Sejm za nowelizacją ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Zrównane zostanie prawo do dofinansowań dla kół
REKLAMA
REKLAMA
We wtorek, 1 października odbyło się drugie czytanie nowelizacji. Za nowelizacją ustawy głosowało 390 posłów, jeden zagłosował przeciwko, a 19 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja jest odpowiedzią na część postulatów Kółek i Organizacji Rolniczych, by zmniejszyć powstałe wcześniej dysproporcje.
REKLAMA
Zrównane zostanie prawo do dofinansowań dla kół
Wśród najważniejszych rozwiązań przewidzianych w nowelizacji znajduje się m.in. to, że wszystkie KGW będą miały taki sam dostęp do rozwiązań przewidzianych w ustawie z 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich. Jak wskazano, dzięki temu, w 2024 roku umożliwione zostanie przyznanie dotacji nie tylko kołom gospodyń wiejskich, które obecnie funkcjonują na podstawie ustawy o KGW, ale także kołom, które działają w oparciu o ustawę z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, a także kołom, które działają w oparciu o ustawę z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach. Uwzględniono także to, że planowane jest zniesienie funkcji Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, przez co konieczne jest przekazanie części jego zadań Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Sejm za nowelizacją ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich
Po pierwszym czytaniu projektu posłowie (PSL-TD) wnieśli 10 poprawek. Najważniejsza z nich zakłada, że koło zrzeszone dotychczas w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie traci statusu organizacji o charakterze społeczno-zawodowym. Ponadto zaproponowano powołanie przez ministra rolnictwa wojewódzkich koordynatorów KGW przy Ośrodkach Doradztwa Rolniczego. Przewidziano także skrócenie okresu wejścia w życie ustawy, ma ona obowiązywać w następnym dniu po ogłoszeniu ze względu na to, że pieniądze kołom trzeba wypłacić jeszcze w tym roku. We wtorek, 1 października w Sejmie odbyło się drugie czytanie ustawy. Podczas czytania nie zgłoszono poprawek. Ustawa trafi do prac w Senacie.
REKLAMA
REKLAMA