Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rozliczenie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rozliczenie.
Centralizacja rozliczeń VAT w gminach a stosowanie prewspółczynnika
Aktualizacja: 16.12.2016
Z dniem 1 stycznia 2017 r. zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące centralizacji rozliczeń VAT w sektorze publicznym. Czy w związku z tym, gmina, która będzie w przyszłym roku dokonywała odliczeń VAT od zakupów związanych wyłącznie z działalnością polegającą na dostawie wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków, będzie musiała stosować przepisy o sposobie określenia proporcji (tzw. prewspółczynnika) w odniesieniu do tych zakupów, czy też przepisy te nie będą miały zastosowania, bo zakupy te nie będą wykorzystywane do działalności innej niż działalność gospodarcza gminy? »
Sprzedaż używanych mebli przez gminę - stawka VAT
Aktualizacja: 08.12.2016
Gmina planuje sprzedać meble kupione w 2012 r. bez prawa do odliczenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować? »
Jak rozliczyć dofinansowanie dla pracownika
Aktualizacja: 06.07.2015
Chcielibyśmy dofinansowywać pracownikom dojazd na rowerze lub dobiegnięcie do pracy, będzie to płatne ze środków obrotowych a nie z ZFŚS. Jak mamy to rozliczać w pensji ? Czy taki dodatek podlega opodatkowaniu i / lub oskładkowaniu ZUS? »
Sprawozdawczość – niezbędna dla prawidłowego rozliczenia wydatków w programach UE
Aktualizacja: 05.12.2013
Kończąca się powoli perspektywa finansowa 2007–2013 oznacza konieczność szczegółowej sprawozdawczości poniesionych wydatków oraz kontroli prawidłowości ich wydawania. Chociaż dla samorządów regionów nie jest to informacja nowa, to jednak warto przygotować się na ewentualne problemy, które mogą wyniknąć w przypadku przesłania do Komisji Europejskiej niepełnych danych, sprawozdawanych w związku z dokonanymi wydatkami. »
Jednostki budżetowe jako podatnicy VAT nowa uchwała NSA
Aktualizacja: 15.05.2014
W dniu 24 czerwca br. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której stwierdził, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług. W momencie publikacji pisemne uzasadnienie uchwały nie zostało jeszcze opublikowane, lecz z uzasadnienia ustnego uchwały wynika, że NSA uznał za prawidłowy argument o braku samodzielności w prowadzeniu działalności gospodarczej przez te jednostki. »
Rozliczanie podatków przez organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego
Aktualizacja: 17.10.2011
Jakie zadania należą do komórki organizacyjnej w urzędzie gminy prowadzącej rachunkowość podatków? Jak prawidłowo udokumentować przypisy, odpisy oraz zwroty podatków, a jak wygaśnięcie zobowiązania podatkowego? »
Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom
Aktualizacja: 15.05.2014
Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł? »
Wydatki strukturalne w zakładzie budżetowym - pytania i odpowiedzi
Aktualizacja: 30.04.2010
Zakład budżetowy zobowiązany jest do składania sprawozdania Rb-WS. Czy remont pomieszczeń lokali komunalnych jest wydatkiem strukturalnym? Jak traktować badania wody dokonywane przez sanepid? Oto odpowiedzi, które ułatwią klasyfikowanie wydatków strukturalnych. »
Ile można dorobić do emerytury
Aktualizacja: 05.05.2010
Osiąganie dodatkowych przychodów przez emeryta może wpłynąć na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia. Warto więc dokonać kalkulacji, czy podjęcie dodatkowej pracy albo działalności będzie opłacalne. W tym celu trzeba poznać zasady zawieszania oraz zmniejszania emerytur. »
Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »