Praca artystyczna poza etatem: Czy pracodawca musi wyrazić zgodę
REKLAMA
REKLAMA
Nie dotyczy to jednak każdej dodatkowej aktywności, ale tylko tej, która mogłaby kolidować z wykonywaniem przez pracownika obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Ograniczenia tego nie można rozciągnąć na innych pracowników instytucji kultury - część z nich może zostać związanych umową o zakazie konkurencji, która będzie tworzyć konkretne ograniczenia.
REKLAMA
Co do zasady, pracownicy nie są ograniczeni w podejmowaniu dodatkowej aktywności zarobkowej lub jakiejkolwiek innej. Ograniczenie takie wynikać może z zawartej umowy o zakazie konkurencji.
Zgoda pracodawcy na dodatkowe zajęcia pracownika artystycznego
Odnośnie do zawierania tych umów nie ma jednak pełnej dowolności, dotyczyć mogą wyłączenia innych aktywności, które faktycznie mogłyby być konkurencyjne dla pracodawcy, a nie jakiejkolwiek innej pracy czy działalności. Nawet przy braku takiej umowy każdy pracownik musi pamiętać, że jednym z obowiązków wskazanym w art. 100 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) jest dbałość o dobro zakładu pracy. Podejmowanie działalności wprost godzącej w interesy pracodawcy byłoby naruszeniem tego obowiązku. Są to jednak bardzo ograniczone sytuacje.
W nowo dodanym art. 261 k.p. jasno poskreśla się, że pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy, z wyjątkiem:
- zawarcia umowy o zakazie konkurencji,
- przypadków, w których odrębne przepisy tworzą zakaz lub ograniczenie dodatkowej pracy.
(…)
Marek Rotkiewicz
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.