Czy na podstawie umowy o pracę można wystawić świadectwo pracy
REKLAMA
REKLAMA
Czy brak dokumentów rozwiązania umowy o pracę oraz świadectwa pracy uniemożliwia wystawienie świadectwa pracy?
REKLAMA
RADA
W opisanej sytuacji nie można potwierdzić rzeczywistego okresu zatrudnienia, jak też faktycznej przyczyny jego zakończenia, czyli podstawowych danych zawartych w świadectwie.
UZASADNIENIE
Świadectwo pracy może zostać wydane nawet wiele lat po zakończeniu zatrudnienia ale niezbędne do tego jest posiadanie minimum niezbędnych danych.
Kopia wydanego świadectwa pracy powinna znajdować się w aktach osobowych pracownika, a jeśli jej tam nie ma, to prawdopodobnie świadectwo nie zostało wydane. Chociaż roszczenie o wydanie świadectwa pracy przedawnia się po 3 latach od zakończenia stosunku pracy, to w przypadku braku dokumentacji zaleca się wystawienie takiego świadectwa nawet wiele lat po zakończeniu zatrudnienia.
Dla wydania świadectwa konieczne jest jednak posiadanie danych wskazywanych w jego treści. W dokumentacji widnieje umowa zawarta na miesiąc, nie ma jednak żadnych danych odnośnie faktycznego okresu zatrudnienia oraz tego, jak została ona rozwiązana. Prawdopodobnie zatrudnienie trwało w tym przypadku miesiąc i umowa uległa rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, jednak w oparciu o samą umowę takiej pewności nie ma. Jeżeli pracodawca nie dysponuje inną dokumentacją (np. płacową, z której mogłoby wynikać, że zatrudnienie trwało miesiąc) nie ma pewności, że w świadectwie podane będą prawidłowe dane. Przy braku możliwości większego uprawdopodobnienia okresu zatrudnienia rekomendować można odmowę wydania świadectwa.
- art. 97 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.).
Marek Rotkiewicz
specjalista z zakresu kadr i zatrudnienia
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.