REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie zakupu owoców i warzyw dla pracowników z ZFŚS [Aspekty prawne i korzyści]

Finansowanie zakupu owoców i warzyw dla pracowników z ZFŚS [Aspekty prawne i korzyści]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcielibyśmy w naszej jednostce dokonywać zakupu owoców i warzyw dla pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), co wyrabiałoby wśród nich dobre nawyki żywieniowe. Czy możliwe jest dokonywanie takich zakupów ze środków ZFŚS?

RADA

REKLAMA

Choć przekazanie osobom uprawnionym owoców i warzyw można by uznać za pomoc rzeczową, która przy zamieszczeniu w regulaminie odpowiednich zapisów byłaby co do zasady dopuszczalna, to jednak rozdysponowanie tych towarów przy zastosowaniu kryterium socjalnego jest w tym wypadku w praktyce niemożliwe, a w związku z tym pracodawca nie może dokonać ze środków ZFŚS zakupu owoców i warzyw, które chciałby przekazać pracownikom w ramach wsparcia dobrych nawyków żywieniowych. Świadczenie to nie miałoby bowiem charakteru socjalnego.

UZASADNIENIE

Działalność socjalna pracodawców może przybierać różne formy i w praktyce bywa mocno zróżnicowana w zależności od tego, u jakiego pracodawcy fundusz funkcjonuje oraz ile osób znajduje się w grupie podmiotów uprawnionych do korzystania z przyznawanych z niego świadczeń. Mimo dużej swobody, którą ustawodawca dopuścił w zakresie kształtowania zasad i warunków korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS, granicą zawsze jest w tym wypadku zgodność zapisów wewnątrzzakładowych regulaminów z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS).

Finansowanie zakupu owoców i warzyw dla pracowników z ZFŚS

Zgodnie z ustawą o ZFŚS środki funduszu są przeznaczone na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu,

  2. dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych,

  3. tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Działalność socjalna w rozumieniu ustawy o ZFŚS to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. 

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są zgodnie z ustawą o ZFŚS:

  1. pracownicy i ich rodziny,

  2. emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz

  3. inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

REKLAMA

Takie określenie kręgu podmiotów uprawnionych nie oznacza jednak, że na świadczenie z ZFŚS będzie mogła liczyć każda osoba, która się do niego zalicza. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się bowiem od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu. Jest to tzw. kryterium socjalne. 

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w obowiązującym w jego zakładzie regulaminie.

(…) Fragment publikacji. Pełna wersja w Rachunkowość Budżetowa   

©®

Podstawa prawna

art. 8 ust. 1-1d ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 923; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2666)

Powołane orzeczenie sądu

  • wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 8 lutego 2017 r. (sygn. akt III AUa 699/16)

MAŁGORZATA CZOŁCZYŃSKA 

prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, autorka wielu publikacji dotyczących zatrudnienia w jednostkach budżetowych

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi. W ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości określone są zasady rachunkowości, a także zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej.

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11. Co dalej? Co zrobić w przypadku spóźnienia? PIT-11 jest podstawową informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025. r na złożenie tego dokumentu.

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

REKLAMA

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

REKLAMA

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej? Na co może liczyć pracownik wybierający się w krajową podróż służbową? W jakich przypadkach dieta za delegację krajową zostanie pomniejszona?

​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. W Dzienniku Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny zachęca do zmian w kodach PKD.

REKLAMA