REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami

Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami/ Fot. Fotolia
Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku podkreśla, iż istnieje możliwość korzystania z samochodu osobowego w celach służbowych pomimo utraty przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami. Decydującym do oceny tego zagadnienia może okazać się fakt, czy utrata tych uprawnień uniemożliwia wykonywanie pracy na zajmowanym stanowisku np. kierowcy.

REKLAMA

Istotną okolicznością w tej kwestii jest fakt, czy utrata uprawnień do kierowania pojazdami uniemożliwia wykonywanie pracy, na przykład na stanowisku kierowcy. RIO wskazuje, iż zgodnie z art. 52 § 1pkt 3 Kodeksu pracy w takim przypadku pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy jest kluczowym aktem w tej sprawie. Zgodnie z § 1 ust.1 ww. rozporządzenia zwrot kosztów używania przez pracownika do jazd lokalnych m. in. samochodów osobowych następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej. Obligatoryjne jest zawarcie takiej umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. RIO w Gdańsku wskazuje, że z związku z cywilnoprawnym charakterem tego zobowiązania właściwymi do oceny skutków prawnych związanych z jego wykonywaniem są przepisy Kodeksu Cywilnego. 

Zastosowanie w tym przypadku ma art. 750 w związku z art. 738 k.c. stanowiący, iż do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Zgodnie ze stanowiskiem RIO powierzenie wykonania zlecenia osobie trzeciej jest dopuszczalne w trzech przypadkach. Po pierwsze, dopuszczalność powierzenia zlecenia uregulowana jest umową. Po drugie - wynika ono ze zwyczaju. Po trzecie zaś, jest dopuszczalne, gdy przyjmujący zlecenie jest zmuszony do posłużenia się zastępcą przez wystąpienie pewnych okoliczności.  W tej sytuacji występuje okoliczność szczególnego rodzaju, która umożliwia wstąpienie w miejsce dotychczasowego pracownika innej osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regionalna Izba Obrachunkowa ponadto wskazuje, że nawet brak zaistnienia którejkolwiek z wyżej wymienionych przesłanek nie uniemożliwia wykonywaniu umowy takiego rodzaju przez zastępcę pierwotnego usługobiorcy. Zgodnie  z brzmieniem art. 738 § 2 zd. 1 Kodeksu Cywilnego zastępca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie zlecenia   z tym, że odpowiada on zarówno wobec głównego usługobiorcy, jak i bezpośrednio wobec dającego zlecenie.

W ocenie RIO w Gdańsku nie ma przeszkód natury prawnej uniemożliwiających dalsze wykonywanie umowy o używanie w celach służbowych samochodu osobowego pracownika, w tym także wydatkowanie środków finansowych z tytułu przyznanego umowie ryczałtu miesięcznego na rzecz dotychczasowej strony tej umowy.  Ma to zastosowanie podczas, gdy na zajmowanym stanowisku pracodawca nie wprowadził obowiązku posiadania uprawnień do kierowania pojazdami.

Polecamy w INFORRB

Czy można delegować pracownika do wykonywania innej pracy na więcej niż 3 miesiące

Czy pracownik służby cywilnej dostanie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Czy pracownik samorządowy może prowadzić dowolną działalność gospodarczą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA