REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZFŚS: Zestawienie najczęściej pojawiających się pytań z zakresu kryterium socjalnego [RB: fragment kompendium o ZFŚS]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
ZFŚS: Zestawienie najczęściej pojawiających się pytań z zakresu kryterium socjalnego [RB: fragment kompendium o ZFŚS]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Udostępnienie pracodawcy danych osobowych osoby uprawnionej do korzystania z funduszu, następuje w formie oświadczenia. Pracodawca może żądać udokumentowania danych osobowych w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia.

 Potwierdzenie może odbywać się w szczególności na podstawie oświadczeń i zaświadczeń o sytuacji życiowej (w tym zdrowotnej), rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1a ustawy o ZFŚS).

REKLAMA

Osoba uprawniona odmawia złożenia oświadczenia dotyczącego kryterium socjalnego

Kontrowersje budzi w praktyce sytuacja, w której osoby uprawnione odmawiają złożenia oświadczenia dotyczącego kryterium socjalnego, argumentując, że nie chcą ujawniać szczegółów dotyczących rodzinnych dochodów. W takich przypadkach najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są:

  1. zobowiązanie osób uprawnionych jedynie do określenia, w jakim przedziale mieści się dochód na osobę w rodzinie, zamiast podawania konkretnej kwoty tego dochodu;
  2. przyjęcie, że pracownik, który odmawia złożenia oświadczenia o dochodzie, należy do grupy osób w najlepszej sytuacji materialnej i należy wypłacić mu świadczenie w najniższej wysokości.

Oba rozwiązania mogą budzić kontrowersje i żadnego z nich nie można uznać za rekomendowane.

Fragment „TABELA 2. Zestawienie najczęściej pojawiających się pytań z zakresu kryterium socjalnego”

Lp.PytanieOdpowiedźPodstawa prawna
1.Czy uznawanie za kryterium socjalne wysokości zarobków, które pracownik uzyskuje w jednostce, jest prawidłowe?Nie, wysokość wynagrodzenia w zakładzie pracy w większości przypadków jest jedynie jednym z elementów sytuacji socjalnej uprawnionych i w żaden sposób nie odzwierciedla ich rzeczywistej sytuacji rodzinnej, materialnej i życiowej.
  • art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS
2.Czy w dochodzie gospodarstwa domowego należy uwzględniać alimenty płacone na dzieci przez byłego małżonka pracownicy?Zasady ustalania dochodu gospodarstwa domowego powinny być określone w regulaminie ZFŚS.
  • art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS
3.Czy w dochodzie gospodarstwa domowego należy uwzględniać świadczenie 500+?Zasady ustalania dochodu gospodarstwa domowego powinny być określone w regulaminie ZFŚS.
  • art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS
4.Czy w przypadku, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową, dochody żony uprawnionego pracownika należy brać pod uwagę przy ustalaniu kryterium socjalnego?Odpowiedzi na pytanie należy poszukiwać w regulaminie ZFŚS obowiązującym w jednostce. Wydaje się jednak, że rozdzielność majątkowa nie ma znaczenia dla sytuacji materialnej rodziny ustalanej na potrzeby ZFŚS.
  • art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS
5.Czy pracodawca może prosić pracownika o udostępnienie do wglądu komisji socjalnej zeznania podatkowego za poprzedni rok, aby zweryfikować wysokość dochodów, które uzyskał?Tak, pracodawca może żądać przedstawienia dokumentów, w tym zeznania podatkowego, potwierdzających informacje zawarte w oświadczeniu pracownika.
  • art. 8 ust. 1a ustawy o ZFŚS

Fragment publikacji "Rachunkowości Budżetowej": ZFŚS - najczęściej występujące wątpliwości i nieprawidłowości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MAŁGORZATA CZOŁCZYŃSKA

prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, autorka wielu publikacji dotyczących zatrudnienia w jednostkach budżetowych

MAGDALENA GROTKIEWICZ

prawnik specjalizujący się w tematyce finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej, redaktor prowadzący dwutygodnik "Rachunkowość Budżetowa"

IZABELA NOWACKA

ekonomista, autor licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych; od ponad 10 lat zajmuje się tematyką wynagrodzeniową i rozliczaniem płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA