REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZFŚS: Zestawienie najczęściej pojawiających się pytań z zakresu kryterium socjalnego [RB: fragment kompendium o ZFŚS]

ZFŚS: Zestawienie najczęściej pojawiających się pytań z zakresu kryterium socjalnego [RB: fragment kompendium o ZFŚS]
ZFŚS: Zestawienie najczęściej pojawiających się pytań z zakresu kryterium socjalnego [RB: fragment kompendium o ZFŚS]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Udostępnienie pracodawcy danych osobowych osoby uprawnionej do korzystania z funduszu, następuje w formie oświadczenia. Pracodawca może żądać udokumentowania danych osobowych w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia.

 Potwierdzenie może odbywać się w szczególności na podstawie oświadczeń i zaświadczeń o sytuacji życiowej (w tym zdrowotnej), rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1a ustawy o ZFŚS).

REKLAMA

Osoba uprawniona odmawia złożenia oświadczenia dotyczącego kryterium socjalnego

Kontrowersje budzi w praktyce sytuacja, w której osoby uprawnione odmawiają złożenia oświadczenia dotyczącego kryterium socjalnego, argumentując, że nie chcą ujawniać szczegółów dotyczących rodzinnych dochodów. W takich przypadkach najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są:

 1. zobowiązanie osób uprawnionych jedynie do określenia, w jakim przedziale mieści się dochód na osobę w rodzinie, zamiast podawania konkretnej kwoty tego dochodu;
 2. przyjęcie, że pracownik, który odmawia złożenia oświadczenia o dochodzie, należy do grupy osób w najlepszej sytuacji materialnej i należy wypłacić mu świadczenie w najniższej wysokości.

Oba rozwiązania mogą budzić kontrowersje i żadnego z nich nie można uznać za rekomendowane.

Fragment „TABELA 2. Zestawienie najczęściej pojawiających się pytań z zakresu kryterium socjalnego”

Lp.PytanieOdpowiedźPodstawa prawna
1.Czy uznawanie za kryterium socjalne wysokości zarobków, które pracownik uzyskuje w jednostce, jest prawidłowe?Nie, wysokość wynagrodzenia w zakładzie pracy w większości przypadków jest jedynie jednym z elementów sytuacji socjalnej uprawnionych i w żaden sposób nie odzwierciedla ich rzeczywistej sytuacji rodzinnej, materialnej i życiowej.
 • art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS
2.Czy w dochodzie gospodarstwa domowego należy uwzględniać alimenty płacone na dzieci przez byłego małżonka pracownicy?Zasady ustalania dochodu gospodarstwa domowego powinny być określone w regulaminie ZFŚS.
 • art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS
3.Czy w dochodzie gospodarstwa domowego należy uwzględniać świadczenie 500+?Zasady ustalania dochodu gospodarstwa domowego powinny być określone w regulaminie ZFŚS.
 • art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS
4.Czy w przypadku, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową, dochody żony uprawnionego pracownika należy brać pod uwagę przy ustalaniu kryterium socjalnego?Odpowiedzi na pytanie należy poszukiwać w regulaminie ZFŚS obowiązującym w jednostce. Wydaje się jednak, że rozdzielność majątkowa nie ma znaczenia dla sytuacji materialnej rodziny ustalanej na potrzeby ZFŚS.
 • art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS
5.Czy pracodawca może prosić pracownika o udostępnienie do wglądu komisji socjalnej zeznania podatkowego za poprzedni rok, aby zweryfikować wysokość dochodów, które uzyskał?Tak, pracodawca może żądać przedstawienia dokumentów, w tym zeznania podatkowego, potwierdzających informacje zawarte w oświadczeniu pracownika.
 • art. 8 ust. 1a ustawy o ZFŚS

Fragment publikacji "Rachunkowości Budżetowej": ZFŚS - najczęściej występujące wątpliwości i nieprawidłowości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MAŁGORZATA CZOŁCZYŃSKA

prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, autorka wielu publikacji dotyczących zatrudnienia w jednostkach budżetowych

MAGDALENA GROTKIEWICZ

prawnik specjalizujący się w tematyce finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej, redaktor prowadzący dwutygodnik "Rachunkowość Budżetowa"

IZABELA NOWACKA

ekonomista, autor licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych; od ponad 10 lat zajmuje się tematyką wynagrodzeniową i rozliczaniem płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Dorota
  2023-11-07 13:52:32
  Audyt w sektorze publicznym wymaga nie tylko szczegółowej wiedzy, ale i znajomości bieżących zmian. Wydawnictwo WiP i portale od nich pomaga mi być zawsze o krok do przodu
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

REKLAMA

ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

REKLAMA

Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

 

Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

REKLAMA