REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jest opodatkowana sprzedaż nieruchomości przez uczelnię

szkoła, uczelnia, studia, sesja, nauka, student
szkoła, uczelnia, studia, sesja, nauka, student

REKLAMA

REKLAMA

Uczelnia w 1998 r. w drodze darowizny otrzymała nieruchomość. Nieruchomość ta nie została oddana do użytkowania, nie doszło do pierwszego zasiedlenia (w myśl art. 2 pkt 14), nie oddany był w najem ani dzierżawę oraz nie podlegała ulepszeniu stanowiącym 30% wartości początkowej budynku (konstrukcja budynku jest zachowana, ale niszczeje w wyniku upływu czasu). Uczelnia nie ponosiła żadnych wydatków oraz nie dokonywała również żadnych zakupów związanych z tą nieruchomością (tak więc nie doszło do odliczenia podatku VAT). Czy przy sprzedaży tej nieruchomości uczelnia powinna zastosować opodatkowanie podstawową stawką VAT? Czy ma prawo zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a?

Mając na uwadze brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy VAT zauważyć najpierw należy, że dostawa budynków podlega opodatkowaniu VAT tylko wówczas gdy jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia (oddane do używania po wybudowaniu albo po ulepszeniu polegającym na poniesieniu nakładów ulepszających w wysokości co najmniej 30 % wartości początkowej). W pozostałych przypadkach dostawa budynków jest zwolniona z podatku VAT na dwóch podstawach:

REKLAMA

1. gdy jest dokonywana po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, albo

REKLAMA

2. gdy nie ma do niej zastosowania powyższe zwolnienie, jednakże pod warunkiem, że podatnikowi w stosunku do zbywanych przez niego budynków nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz gdy nakłady na ulepszenie były niższe niż 30% ich wartości początkowej.

Odnosząc powyższe do naszego przypadku powiedzieć muszę, że do naszego przypadku, co do zasady, będzie miało zastosowanie zwolnienie wymienione wyżej w pkt 1, ponieważ odpisana sytuacja dokładnie odpowiada dyspozycji przepisu z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.

Uzupełniając powyższe dla porządku dodać muszę, że pojęcie "pierwszego zasiedlenia" budynku, które stanowi przesłankę zwolnienia jego dostawy z podatku VAT, należy rozważać z uwzględnieniem niżej wskazanych przepisów ustawy VAT oraz przepisów dyrektywy 2006/VAT/112. Z tego względu na podstawie tychże przepisów powiedzieć należy, że pierwsze zasiedlenie konkretnego budynku zlokalizowanego na terytorium Polski mogło mieć miejsce zarówno przed rokiem 1993, kiedy to weszła w życie obowiązująca do 30 kwietnia 2004 poprzednia ustawa VAT z roku 1993, jak i po wejściu jej w życie, co przenosi skutek tegoż zasiedlenia również na każdego następnego właściciela danego obiektu budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Art. 2 pkt 14; art. 43 ust. 1 pkt 10 - 10a ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT,

Art. 12 ust. 1 lit. a; art. 135 ust. 1 lit. j dyrektywy Rady Unii Europejskiej Nr 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE seria L z 2006 r., poz. 347 str. 1 ze zm.) - dyrektywa 2006/VAT/112.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA