REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowane są nieodpłatne świadczenia dla pracowników

Podatki/ Fot. Fotolia
Podatki/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Proszę o wyjaśnienie kwestii opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników w następującej sytuacji: pracownicy używają nieodpłatnie auta służbowe do celów prywatnych. Wartość tego nieodpłatnego świadczenia jest ustalana zgodnie z przepisami (ryczałt w zależności od pojemności silnika). Ponieważ MF wyjaśnił, że wartość tego świadczenia nie obejmuje paliwa zużytego do tych samochodów-sami oszacowaliśmy koszt zużycia paliwa w samochodach używanych do celów prywatnych. Podobnie jak wartość nieodpłatnego używania auta, również wartość zużytego paliwa doliczamy pracownikom do przychodów i kwotę tę opodatkowujemy podatkiem dochodowym od os. fizycznych i oskładkowujemy. Od 1 lipca przysługuje nam prawo do odliczania 50% VAT od zakupu paliwa do samochodów używanych do celów "mieszanych". Zastanawiamy się, czy musimy naliczyć VAT od kwoty nieodpłatnego przekazania pracownikom paliwa do w/w samochodów?

Wyjaśnienie kwestii związanej z zapytaniem o naliczanie podatku VAT do paliwa zużytego przez pracowników do ich celów prywatnych, wynika z regulacji zamieszczonej we wskazanych niżej przepisach ustawy VAT. Stąd też w oparciu o ich brzmienie w pierwszej kolejności powiedzieć należy, że użycie pojazdów samochodowych (towarów) należących do przedsiębiorstwa pracodawcy będącego podatnikiem VAT dla celów innych niż działalność gospodarcza nie uznaje się za podlegające opodatkowaniu odpłatne świadczenie usług. Oznacza to w moim przekonaniu, że opodatkowaniu VAT jako towar nie podlega również paliwo znajdujące się w zbiorniku pojazdu samochodowego wykorzystywanego dla celów innych niż działalność gospodarcza. Dodać tu muszę, że za takowy inny cel należy uznać wykorzystanie pojazdów wraz z paliwem dla celów prywatnych pracownika. Stąd też uważam, że w naszym przypadku nie ma ani potrzeby, ani też obowiązku naliczania podatku do paliwa zużytego przez pracowników dla własnych celów, ponieważ wchodzi ono w skład świadczenia złożonego jakim jest udostępnienia pojazdów pracownikom, co nie pozwala na jego dzielenie na świadczenia cząstkowe.

REKLAMA

Zobacz również: Podatki

Uzupełniając powyższe w oparciu o brzmienie wskazanych niżej przepisów uPDOF dla porządku muszę zauważyć, że jeżeli już za Ministrem Finansów za konieczne uznajemy doliczenie paliwa do przychodu pracowniczego (osobiście nie podzielam takiego poglądu), to jego wartość nie powinno się ustalać w drodze oszacowania, o czym wspomniane jest w opisie. Z przepisów tych bowiem wynika, że wartość takiego świadczenia powinna odpowiadać dokładnie cenie rynkowej (cenie zakupu) zużytego paliwa.

Podstawa prawna:

Art. 2 pkt 34; art. 8 ust. 2 pkt 1, ust. 5; art. 86a ust. 1 pkt 1, ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 11 ust. 2 - 2b; art. 12 ust. 1, ust. 2a - 2c, ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA