REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa dla wójta 2018 i 2019 r. - jak naliczyć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Nagroda jubileuszowa dla wójta./ fot. Fotolia
Nagroda jubileuszowa dla wójta./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wójtowi można przyznać nagrodę jubileuszową? W jakiej wysokości naliczane są nagrody? Czy staż pracy przy naliczaniu nagrody ma znaczenie?

REKLAMA

Czy wójtowi gminy kończącemu pracę w samorządzie przysługuje nagroda jubileuszowa z tytułu 40 lat pracy – jeżeli od daty poprzedniej nagrody jubileuszowej upłynęło pełne 5 lat pracy a do kolejnych 5 lat brakuje 14 dni? Poprzednia nagroda wypłacona została 30 listopada 2013 roku, a zakończenie pracy w urzędzie gminy przypada na 16 listopada 2018 roku.

REKLAMA

Znaczenie dla uzyskania uprawnienia do otrzymania wyżej wymienionej nagrody jubileuszowej ma staż pracy, który musi wynosić 40 lat. Staż pracy należy liczyć od początku zatrudnienia danego pracownika.
Jeżeli zatem wójtowi 40 letni staż pracy upływa z dniem 30 listopada 2018 r., to nabywa ona prawa do tej nagrody dokładnie w dniu 30 listopada 2018 r.- Dla uproszczenia można ten termin liczyć co pięć lat, np. jeżeli wcześniej była wypłacana nagroda jubileuszowa 5 lat wcześniej i nic się w kwestii stażu pracy nie zmieniło. Ale czasami może stanowić to ryzyko niewłaściwego obliczenia stażu pracy i np. pracodawca może zbyt późno przyznać nagrodę jubileuszową – mówi Miłosława Strzelec-Gwóźdź partner, radca prawny GP kancelaria radców prawnych.

Zobacz: Kadry i płace

Staż pracy prawidłowo powinno się liczyć od początku zatrudnienia, bowiem pracownik może po przyznaniu ostatniej nagrody jubileuszowej udokumentować staż pracy, o którym wcześniej pracodawca nie wiedział. W takim przypadku ten pięcioletni okres między nagrodami skróci nam się i nagroda jubileuszowa będzie przysługiwała szybciej. Natomiast jeżeli wójtowi brakuje 14 dni do osiągnięcia 40 letniego stażu pracy, to o ile zakończenie jego stosunku pracy nie jest związane z przejściem na emeryturę lub rentę, to nie uzyska on prawa do nagrody jubileuszowej z tytułu 40 lat pracy w dniu 16 listopada 2018 r.

- Wójt musi wykazać staż pracy w ramach tych 14 dni. W innym wypadku, brak jest podstawy prawnej do wypłaty nagrody jubileuszowej z tytułu upływu 40 letniego stażu pracy. Warto dodać, że w przypadku, gdy samorządowiec wykaże ten 14 dniowy okres zatrudnienia później, to będzie on skutkował wstecz, w taki sposób, że uznajemy, że nagroda była wymagalna w chwili, kiedy te 40 lat stażu pracy rzeczywiście upłynęło – mówi mecenas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przy tym pamiętać, że prawo do nagrody jubileuszowej, tak jak inne świadczenia ze stosunku pracy ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Opinia. Nagroda dla wójta, postawy i zasady liczenia
Piotr Nietrzpiel, 
radca prawny - Kancelaria Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.
W wypadku wójtów w przepisach przewidziano prawo do uzyskania przez te osoby nagrody jubileuszowej po osiągnięciu odpowiedniego ogólnego stażu pracy. Jako, że wójt zaliczany jest do kategorii pracowników samorządowych odnosi się do niego art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych regulujący podstawy nabycia nagrody jubileuszowej. Przywołany przepis określa staż pracy jaki wymagany jest dla otrzymania nagrody w konkretnej wysokości procentowej miesięcznego wynagrodzenia wójta. Zgodnie z tym przepisem minimalny staż pracy uprawniający do nagrody to 20 lat pracy. Szczegółowe zapisy dotyczące nabywania i wypłaty nagród jubileuszowych zostały dodatkowo uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z § 8 ust. 1 pracownik samorządowy, a więc także wójt, nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe
Dniem upływu okresu uprawniającego do nagrody jest dzień, w którym osiągnął on wymagany staż pracy. Kwestię wypłaty nagrody, do której prawo uzyskał już wójt reguluje natomiast § 8 ust. 4 rozporządzenia, zgodnie z którym nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody. Analogiczny zapisy obowiązywał również w poprzednim rozporządzeniu w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych rozporządzeniu z dnia z dnia 18 marca 2009 r.
Ustalając okres w jakim może dojść do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej należy wskazać, że w wypadku wójtów, pomimo kadencyjności, stosunek pracy nie kończy się wraz z zakończeniem kadencji, a dla zachowania ciągłości władzy publicznej przepisy wskazują późniejszą datę jego zakończenia. Zgodnie z art. 29 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, po upływie kadencji wójta pełni on swoją funkcję jeszcze do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, przez co należy uznać, że do tego czasu wójt pozostaje w zatrudnieniu.
Zatem jeżeli do chwili zakończenia zatrudnienia określonego powyższą datą nastąpi dzień, w którym wójt osiągnie staż pracy uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej, taka nagroda winna być odchodzącemu wójtowi wypłacona. Jednocześnie należy wskazać, że dla ustalenia chwili nabycia prawa do nagrody jubileuszowej nie ma znaczenia data wypłaty poprzedniej nagrody, która nie została dokładnie określona i następuje z reguły już po dniu, w którym nastąpiło nabycie do niej prawa, po jej odpowiednim wyliczeniu. Zatem nabycia prawa do kolejnej nagrody jubileuszowej, wiąże się co do zasady z upływem odpowiedniego kolejnego okresu stażu pracy, który w wypadku pracowników samorządowych obejmuje 5 lat. Powyższy okres należy liczyć od dnia nabycia prawa do poprzedniej nagrody jubileuszowej.

Piotr Nietrzpiel, radca prawny - Kancelaria Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.

Piotr Nietrzpiel, radca prawny - Kancelaria Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.

źródło: Materiały Prasowe

autor: Paweł Sikora

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas do 20 maja 2025 roku na rozliczenie składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA