Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™
REKLAMA
REKLAMA
Standardy podstawą pracy audytora
Gdy tłumaczycie komuś spoza środowiska audytorskiego, czym właściwie jest Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA, to co mówicie? Na co zwracacie uwagę? Na konferencje, szkolenia, na możliwości networkingu i wymiany doświadczeń? Pewnie tak, to wszystko ma znaczenie, ale przecież najważniejsze jest coś innego. IIA jest twórcą Standardów audytu wewnętrznego, które są stosowane przez audytorów wewnętrznych na całym świecie. To Standardy powodują, że audytorzy wewnętrzni w Warszawie, Nowym Jorku, Pekinie i w Akrze pracują na podobnych zasadach. Zawód audytora wewnętrznego to jeden z nielicznych zawodów na świecie, który faktycznie został zestandaryzowany. Standardy stanowią podstawę naszej pracy.
REKLAMA
A właśnie teraz Standardy się zmieniają.
I nie jest to relatywnie drobna zmiana, jak w 2017 roku. Nie tym razem. Teraz Standardy zostały napisane zupełnie od nowa. Oczywiście, wiele kluczowych zagadnień, które doskonale znacie, pozostały w nowych Standardach. Niezależność i obiektywizm, planowanie oparte na ryzyku, zajmowanie się przez audyt mechanizmami kontrolnymi, zarządzaniem ryzykiem oraz governance – to wszystko było, jest i będzie. Ale mamy zupełnie nową strukturę standardów, i wprowadziliśmy mnóstwo nowych kwestii – strategia audytu, profesjonalny sceptycyzm, poufność, system KPI – to wszystko jest nowe w Standardach, choć często używane przez audytorów.
Jakie są najważniejsze zmiany w Standardach?
Na pierwszy rzut oka widać nową strukturę Standardów. Teraz Standardy zostały podzielone na 5 obszarów:
- Cel audytu wewnętrznego
- Etyka i profesjonalizm
- Ład organizacyjny (governance) funkcji audytu wewnętrznego
- Zarządzanie funkcją audytu wewnętrznego
- Świadczenie usług audytu wewnętrznego
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Poza tym, kilka zmian które uważam za najistotniejsze:
- Kilkukrotne podkreślenie konieczności pomiaru jakości działania audytu wewnętrznego i wdrożenia systemu KPI (przede wszystkim Standard 12.2),
- Zasady współpracy z innymi komórkami dostarczającymi zapewnienia, jak compliance czy zarządzanie ryzykiem (Standard 9.5),
- Wskazanie w standardach na nowe, „miękkie” kompetencje – takie jak odwaga (standard 1.1) czy profesjonalny sceptycyzm (standard 4.4),
- Wymóg wdrożenia Strategii Audytu Wewnętrznego (Standard 9.2),
- Dużo większy nacisk w różnych Standardach na kwestie związane z komunikacją z różnymi interesariuszami i z tematami governance (ładu organizacyjnego).
To tylko kilka wybranych kwestii. Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.
Podsumowanie
To przecież nowe Standardy audytu wewnętrznego zmieniają podejście audytorów i stawiają jeszcze większy nacisk na jakość i profesjonalizm naszej pracy. Dlatego powinniśmy śledzić te zmiany, doskonalić nasze umiejętności i dostosowywać się do nowych wymagań. Wdrożenie nowych Standardów może być wyzwaniem, ale jednocześnie daje nam szansę na rozwój i podnoszenie jakości naszej pracy. Dlatego warto zgłębiać nowe wytyczne i dostosować nasze działania do nowej rzeczywistości. Bo tylko w ten sposób będziemy mogli efektywnie wspierać organizacje w osiąganiu ich celów i spełniać najwyższe standardy profesjonalizmu.
Autor:
Maciej Piołunowicz
Od 2010 roku jest dyrektorem Departamentu Audytu Wewnętrznego w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) – Polskim Banku Rozwoju, gdzie kieruje 30 osobowym zespołem audytorów.
Jest członkiem IIA Standards Board – 20 osobowego zespołu osób z całego świata wybranych przez IIA Global, którzy przygotowali nowe Standardy IIA.
Jest wiceprezesem IIA Polska, gdzie odpowiada m.in. za współpracę międzynarodową z innymi Instytutami. Z IIA Polska współpracuje od prawie dwóch dekad. Posiada certyfikat CIA.
Jest wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu audytu wewnętrznego w SGH oraz na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Jest autorem artykułów z zakresu audytu wewnętrznego i ładu korporacyjnego publikowanych w wiodących polskich gazetach i czasopismach.
Miał szereg wystąpień na konferencjach w Polsce i zagranicą, w tym na międzynarodowych konferencjach IIA w Singapurze i w Chicago, konferencji ISACA North America w Nowym Orleanie, oraz na konferencjach lub webinariach w Ghanie, Peru, Malezji, Nigerii, Ugandzie i wielu innych.
REKLAMA
REKLAMA