REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamrożony odpis na ZFŚS w 2023 r. Brak podwyżek dla wójtów i burmistrzów [ustawa okołobudżetowa]

Zamrożony odpis na ZFŚS w 2023 r. Brak podwyżek dla wójtów i burmistrzów [ustawa okołobudżetowa]
Zamrożony odpis na ZFŚS w 2023 r. Brak podwyżek dla wójtów i burmistrzów [ustawa okołobudżetowa]

REKLAMA

REKLAMA

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę okołobudżetową na 2023 r. Nowe przepisy nie przewidują wzrostu kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, co oznacza brak obligatoryjnych podwyżek dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zamrożony został również odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Zamrożenie podwyżek dla samorządowców w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw ukazała się ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, która określa m.in. kwotę bazową służącą naliczaniu wynagrodzenia dla wójtów burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z ustawą. w 2023 r. kwota ta nie będzie waloryzowana. Oznacza to, że wynagrodzenia wójtów i burmistrzów nadal nie mogą przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej wynoszącej 1789,42 zł.

REKLAMA

Zamrożenie odpisu na ZFŚS

REKLAMA

Ustawa okołobudżetowa przewiduje też zamrożenie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zarówno dla nauczycieli, jak i pracowników samorządowych. Zgodnie z Kartą nauczyciela odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli odpis będzie wynosił 110 proc. kwoty bazowej, czyli 3349,73 zł.

W przypadku pracowników samorządowych podstawą do naliczania ZFŚS będzie wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., czyli kwota 4434,58 zł. Odpis, wynoszący 37,5 proc. tego wynagrodzenia to 1662,97 zł.

Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego

Zgodnie z ustawą instytut badawczy nadzorowany przez ministra właściwego do spraw informatyzacji może utworzyć Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, którego środki będą przeznaczone dla gmin na realizację zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pieniądze będą przekazywane jednostkom samorządu w formie dotacji.

Podział części oświatowej subwencji ogólnej dla JST a uczniowie z Ukrainy

Według przepisów ustawy okołobudżetowej w 2023 r. przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego nie uwzględnia się uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Dzieci z Ukrainy nie będą też uwzględnione przy naliczaniu i podziale dotacji na zadania związane z wychowaniem przedszkolnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Daria
  2023-04-11 14:06:32
  Wiedza i Praktyka oferuje publikacje w różnych formatach, np. ostatnio w portalu kadrowo płacowym przeczytalam sporo ciekawych informacji z tej dziedziny. Polecam, warto zajrzec
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Renia
  2023-05-09 13:45:19
  Materiały wydawnictwa wiedza i praktyka są bardzo dobrze zorganizowane i łatwe do przeszukiwania, co pozwala szybko znaleźć potrzebne informacje. Pracuje w zamówieniach publicznych na codzien i bardzo mi się przydają :)
  0
 • Dawid
  2023-01-10 11:48:22
  Wykupiłem portal kadrowy od wiedzy i praktyki i przyznam ze to duzy zasob nowych wiadomości. Najpierw przez 14 dni ale zdecydowałem się kontynowac prenumeratę. Polecam kazdemu z branży
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kasia
  2023-02-12 16:52:35
  Ciekawe informacje. Jeśli pracujecie w kadrach i chcecie dostęp do nowości na każdym etapie, polecam portal kadrowy z wydawnictwa Wip.
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

REKLAMA

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

REKLAMA

Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA