REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami

Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami/ Fot. Fotolia
Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku podkreśla, iż istnieje możliwość korzystania z samochodu osobowego w celach służbowych pomimo utraty przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami. Decydującym do oceny tego zagadnienia może okazać się fakt, czy utrata tych uprawnień uniemożliwia wykonywanie pracy na zajmowanym stanowisku np. kierowcy.

REKLAMA

Istotną okolicznością w tej kwestii jest fakt, czy utrata uprawnień do kierowania pojazdami uniemożliwia wykonywanie pracy, na przykład na stanowisku kierowcy. RIO wskazuje, iż zgodnie z art. 52 § 1pkt 3 Kodeksu pracy w takim przypadku pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy jest kluczowym aktem w tej sprawie. Zgodnie z § 1 ust.1 ww. rozporządzenia zwrot kosztów używania przez pracownika do jazd lokalnych m. in. samochodów osobowych następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej. Obligatoryjne jest zawarcie takiej umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. RIO w Gdańsku wskazuje, że z związku z cywilnoprawnym charakterem tego zobowiązania właściwymi do oceny skutków prawnych związanych z jego wykonywaniem są przepisy Kodeksu Cywilnego. 

Zastosowanie w tym przypadku ma art. 750 w związku z art. 738 k.c. stanowiący, iż do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Zgodnie ze stanowiskiem RIO powierzenie wykonania zlecenia osobie trzeciej jest dopuszczalne w trzech przypadkach. Po pierwsze, dopuszczalność powierzenia zlecenia uregulowana jest umową. Po drugie - wynika ono ze zwyczaju. Po trzecie zaś, jest dopuszczalne, gdy przyjmujący zlecenie jest zmuszony do posłużenia się zastępcą przez wystąpienie pewnych okoliczności.  W tej sytuacji występuje okoliczność szczególnego rodzaju, która umożliwia wstąpienie w miejsce dotychczasowego pracownika innej osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regionalna Izba Obrachunkowa ponadto wskazuje, że nawet brak zaistnienia którejkolwiek z wyżej wymienionych przesłanek nie uniemożliwia wykonywaniu umowy takiego rodzaju przez zastępcę pierwotnego usługobiorcy. Zgodnie  z brzmieniem art. 738 § 2 zd. 1 Kodeksu Cywilnego zastępca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie zlecenia   z tym, że odpowiada on zarówno wobec głównego usługobiorcy, jak i bezpośrednio wobec dającego zlecenie.

W ocenie RIO w Gdańsku nie ma przeszkód natury prawnej uniemożliwiających dalsze wykonywanie umowy o używanie w celach służbowych samochodu osobowego pracownika, w tym także wydatkowanie środków finansowych z tytułu przyznanego umowie ryczałtu miesięcznego na rzecz dotychczasowej strony tej umowy.  Ma to zastosowanie podczas, gdy na zajmowanym stanowisku pracodawca nie wprowadził obowiązku posiadania uprawnień do kierowania pojazdami.

Polecamy w INFORRB

Czy można delegować pracownika do wykonywania innej pracy na więcej niż 3 miesiące

Czy pracownik służby cywilnej dostanie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Czy pracownik samorządowy może prowadzić dowolną działalność gospodarczą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA