REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audyt wewnętrzny 2016 - zmiany

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Audyt wewnętrzny 2016/ Fot. Fotolia
Audyt wewnętrzny 2016/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Audyt wewnętrzny ma być skuteczniejszy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Finanse gminy

Minister finansów przedstawił projekt zmian w metodyce audytu wewnętrznego, który ma wzmocnić efektywność i jakość kontroli w jednostkach sektora finansów publicznych.

REKLAMA

Propozycje zmian wynikają z projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie przeprowadzania audytu wewnętrznego oraz przekazywania informacji o pracy i wynikach audytu wewnętrznego. Ma ono zastąpić od 1 stycznia 2016 r. (z pewnymi wyjątkami, które zaczną obowiązywać wcześniej) dotychczasowe rozporządzenie z 1 lutego 2010 r. w sprawie przeprowadzania i dokumentowania audytu wewnętrznego (Dz.U. nr 21, poz. 108).

Zobacz również: Ustawowa definicja kontroli zarządczej

REKLAMA

Nowe przepisy mają w większym niż obecnie stopniu zapewnić kierownikom jednostek publicznych (np. ministerstwom, urzędom, gminom, powiatom, województwom) większą pomoc ze strony audytorów wewnętrznych. Głównym zadaniem tych drugich będzie wsparcie kierowników jednostki w zakresie: zgodności działalności danej jednostki z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, przestrzegania zasad etyki, skuteczności przepływu informacji oraz zarządzania ryzykiem. Audytorzy zadbają więc o to, aby kontrola zarządcza w jednostce była adekwatna, skuteczna i efektywna. Jak wskazuje resort finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, będzie ona taka, gdy w jednostce publicznej będą prawidłowo funkcjonowały elementy takie jak: zarządzanie ryzykiem, informacja i komunikacja wewnętrzna, monitorowanie i ocena oraz mechanizmy kontrolne.

Projekt ma usprawnić też pracę audytorów. Przy czym zakłada że każda jednostka opracowała już i wdrożyła m.in. systemy zarządzania ryzykiem związanym z osiąganiem celów i realizacją zadań jednostki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od przyszłego roku systemy te mają być wykorzystywane do opracowania rocznego planu audytu wewnętrznego. Plan ma być następnie udostępniany kierownikowi jednostki, aby miał on świadomość, jakie działania audytor chce podjąć w danym roku. Ponadto audytor będzie uzgadniał z audytowanym (np. urzędem, gminą) kryteria oceny mechanizmów kontrolnych i udostępniał mu wstępne wyniki audytu wewnętrznego. Projekt określa również sposób sporządzenia sprawozdania z wykonania planu audytu za 2015 r. oraz opracowania planu audytu na 2016 r. ©?

2 tys. tyle obecnie jest audytorów wewnętrznych

1,8 tys. tyle działa jednostek sek- tora finansów publicznych

Łukasz Zalewski

 lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej? Na co może liczyć pracownik wybierający się w krajową podróż służbową? W jakich przypadkach dieta za delegację krajową zostanie pomniejszona?

​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. W Dzienniku Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny zachęca do zmian w kodach PKD.

REKLAMA

Weryfikacja kwoty zamiast corocznej waloryzacji zasiłku pogrzebowego

Najnowszy projekt ustawy w sprawie zasiłku pogrzebowego zakłada weryfikację kwoty zamiast corocznej waloryzacji. Co to dokładnie oznacza?

Wypadek przy pracy. Czym jest? Obowiązki pracodawcy

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, zdarzyć się może wypadek. Czum jest wypadek przy pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy pracownika? Przez jaki czas powinien przechowywać dokumentację?

REKLAMA