reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak opodatkowane są nieodpłatne świadczenia dla pracowników

Jak opodatkowane są nieodpłatne świadczenia dla pracowników

Proszę o wyjaśnienie kwestii opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników w następującej sytuacji: pracownicy używają nieodpłatnie auta służbowe do celów prywatnych. Wartość tego nieodpłatnego świadczenia jest ustalana zgodnie z przepisami (ryczałt w zależności od pojemności silnika). Ponieważ MF wyjaśnił, że wartość tego świadczenia nie obejmuje paliwa zużytego do tych samochodów-sami oszacowaliśmy koszt zużycia paliwa w samochodach używanych do celów prywatnych. Podobnie jak wartość nieodpłatnego używania auta, również wartość zużytego paliwa doliczamy pracownikom do przychodów i kwotę tę opodatkowujemy podatkiem dochodowym od os. fizycznych i oskładkowujemy. Od 1 lipca przysługuje nam prawo do odliczania 50% VAT od zakupu paliwa do samochodów używanych do celów "mieszanych". Zastanawiamy się, czy musimy naliczyć VAT od kwoty nieodpłatnego przekazania pracownikom paliwa do w/w samochodów?

Wyjaśnienie kwestii związanej z zapytaniem o naliczanie podatku VAT do paliwa zużytego przez pracowników do ich celów prywatnych, wynika z regulacji zamieszczonej we wskazanych niżej przepisach ustawy VAT. Stąd też w oparciu o ich brzmienie w pierwszej kolejności powiedzieć należy, że użycie pojazdów samochodowych (towarów) należących do przedsiębiorstwa pracodawcy będącego podatnikiem VAT dla celów innych niż działalność gospodarcza nie uznaje się za podlegające opodatkowaniu odpłatne świadczenie usług. Oznacza to w moim przekonaniu, że opodatkowaniu VAT jako towar nie podlega również paliwo znajdujące się w zbiorniku pojazdu samochodowego wykorzystywanego dla celów innych niż działalność gospodarcza. Dodać tu muszę, że za takowy inny cel należy uznać wykorzystanie pojazdów wraz z paliwem dla celów prywatnych pracownika. Stąd też uważam, że w naszym przypadku nie ma ani potrzeby, ani też obowiązku naliczania podatku do paliwa zużytego przez pracowników dla własnych celów, ponieważ wchodzi ono w skład świadczenia złożonego jakim jest udostępnienia pojazdów pracownikom, co nie pozwala na jego dzielenie na świadczenia cząstkowe.

Zobacz również: Podatki

Uzupełniając powyższe w oparciu o brzmienie wskazanych niżej przepisów uPDOF dla porządku muszę zauważyć, że jeżeli już za Ministrem Finansów za konieczne uznajemy doliczenie paliwa do przychodu pracowniczego (osobiście nie podzielam takiego poglądu), to jego wartość nie powinno się ustalać w drodze oszacowania, o czym wspomniane jest w opisie. Z przepisów tych bowiem wynika, że wartość takiego świadczenia powinna odpowiadać dokładnie cenie rynkowej (cenie zakupu) zużytego paliwa.

Podstawa prawna:

Art. 2 pkt 34; art. 8 ust. 2 pkt 1, ust. 5; art. 86a ust. 1 pkt 1, ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT,

Art. 11 ust. 2 - 2b; art. 12 ust. 1, ust. 2a - 2c, ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama