REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzaminy na biegłych rewidentów bez możliwości poznania poprawnych odpowiedzi

Biegły rewident
Biegły rewident

REKLAMA

REKLAMA

RPO wystąpił w sprawie praw kandydatów na biegłych rewidentów. Podczas przeglądania swoich prac egzaminacyjnych nie mogą oni m.in. poznać prawidłowych odpowiedzi.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w sprawie praw kandydatów na biegłych rewidentów, którzy - kiedy przeglądają swoje prace egzaminacyjne, nie mogą robić z nich notatek (utrwalać treści), nie mogą też poznać poprawnych rozwiązań i odpowiedzi.

REKLAMA

Minister poinformował, że przeprowadzanie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów, w tym przygotowywanie, organizacja i przeprowadzanie egzaminów, a więc również kwestie dotyczące udostępniania prac czy wzorców prawidłowych odpowiedzi, należą do wyłącznej kompetencji Komisji Egzaminacyjnej.

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

REKLAMA

Z wyjaśnień przedstawionych przez Komisję Egzaminacyjną wynika zaś, że przychyla się ona do stanowiska Rzecznika. Uznając wagę problemu i to, jakie znaczenie dla kandydata ma znajomości przyczyn niezaliczenia egzaminu, Komisja postanowiła ujawniać kandydatom każdorazowo w zestawie egzaminacyjnym przyjmowane zasady przyznawania punktów cząstkowych w zadaniach sytuacyjnych oraz wpisywać odpowiednie komentarze w przypadku błędnie wykonanych dyspozycji.

Nie jest natomiast uzasadnione – zdaniem Komisji – udostępnianie kandydatom na biegłych rewidentów wzorców prawidłowych odpowiedzi (na pytania testowe) i rozwiązań (zadań sytuacyjnych). Udostępnianie podczas wglądu do pracy wzorcowych rozwiązań, w dobie istnienia i powszechnego korzystania z wysoko zaawansowanych technik kopiowania oznaczałoby konieczność wyeliminowania tych pytań i zadań z bazy egzaminacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto Komisja nie widzi przeciwwskazań do udostępniania kandydatom na biegłych rewidentów pytań testowych, zadań sytuacyjnych, jednak z wyraźnym zastrzeżenia, że nie będą to pytania i zadania wykorzystywane podczas aktualnie prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych.

Udostępnianie aktualnie wykorzystywanych pytań testowych i zadań sytuacyjnych niweczyłoby – w opinii Komisji – cel egzaminu. Ponadto przepisy ustawy o biegłych uniemożliwiają publikację pytań i zadań wykorzystywanych na obecnie przeprowadzanych egzaminach. W ustawie przewidziano bowiem, że członkowie Komisji Egzaminacyjnej składają oświadczenia o tym, że nie będą w jakikolwiek sposób udostępniać lub wykorzystywać informacji dotyczących testów egzaminacyjnych oraz zadań sytuacyjnych, w szczególności przez prowadzenie szkoleń mających na celu przygotowywanie do egzaminów dla kandydatów na biegłych rewidentów lub publikację materiałów szkoleniowych. Komisja argumentuje, że tajemnica, do której zobowiązani są członek Komisji oraz egzaminator, jest nieograniczona w czasie, a poza tym ustawodawca nie przewidział w tym zakresie jakichkolwiek zwolnień, czy też wyłączeń od obowiązku jej zachowania.

Minister Finansów w nowych przepisach dotyczących biegłych rewidentów, ich samorządu oraz nadzoru publicznego – nad którymi prace są właśnie prowadzone – planuje doprecyzowanie przepisów tak, aby wyeliminować wskazane powyżej wątpliwości.

Rzecznik oczekuje na przesłanie przez Ministra Finansów tekstu proponowanych przepisów na etapie uzgodnień i konsultacji.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA