Oczywiście, wiele kluczowych zagadnień, które doskonale znacie, pozostały w nowych Standardach. Niezależność i obiektywizm, planowanie oparte na ryzyku, zajmowanie się przez audyt mechanizmami kontrolnymi, zarządzaniem ryzykiem oraz governance – to wszystko było, jest i będzie. Ale mamy zupełnie nową strukturę standardów, i wprowadziliśmy mnóstwo nowych kwestii – strategia audytu, profesjonalny sceptycyzm, poufność, system KPI – to wszystko jest nowe w Standardach, choć często używane przez audytorów. 

Jakie są najważniejsze zmiany w Standardach?

Na pierwszy rzut oka widać nową strukturę Standardów. Teraz Standardy zostały podzielone na 5 obszarów:

  • Cel audytu wewnętrznego
  • Etyka i profesjonalizm
  • Ład organizacyjny (governance) funkcji audytu wewnętrznego
  • Zarządzanie funkcją audytu wewnętrznego
  • Świadczenie usług audytu wewnętrznego

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Poza tym, kilka zmian które uważam za najistotniejsze:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Kilkukrotne podkreślenie konieczności pomiaru jakości działania audytu wewnętrznego i wdrożenia systemu KPI (przede wszystkim Standard 12.2),
  • Zasady współpracy z innymi komórkami dostarczającymi zapewnienia, jak compliance czy zarządzanie ryzykiem (Standard 9.5),
  • Wskazanie w standardach na nowe, „miękkie” kompetencje – takie jak odwaga (standard 1.1) czy profesjonalny sceptycyzm (standard 4.4),
  • Wymóg wdrożenia Strategii Audytu Wewnętrznego (Standard 9.2),
  • Dużo większy nacisk w różnych Standardach na kwestie związane z komunikacją z różnymi interesariuszami i z tematami governance (ładu organizacyjnego). 

To tylko kilka wybranych kwestii. Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele. 

Podsumowanie

To przecież nowe Standardy audytu wewnętrznego zmieniają podejście audytorów i stawiają jeszcze większy nacisk na jakość i profesjonalizm naszej pracy. Dlatego powinniśmy śledzić te zmiany, doskonalić nasze umiejętności i dostosowywać się do nowych wymagań. Wdrożenie nowych Standardów może być wyzwaniem, ale jednocześnie daje nam szansę na rozwój i podnoszenie jakości naszej pracy. Dlatego warto zgłębiać nowe wytyczne i dostosować nasze działania do nowej rzeczywistości. Bo tylko w ten sposób będziemy mogli efektywnie wspierać organizacje w osiąganiu ich celów i spełniać najwyższe standardy profesjonalizmu.

Autor:

Maciej Piołunowicz

Od 2010 roku jest dyrektorem Departamentu Audytu Wewnętrznego w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) – Polskim Banku Rozwoju, gdzie kieruje 30 osobowym zespołem audytorów.
Jest członkiem IIA Standards Board – 20 osobowego zespołu osób z całego świata wybranych przez IIA Global, którzy przygotowali nowe Standardy IIA.
Jest wiceprezesem IIA Polska, gdzie odpowiada m.in. za współpracę międzynarodową z innymi Instytutami. Z IIA Polska współpracuje od prawie dwóch dekad. Posiada certyfikat CIA.
Jest wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu audytu wewnętrznego w SGH oraz na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Jest autorem artykułów z zakresu audytu wewnętrznego i ładu korporacyjnego publikowanych w wiodących polskich gazetach i czasopismach.
Miał szereg wystąpień na konferencjach w Polsce i zagranicą, w tym na międzynarodowych konferencjach IIA w Singapurze i w Chicago, konferencji ISACA North America w Nowym Orleanie, oraz na konferencjach lub webinariach w Ghanie, Peru, Malezji, Nigerii, Ugandzie i wielu innych.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA