Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa dla wójta 2018 i 2019 r. - jak naliczyć?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Nagroda jubileuszowa dla wójta./ fot. Fotolia
Nagroda jubileuszowa dla wójta./ fot. Fotolia
Kiedy wójtowi można przyznać nagrodę jubileuszową? W jakiej wysokości naliczane są nagrody? Czy staż pracy przy naliczaniu nagrody ma znaczenie?

Czy wójtowi gminy kończącemu pracę w samorządzie przysługuje nagroda jubileuszowa z tytułu 40 lat pracy – jeżeli od daty poprzedniej nagrody jubileuszowej upłynęło pełne 5 lat pracy a do kolejnych 5 lat brakuje 14 dni? Poprzednia nagroda wypłacona została 30 listopada 2013 roku, a zakończenie pracy w urzędzie gminy przypada na 16 listopada 2018 roku.

Znaczenie dla uzyskania uprawnienia do otrzymania wyżej wymienionej nagrody jubileuszowej ma staż pracy, który musi wynosić 40 lat. Staż pracy należy liczyć od początku zatrudnienia danego pracownika.
Jeżeli zatem wójtowi 40 letni staż pracy upływa z dniem 30 listopada 2018 r., to nabywa ona prawa do tej nagrody dokładnie w dniu 30 listopada 2018 r.- Dla uproszczenia można ten termin liczyć co pięć lat, np. jeżeli wcześniej była wypłacana nagroda jubileuszowa 5 lat wcześniej i nic się w kwestii stażu pracy nie zmieniło. Ale czasami może stanowić to ryzyko niewłaściwego obliczenia stażu pracy i np. pracodawca może zbyt późno przyznać nagrodę jubileuszową – mówi Miłosława Strzelec-Gwóźdź partner, radca prawny GP kancelaria radców prawnych.

Zobacz: Kadry i płace

Staż pracy prawidłowo powinno się liczyć od początku zatrudnienia, bowiem pracownik może po przyznaniu ostatniej nagrody jubileuszowej udokumentować staż pracy, o którym wcześniej pracodawca nie wiedział. W takim przypadku ten pięcioletni okres między nagrodami skróci nam się i nagroda jubileuszowa będzie przysługiwała szybciej. Natomiast jeżeli wójtowi brakuje 14 dni do osiągnięcia 40 letniego stażu pracy, to o ile zakończenie jego stosunku pracy nie jest związane z przejściem na emeryturę lub rentę, to nie uzyska on prawa do nagrody jubileuszowej z tytułu 40 lat pracy w dniu 16 listopada 2018 r.

- Wójt musi wykazać staż pracy w ramach tych 14 dni. W innym wypadku, brak jest podstawy prawnej do wypłaty nagrody jubileuszowej z tytułu upływu 40 letniego stażu pracy. Warto dodać, że w przypadku, gdy samorządowiec wykaże ten 14 dniowy okres zatrudnienia później, to będzie on skutkował wstecz, w taki sposób, że uznajemy, że nagroda była wymagalna w chwili, kiedy te 40 lat stażu pracy rzeczywiście upłynęło – mówi mecenas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przy tym pamiętać, że prawo do nagrody jubileuszowej, tak jak inne świadczenia ze stosunku pracy ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Opinia. Nagroda dla wójta, postawy i zasady liczenia
Piotr Nietrzpiel, 
radca prawny - Kancelaria Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.
W wypadku wójtów w przepisach przewidziano prawo do uzyskania przez te osoby nagrody jubileuszowej po osiągnięciu odpowiedniego ogólnego stażu pracy. Jako, że wójt zaliczany jest do kategorii pracowników samorządowych odnosi się do niego art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych regulujący podstawy nabycia nagrody jubileuszowej. Przywołany przepis określa staż pracy jaki wymagany jest dla otrzymania nagrody w konkretnej wysokości procentowej miesięcznego wynagrodzenia wójta. Zgodnie z tym przepisem minimalny staż pracy uprawniający do nagrody to 20 lat pracy. Szczegółowe zapisy dotyczące nabywania i wypłaty nagród jubileuszowych zostały dodatkowo uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z § 8 ust. 1 pracownik samorządowy, a więc także wójt, nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe
Dniem upływu okresu uprawniającego do nagrody jest dzień, w którym osiągnął on wymagany staż pracy. Kwestię wypłaty nagrody, do której prawo uzyskał już wójt reguluje natomiast § 8 ust. 4 rozporządzenia, zgodnie z którym nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody. Analogiczny zapisy obowiązywał również w poprzednim rozporządzeniu w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych rozporządzeniu z dnia z dnia 18 marca 2009 r.
Ustalając okres w jakim może dojść do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej należy wskazać, że w wypadku wójtów, pomimo kadencyjności, stosunek pracy nie kończy się wraz z zakończeniem kadencji, a dla zachowania ciągłości władzy publicznej przepisy wskazują późniejszą datę jego zakończenia. Zgodnie z art. 29 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, po upływie kadencji wójta pełni on swoją funkcję jeszcze do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, przez co należy uznać, że do tego czasu wójt pozostaje w zatrudnieniu.
Zatem jeżeli do chwili zakończenia zatrudnienia określonego powyższą datą nastąpi dzień, w którym wójt osiągnie staż pracy uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej, taka nagroda winna być odchodzącemu wójtowi wypłacona. Jednocześnie należy wskazać, że dla ustalenia chwili nabycia prawa do nagrody jubileuszowej nie ma znaczenia data wypłaty poprzedniej nagrody, która nie została dokładnie określona i następuje z reguły już po dniu, w którym nastąpiło nabycie do niej prawa, po jej odpowiednim wyliczeniu. Zatem nabycia prawa do kolejnej nagrody jubileuszowej, wiąże się co do zasady z upływem odpowiedniego kolejnego okresu stażu pracy, który w wypadku pracowników samorządowych obejmuje 5 lat. Powyższy okres należy liczyć od dnia nabycia prawa do poprzedniej nagrody jubileuszowej.

Piotr Nietrzpiel, radca prawny - Kancelaria Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.

Piotr Nietrzpiel, radca prawny - Kancelaria Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.

źródło: Materiały Prasowe

autor: Paweł Sikora

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ustalenie opłat obowiązujących na cmentarzu komunalnym

    Nakładanie opłat za różnego rodzaju usługi komunalne czy za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej JST zawsze budzi raczej negatywne emocje po stronie mieszkańców. A co dopiero, gdy opłaty te związane są z pochówkiem najbliższych. 

    Dofinansowanie zakładu budżetowego - dotacja jako dopłata do kosztów prowadzonej działalności

    Drastyczny wzrost cen mediów oraz utrzymujący się wysoki poziom inflacji powodują, że większość samorządowych zakładów budżetowych nie jest w stanie w pełni realizować swoich zadań statutowych. Ich zobowiązania finansowe znacznie wykraczają poza przyjęte budżety. 

    Pracownicy samorządowi: Nowe tabele zaszeregowania, likwidacja stanowisk, pensja minimalna [rozporządzenie od 1 lipca 2023 r.]

    Zmiany dla pracowników samorządowych: nowe tabele zaszeregowania, likwidacja stanowisk, pensja minimalna. Wprowadzi je zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2023 r.

    Rząd daje 3300 zł brutto wynagrodzenia dla pracowników samorządowych. Jest to mniej od minimalnego wynagrodzenia. Dopłacić mają samorządy

    Od 1 lipca 2023 r. rząd proponuje kwotę minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania w wysokości 3300 zł, aby wysokość tej kwoty była zbliżona do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W pozostałych kategoriach zaszeregowania, kwoty zostały ustalone tak, aby wzrastały proporcjonalnie między kategoriami.

    Będzie nowy wzór świadectwa pracy [nowelizacja kodeksu pracy]

    Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy. W dokumencie trzeba będzie uwzględniać informacje o wykorzystaniu nowych rodzajów urlopów i zwolnień wprowadzonych nowelizacją Kodeksu pracy.

    Uzgodnienia i opinie do projektu planu miejscowego

    Ważnym elementem prowadzącym do przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wyrażenie stanowiska wobec projektu planu przez organy wyspecjalizowane w określonych dziedzinach, które powinny zostać uwzględnione przy realizacji polityki przestrzennej gminy. Takie stanowisko przybiera postać uzgodnień lub opinii.

    Jak zaskarżyć rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

    Jedną z form ochrony samodzielności samorządu terytorialnego jest możliwość zakwestionowania (przez uprawniony organ) rozstrzygnięcia nadzorczego wydanego przez wojewodę lub przez regionalną izbę obrachunkową. 

    Czy dotacja oświatowa dla placówek niesamorządowych to świadczenie jednorazowe?

    W praktyce pokutuje pogląd, że dotacja oświatowa - wypłacana przez jednostkę samorządu terytorialnego dla placówki niepublicznej działającej na jej terenie - ma charakter świadczenia jednorazowego. 

    MI: wartość wniosków o dofinansowanie przewozów autobusowych to 773 mln zł

    Samorządy złożyły wnioski o uruchomienie w tym roku, w całym kraju 6347 nowych linii autobusowych z dofinansowaniem z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA); wartość wniosków to 773 mln zł - przekazał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

    Darmowe laptopy dla czwartoklasistów będą miały zabezpieczenie przed odsprzedażą w postaci .... wygrawerowanego orła w koronie

    Jesienią 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma na własność komputery. W przestrzeni medialnej podnoszono, że niektórzy rodzice mogą próbować je nielegalnie odsprzedać.

    Zapisy w umowie o łącznej wysokości kar umownych

    W trakcie kontroli regionalna izba obrachunkowa zarzuciła jednostce, że w kilku umowach zawartych z wykonawcami nie ujęto łącznej maksymalnej wysokości kar umownych, których może dochodzić powiat lub wykonawca. Umowy te zostały już wykonane i nie było problemów z umowami czy też terminowością. Czy taki zarzut jest słuszny?

    Korekta dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. w jednostkach pomocy społecznej

    Dnia 31 marca 2023 r. mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko ustalenie, kto powinien otrzymać to świadczenie, ale także prawidłowe obliczenie jego wysokości, a w przypadku błędnego naliczenia - dokonanie poprawnej korekty.

    Przepracowanie części dnia a zwolnienie lekarskie

    Zdarza się, że w trakcie swojej dniówki pracownik zwalnia się z pracy z powodu złego samopoczucia i udaje się do lekarza. Następnie wpływa do pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres, którego pierwszym dniem jest ten w części przepracowany. 

    Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

    Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    RIO o klasyfikacji dochodów gmin za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

    Dochody uzyskiwane przez gminy z tytułu opłat za zakwaterowanie, które od niedawna dokonują uchodźcy z Ukrainy należy klasyfikować w dziale 853 - wskazała w stanowisku RIO w Szczecinie. Izba zwróciła uwagę, że w rozporządzeniu MF brakuje dedykowanej klasyfikacji budżetowej

    Od 21 marca 2023 r. nowe zasady prowadzenia akt pracowniczych

    W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dotyczy dokumentów na temat przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników oraz wprowadzenia informacji o pracy zdalnej.

    Czy klauzula waloryzacyjna ma zastosowanie do umów o zamówienia publiczne poniżej 130 000 zł zawieranych na dłużej niż 6 miesięcy?

    Czy waloryzacja w umowach z terminem przekraczającym 6 miesięcy wprowadzona od 10 listopada 2022 r. ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dotyczy również postępowań poniżej 130 000 zł, jeżeli umowy zawierane są na okres przekraczający 6 miesięcy?

    Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?

    Od 01.03.2023 r. będziemy zatrudniać osobę na stanowisku woźnego w wymiarze 3/4 etatu ze stażem 23 lat pracy. Osoba ta dotychczas pracowała w Służbie Więziennej (do dnia 20.01.2023 r.).

    Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela

    Jesteśmy szkołą podstawową państwową (organ prowadzący Urząd Miasta). Zatrudniliśmy nauczyciela z dwudziestoletnim stażem pracy na 1/2 etatu. Ten sam nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole podstawowej w naszym mieście na pełny etat. Nauczyciel przedstawił nam świadectwa pracy. Na podstawie tych samych świadectw pracy otrzymuje dodatek w szkole podstawowej, w której jest zatrudniony na cały etat. Czy należy mu się dodatek za staż pracy?

    Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika

    Proszę o informację dot. interpretacji z art. 31a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.

    Czy w przypadku sprzedaży węgla przez gminę trzeba prowadzić ewidencję z wykorzystaniem konta 330

    Gmina zleciła na podstawie umów sprzedaż "preferencyjnego" węgla przedsiębiorstwom i spółkom działającym na terenie Gminy. Czy w ww. przypadku gmina powinna prowadzić ewidencję magazynową (konto 330 "Towary") i ewidencję sprzedaży węgla?

    Poszerzenie przez wójta katalogu przesłanek przyznania dodatku specjalnego do wynagrodzeń pracowników

    Wójt gminy w drodze zarządzenia wewnętrznego postanowił, że pracownikom urzędu gminy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, mogą być przyznawane dodatki specjalne do wynagrodzeń "w innych uzasadnionych sytuacjach, niż wskazane w ustawie o pracownikach samorządowych". Na podstawie tego zarządzenia dodatki specjalne były przyznawane pracownikom m.in. z tytułu "pracy w uciążliwych warunkach, w tym z narażeniem na ciągły stres", "szczególne osiągnięcia w pracy" lub bez żadnego dodatkowego uzasadnienia.

    Świadczenia pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Jak ustalić?

    Rada gminy nie określiła rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz warunków i trybu ich przyznawania. Przy braku tej uchwały nie zaplanowała w budżecie gminy wydatków na ten cel.

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim? Jakie przepisy mają zastosowanie w przypadku, w którym nauczyciel zatrudniony jest w szkole prowadzonej przez gminę?

    Nieruchomości szkolne a podatek od nieruchomości

    Ustawodawca podatkowy przyznaje placówkom oświatowym preferencje w podatku od nieruchomości.