REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamrożony odpis na ZFŚS w 2023 r. Brak podwyżek dla wójtów i burmistrzów [ustawa okołobudżetowa]

Zamrożony odpis na ZFŚS w 2023 r. Brak podwyżek dla wójtów i burmistrzów [ustawa okołobudżetowa]
Zamrożony odpis na ZFŚS w 2023 r. Brak podwyżek dla wójtów i burmistrzów [ustawa okołobudżetowa]

REKLAMA

REKLAMA

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę okołobudżetową na 2023 r. Nowe przepisy nie przewidują wzrostu kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, co oznacza brak obligatoryjnych podwyżek dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zamrożony został również odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Zamrożenie podwyżek dla samorządowców w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw ukazała się ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, która określa m.in. kwotę bazową służącą naliczaniu wynagrodzenia dla wójtów burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z ustawą. w 2023 r. kwota ta nie będzie waloryzowana. Oznacza to, że wynagrodzenia wójtów i burmistrzów nadal nie mogą przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej wynoszącej 1789,42 zł.

REKLAMA

Zamrożenie odpisu na ZFŚS

REKLAMA

Ustawa okołobudżetowa przewiduje też zamrożenie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zarówno dla nauczycieli, jak i pracowników samorządowych. Zgodnie z Kartą nauczyciela odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli odpis będzie wynosił 110 proc. kwoty bazowej, czyli 3349,73 zł.

W przypadku pracowników samorządowych podstawą do naliczania ZFŚS będzie wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., czyli kwota 4434,58 zł. Odpis, wynoszący 37,5 proc. tego wynagrodzenia to 1662,97 zł.

Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego

Zgodnie z ustawą instytut badawczy nadzorowany przez ministra właściwego do spraw informatyzacji może utworzyć Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, którego środki będą przeznaczone dla gmin na realizację zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pieniądze będą przekazywane jednostkom samorządu w formie dotacji.

Podział części oświatowej subwencji ogólnej dla JST a uczniowie z Ukrainy

Według przepisów ustawy okołobudżetowej w 2023 r. przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego nie uwzględnia się uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Dzieci z Ukrainy nie będą też uwzględnione przy naliczaniu i podziale dotacji na zadania związane z wychowaniem przedszkolnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA