Działalność gospodarcza a okres zatrudnienia pracownika samorządowego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Problem
Zatrudniamy osobę na stanowisku kierowniczym w urzędzie. Pracownik, oprócz świadectw pracy, przedstawił zaświadczenie o pięcioletnim okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Czy okres prowadzonej działalności gospodarczej zalicza się do okresów zatrudnienia pracowników samorządowych dla celów obliczenia dodatku za staż pracy i nagrody jubileuszowej?
Odpowiedź
Nie. Okres prowadzenia działalności gospodarczej jest uważany za okres, w którym osoba ta występuje w roli pracodawcy dla zatrudnianych pracowników. Nie jest to natomiast okres zatrudnienia w rozumieniu przepisów prawa pracy, dlatego nie zalicza się go do okresu, od którego zależy dodatek za staż pracy i nagroda jubileuszowa.
Uzasadnienie
REKLAMA
Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku za wieloletnią pracę (staż pracy) oraz do nagrody jubileuszowej. Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, do otrzymywania pierwszego dodatku za wieloletnią pracę w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego uprawnieni są pracownicy samorządowi, którzy przepracowali co najmniej pięć lat. Dodatek ten rośnie następnie z każdym rokiem o 1%. Maksymalną wysokością dodatku jest 20%, które pracownik nabywa po 20 latach pracy.
Do okresów zatrudnienia, od których zależy prawo do dodatku, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeżeli praca w urzędzie stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają wliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
Rozporządzenie przewiduje wyjątek od zasady wliczania uprzednio zakończonych okresów zatrudnienia. W sytuacji gdy pracownik otrzymał u poprzedniego pracodawcy urlop bezpłatny w celu pracy u pracodawcy samorządowego, wówczas poprzedni stosunek pracy również jest wliczany do stażu uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę, do dnia rozpoczęcia urlopu bezpłatnego.
Dodatek jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
● począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
● za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
Dodatek stażowy przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy spowodowanej niezdolnością do pracy wskutek choroby albo koniecznością osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
Podstawa prawna
● Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA