reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Audyt > Audyt wewnętrzny 2016 - zmiany

Audyt wewnętrzny 2016 - zmiany

Audyt wewnętrzny ma być skuteczniejszy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Finanse gminy

Minister finansów przedstawił projekt zmian w metodyce audytu wewnętrznego, który ma wzmocnić efektywność i jakość kontroli w jednostkach sektora finansów publicznych.

Propozycje zmian wynikają z projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie przeprowadzania audytu wewnętrznego oraz przekazywania informacji o pracy i wynikach audytu wewnętrznego. Ma ono zastąpić od 1 stycznia 2016 r. (z pewnymi wyjątkami, które zaczną obowiązywać wcześniej) dotychczasowe rozporządzenie z 1 lutego 2010 r. w sprawie przeprowadzania i dokumentowania audytu wewnętrznego (Dz.U. nr 21, poz. 108).

Zobacz również: Ustawowa definicja kontroli zarządczej

Nowe przepisy mają w większym niż obecnie stopniu zapewnić kierownikom jednostek publicznych (np. ministerstwom, urzędom, gminom, powiatom, województwom) większą pomoc ze strony audytorów wewnętrznych. Głównym zadaniem tych drugich będzie wsparcie kierowników jednostki w zakresie: zgodności działalności danej jednostki z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, przestrzegania zasad etyki, skuteczności przepływu informacji oraz zarządzania ryzykiem. Audytorzy zadbają więc o to, aby kontrola zarządcza w jednostce była adekwatna, skuteczna i efektywna. Jak wskazuje resort finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, będzie ona taka, gdy w jednostce publicznej będą prawidłowo funkcjonowały elementy takie jak: zarządzanie ryzykiem, informacja i komunikacja wewnętrzna, monitorowanie i ocena oraz mechanizmy kontrolne.

Projekt ma usprawnić też pracę audytorów. Przy czym zakłada że każda jednostka opracowała już i wdrożyła m.in. systemy zarządzania ryzykiem związanym z osiąganiem celów i realizacją zadań jednostki.

Od przyszłego roku systemy te mają być wykorzystywane do opracowania rocznego planu audytu wewnętrznego. Plan ma być następnie udostępniany kierownikowi jednostki, aby miał on świadomość, jakie działania audytor chce podjąć w danym roku. Ponadto audytor będzie uzgadniał z audytowanym (np. urzędem, gminą) kryteria oceny mechanizmów kontrolnych i udostępniał mu wstępne wyniki audytu wewnętrznego. Projekt określa również sposób sporządzenia sprawozdania z wykonania planu audytu za 2015 r. oraz opracowania planu audytu na 2016 r. ©?

2 tys. tyle obecnie jest audytorów wewnętrznych

1,8 tys. tyle działa jednostek sek- tora finansów publicznych

Łukasz Zalewski

 lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama