reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak rozliczyć dofinansowanie dla pracownika

Jak rozliczyć dofinansowanie dla pracownika

Chcielibyśmy dofinansowywać pracownikom dojazd na rowerze lub dobiegnięcie do pracy, będzie to płatne ze środków obrotowych a nie z ZFŚS. Jak mamy to rozliczać w pensji ? Czy taki dodatek podlega opodatkowaniu i / lub oskładkowaniu ZUS?

Biorąc pod uwagę brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOF powiedzieć należy, że interesujące nas dofinansowanie stanowiło będzie przychód pracownika ze stosunku pracy. Przychodem takim są bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

W kolejności powiedzieć trzeba, że przychód ten nie będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego. Z tego względu interesujące nas dofinansowanie należało będzie doliczyć do wynagrodzenia pracownika, potrącając przy jego wypłacie należną zaliczkę na podatek dochodowy.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Kwota interesującego nas dofinansowania wchodziła będzie również do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Podstawę tą bowiem, zgodnie ze wskazanymi niżej przepisami ustawy uSUS, stanowi przychód ze stosunku pracy. Dodać tu należy, że przepisy rozporządzenia rPWS nie wyłączają takiego dofinansowania z podstawy wymiaru składek ZUS.

Podstawa prawna:

Art. 12 ust. 1; art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF,

Art. 4 pkt 9; art. 18 ust. 1; art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) - Usus

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 161 poz. 1106 ze zm.)- rPWS.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Zobacz również: Opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy w administracji publicznej - czemu służy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama