reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami

Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku podkreśla, iż istnieje możliwość korzystania z samochodu osobowego w celach służbowych pomimo utraty przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami. Decydującym do oceny tego zagadnienia może okazać się fakt, czy utrata tych uprawnień uniemożliwia wykonywanie pracy na zajmowanym stanowisku np. kierowcy.

Istotną okolicznością w tej kwestii jest fakt, czy utrata uprawnień do kierowania pojazdami uniemożliwia wykonywanie pracy, na przykład na stanowisku kierowcy. RIO wskazuje, iż zgodnie z art. 52 § 1pkt 3 Kodeksu pracy w takim przypadku pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy jest kluczowym aktem w tej sprawie. Zgodnie z § 1 ust.1 ww. rozporządzenia zwrot kosztów używania przez pracownika do jazd lokalnych m. in. samochodów osobowych następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej. Obligatoryjne jest zawarcie takiej umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. RIO w Gdańsku wskazuje, że z związku z cywilnoprawnym charakterem tego zobowiązania właściwymi do oceny skutków prawnych związanych z jego wykonywaniem są przepisy Kodeksu Cywilnego. 

Zastosowanie w tym przypadku ma art. 750 w związku z art. 738 k.c. stanowiący, iż do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Zgodnie ze stanowiskiem RIO powierzenie wykonania zlecenia osobie trzeciej jest dopuszczalne w trzech przypadkach. Po pierwsze, dopuszczalność powierzenia zlecenia uregulowana jest umową. Po drugie - wynika ono ze zwyczaju. Po trzecie zaś, jest dopuszczalne, gdy przyjmujący zlecenie jest zmuszony do posłużenia się zastępcą przez wystąpienie pewnych okoliczności.  W tej sytuacji występuje okoliczność szczególnego rodzaju, która umożliwia wstąpienie w miejsce dotychczasowego pracownika innej osoby.

Regionalna Izba Obrachunkowa ponadto wskazuje, że nawet brak zaistnienia którejkolwiek z wyżej wymienionych przesłanek nie uniemożliwia wykonywaniu umowy takiego rodzaju przez zastępcę pierwotnego usługobiorcy. Zgodnie  z brzmieniem art. 738 § 2 zd. 1 Kodeksu Cywilnego zastępca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie zlecenia   z tym, że odpowiada on zarówno wobec głównego usługobiorcy, jak i bezpośrednio wobec dającego zlecenie.

W ocenie RIO w Gdańsku nie ma przeszkód natury prawnej uniemożliwiających dalsze wykonywanie umowy o używanie w celach służbowych samochodu osobowego pracownika, w tym także wydatkowanie środków finansowych z tytułu przyznanego umowie ryczałtu miesięcznego na rzecz dotychczasowej strony tej umowy.  Ma to zastosowanie podczas, gdy na zajmowanym stanowisku pracodawca nie wprowadził obowiązku posiadania uprawnień do kierowania pojazdami.

Polecamy w INFORRB

Czy można delegować pracownika do wykonywania innej pracy na więcej niż 3 miesiące

Czy pracownik służby cywilnej dostanie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Czy pracownik samorządowy może prowadzić dowolną działalność gospodarczą

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama