Jakich błędów unikać w uchwałach o ułatwieniu handlu rolnikom?
REKLAMA
REKLAMA
Jak się okazało, wiele samorządów popełniło tu błędy stanowiące istotne naruszenie prawa. Skutkiem było unieważnienie uchwał w drodze postanowień nadzorczych. Czy w uchwale można zawrzeć zakaz spożywania alkoholu na terenie wyznaczonego miejsca? Czy może ona przewidywać obowiązek udostępnienia przez rolników ich danych osobowych? Czy administrator targowiska może legitymować handlujących? Na te i inne pytania odpowiadamy niżej.
REKLAMA
Tworzenie miejsc ułatwiających prowadzenie handlu w piątki i soboty przez rolników
Od 1 stycznia 2022 r. gminy mają obowiązek tworzenia miejsc ułatwiających prowadzenie handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Jednocześnie podmioty te, prowadząc handel na określonych przez ustawodawcę zasadach, korzystają ze zwolnienia z opłaty targowej.
Jak prawidłowo wydać akt prawa miejscowego?
Z istoty aktu prawa miejscowego wynika niedopuszczalność powtarzania bądź modyfikacji wiążących norm ustawowych. Konsekwencją dokonania takiego powtórzenia jest uznanie wystąpienia istotnego naruszenia prawa. A to z kolei stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności przepisu prawa miejscowego (zob. np. wyrok NSA z 8 grudnia 2020 r., sygn. akt II OSK 1943/18).
Czy można zakazać prowadzenia na targowisku gier hazardowych?
REKLAMA
Często spotykanym w regulaminach targowisk zapisem jest zakaz prowadzenia na ich terenie gier hazardowych. Urządzanie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach oraz prowadzenie działalności w tym zakresie jest dozwolone na podstawie właściwej koncesji, zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia (art. 3 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych; dalej: u.g.h.). Jednocześnie z art. 89 ust. 1 u.g.h. wprost wynika zakaz urządzania gier hazardowych bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia.
W świetle powyższego powielenie w akcie prawa miejscowego istniejących już zakazów dotyczących gier hazardowych należy uznać za niedopuszczalne i sprzeczne z przepisami ustawy o grach (zob. rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z 7 lutego 2022 r., nr PN.III.4131.1.26.2022).
(…)
Małgorzata Masłowska
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.