reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Średnia wartość rynkowa samochodu

Średnia wartość rynkowa samochodu

Określenie średniej wartości rynkowej samochodu może stanowić problem. Analiza przepisów ustawowych oraz orzecznictwa pomaga ustalić, jak prawidłowo obliczyć tę wartość na potrzeby podatku akcyzowego.

Zgodnie z art. 104 ust. 11 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 752 z późń. zm.) średnią wartością rynkową samochodu osobowego jest wartość ustalana na podstawie notowanej na rynku krajowym, w dniu powstania obowiązku podatkowego, średniej ceny zarejestrowanego na terytorium kraju samochodu osobowego tej samej marki, tego samego modelu, rocznika oraz - jeżeli jest to możliwe do ustalenia - z tym samym wyposażeniem i o przybliżonym stanie technicznym, co nabyty na terytorium kraju lub nabyty wewnątrzwspólnotowo samochód osobowy.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 4 lutego 2015 r., sygn. akt: I SA/Op 769/14 (LEX nr 1649687) uznał, iż: „wszelkie koszty ponoszone przez podatnika, niezwiązane z wyposażeniem i ze stanem technicznym (wyposażeniem) samochodu, nie mają znaczenia w kontekście jego średniej wartości rynkowej”.

Wynika z powyższego, iż podatnik, który dokonał ulepszeń swojego pojazdu, które nie mają bezpośredniego wpływu na stan techniczny lub wyposażenie tego pojazdu, nie może domagać się uwzględnienia tych ulepszeń, przy ustalaniu wartości pojazdu. Takimi ulepszeniami może być zmiana wyglądu zewnętrznego tego pojazd. Ulepszenia takie nie wpływają w zasadzie na stan techniczny, czy też wyposażenie pojazdu. W związku z czym nie mają bezpośredniego wpływu na wartość tego pojazdu zgodnie z wyżej cytowanym przepisem.

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama