REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowane są nieodpłatne świadczenia dla pracowników

Podatki/ Fot. Fotolia
Podatki/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Proszę o wyjaśnienie kwestii opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników w następującej sytuacji: pracownicy używają nieodpłatnie auta służbowe do celów prywatnych. Wartość tego nieodpłatnego świadczenia jest ustalana zgodnie z przepisami (ryczałt w zależności od pojemności silnika). Ponieważ MF wyjaśnił, że wartość tego świadczenia nie obejmuje paliwa zużytego do tych samochodów-sami oszacowaliśmy koszt zużycia paliwa w samochodach używanych do celów prywatnych. Podobnie jak wartość nieodpłatnego używania auta, również wartość zużytego paliwa doliczamy pracownikom do przychodów i kwotę tę opodatkowujemy podatkiem dochodowym od os. fizycznych i oskładkowujemy. Od 1 lipca przysługuje nam prawo do odliczania 50% VAT od zakupu paliwa do samochodów używanych do celów "mieszanych". Zastanawiamy się, czy musimy naliczyć VAT od kwoty nieodpłatnego przekazania pracownikom paliwa do w/w samochodów?

Wyjaśnienie kwestii związanej z zapytaniem o naliczanie podatku VAT do paliwa zużytego przez pracowników do ich celów prywatnych, wynika z regulacji zamieszczonej we wskazanych niżej przepisach ustawy VAT. Stąd też w oparciu o ich brzmienie w pierwszej kolejności powiedzieć należy, że użycie pojazdów samochodowych (towarów) należących do przedsiębiorstwa pracodawcy będącego podatnikiem VAT dla celów innych niż działalność gospodarcza nie uznaje się za podlegające opodatkowaniu odpłatne świadczenie usług. Oznacza to w moim przekonaniu, że opodatkowaniu VAT jako towar nie podlega również paliwo znajdujące się w zbiorniku pojazdu samochodowego wykorzystywanego dla celów innych niż działalność gospodarcza. Dodać tu muszę, że za takowy inny cel należy uznać wykorzystanie pojazdów wraz z paliwem dla celów prywatnych pracownika. Stąd też uważam, że w naszym przypadku nie ma ani potrzeby, ani też obowiązku naliczania podatku do paliwa zużytego przez pracowników dla własnych celów, ponieważ wchodzi ono w skład świadczenia złożonego jakim jest udostępnienia pojazdów pracownikom, co nie pozwala na jego dzielenie na świadczenia cząstkowe.

REKLAMA

Zobacz również: Podatki

Uzupełniając powyższe w oparciu o brzmienie wskazanych niżej przepisów uPDOF dla porządku muszę zauważyć, że jeżeli już za Ministrem Finansów za konieczne uznajemy doliczenie paliwa do przychodu pracowniczego (osobiście nie podzielam takiego poglądu), to jego wartość nie powinno się ustalać w drodze oszacowania, o czym wspomniane jest w opisie. Z przepisów tych bowiem wynika, że wartość takiego świadczenia powinna odpowiadać dokładnie cenie rynkowej (cenie zakupu) zużytego paliwa.

Podstawa prawna:

Art. 2 pkt 34; art. 8 ust. 2 pkt 1, ust. 5; art. 86a ust. 1 pkt 1, ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 11 ust. 2 - 2b; art. 12 ust. 1, ust. 2a - 2c, ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA