REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie zakupu owoców i warzyw dla pracowników z ZFŚS [Aspekty prawne i korzyści]

Finansowanie zakupu owoców i warzyw dla pracowników z ZFŚS [Aspekty prawne i korzyści]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcielibyśmy w naszej jednostce dokonywać zakupu owoców i warzyw dla pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), co wyrabiałoby wśród nich dobre nawyki żywieniowe. Czy możliwe jest dokonywanie takich zakupów ze środków ZFŚS?

RADA

REKLAMA

Choć przekazanie osobom uprawnionym owoców i warzyw można by uznać za pomoc rzeczową, która przy zamieszczeniu w regulaminie odpowiednich zapisów byłaby co do zasady dopuszczalna, to jednak rozdysponowanie tych towarów przy zastosowaniu kryterium socjalnego jest w tym wypadku w praktyce niemożliwe, a w związku z tym pracodawca nie może dokonać ze środków ZFŚS zakupu owoców i warzyw, które chciałby przekazać pracownikom w ramach wsparcia dobrych nawyków żywieniowych. Świadczenie to nie miałoby bowiem charakteru socjalnego.

UZASADNIENIE

Działalność socjalna pracodawców może przybierać różne formy i w praktyce bywa mocno zróżnicowana w zależności od tego, u jakiego pracodawcy fundusz funkcjonuje oraz ile osób znajduje się w grupie podmiotów uprawnionych do korzystania z przyznawanych z niego świadczeń. Mimo dużej swobody, którą ustawodawca dopuścił w zakresie kształtowania zasad i warunków korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS, granicą zawsze jest w tym wypadku zgodność zapisów wewnątrzzakładowych regulaminów z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS).

Finansowanie zakupu owoców i warzyw dla pracowników z ZFŚS

Zgodnie z ustawą o ZFŚS środki funduszu są przeznaczone na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu,

  2. dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych,

  3. tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Działalność socjalna w rozumieniu ustawy o ZFŚS to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. 

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są zgodnie z ustawą o ZFŚS:

  1. pracownicy i ich rodziny,

  2. emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz

  3. inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

REKLAMA

Takie określenie kręgu podmiotów uprawnionych nie oznacza jednak, że na świadczenie z ZFŚS będzie mogła liczyć każda osoba, która się do niego zalicza. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się bowiem od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu. Jest to tzw. kryterium socjalne. 

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w obowiązującym w jego zakładzie regulaminie.

(…) Fragment publikacji. Pełna wersja w Rachunkowość Budżetowa   

©®

Podstawa prawna

art. 8 ust. 1-1d ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 923; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2666)

Powołane orzeczenie sądu

  • wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 8 lutego 2017 r. (sygn. akt III AUa 699/16)

MAŁGORZATA CZOŁCZYŃSKA 

prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, autorka wielu publikacji dotyczących zatrudnienia w jednostkach budżetowych

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA