REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca ma ograniczoną możliwość wydania polecenia wyjazdu służbowego

Podróż służbowa/ Fot. Fotolia
Podróż służbowa/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazd służbowy jest realizacją polecenia wydanego pracownikowi, które co do zasady pracownik powinien zrealizować. Odmowa wyjazdu stanowi w zdecydowanej większości przypadków ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika. Niekiedy jednak pracodawca jest ograniczony w swoich uprawnieniach w zakresie wydania polecenia wyjazdu służbowego.

Dwa bezpośrednie ograniczenia możliwości jednostronnego narzucenia zatrudnionej osobie konieczności wyjazdu służbowego wprowadza ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Chodzi o zakaz delegowania:

REKLAMA

1) pracownicy w ciąży.

2) pracownika (kobiety lub mężczyzny) opiekującego się dzieckiem do lat 4

– art. 178 k.p.

Wyjazd służbowy w przypadku tych pracowników możliwy jest tylko za ich zgodą. Całkowity zakaz delegowania tych osób traciłby swój ochronny charakter i w rezultacie mógłby pogarszać ich sytuację na rynku pracy (np. ograniczenie rozwoju zawodowego, brak możliwości wykonywania w pełni zadań przypisanych do stanowiska).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownica w ciąży

REKLAMA

Stan ciąży powinien być stwierdzony zaświadczeniem lekarskim. Ochrona pracownicy w ciąży aktualizuje się z chwilą dostarczenia pracodawcy zaświadczenia o ciąży. Nie ma w tym kontekście żadnego znaczenia zaawansowanie ciąży – każda pracownica w ciąży może odmówić wyjazdu w delegację.

Przepisy nie ustanawiają wymogu stosowania określonej formy do oświadczenia pracownicy w ciąży dotyczącego zgody na wyjazd służbowy. Do celów dowodowych można zalecić stosowanie formy pisemnej, jednak nie jest to w tej konkretnej sytuacji konieczne. Oświadczenie woli może być złożone poprzez każde zachowanie, z którego jasno wynika treść tego oświadczenia woli (art. 60 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny). Wyjazd w podróż służbową pracownicy w ciąży może świadczyć o tym, że wyraziła ona na taki wyjazd dorozumianą zgodę.

Dodatkowo z przepisów nie można wysnuć ograniczenia co do zakazu odwołania wcześniej wyrażonej zgody czy też najpóźniejszego momentu, w którym pracownica powinna poinformować pracodawcę o swojej decyzji w zakresie danego wyjazdu.

Oświadczenie pracownika dotyczące wyjazdów służbowych

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika w § 6 wymaga pobrania i następnie umieszczenia w części B jego akt osobowych oświadczenia od pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka do lat 4 o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień, jakie daje mu m.in. art. 178 § 2 k.p. Takiego stałego oświadczenia nie pobiera się od pracownicy w ciąży.

Pobranie oświadczenia ma ułatwić wyjazdy służbowe (brak konieczności każdorazowego uzyskiwania zgody na wyjazd), nie może jednak ograniczać swobodnej możliwości skorzystania z uprawnienia do odmowy wyjazdu (np. pracownica, godząc się ogólnie na wyjazdy służbowe, odmawia wyjazdu w jedną konkretną delegację ze względu na brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem).

W sytuacji gdy oboje rodzice dziecka do lat 4 pozostają w zatrudnieniu, z uprawnienia m.in. do skorzystania z możliwości odmowy udania się w podróż służbową może skorzystać tylko jedno z nich (art. 1891 k.p.). Od obojga rodziców pobiera się oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z tego uprawnienia. W oświadczeniu tym powinno zostać zaznaczone, czy drugi z rodziców (opiekunów) dziecka będzie wykorzystywał w omawianym zakresie możliwości, jakie dają mu przepisy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy pracodawca ma ograniczoną możliwość wydania polecenia wyjazdu służbowego

Dowiedz się kiedy ograniczenie w poleceniu wyjazdu mogą opierać się na zasadach współżycia społecznego.

Zobacz również:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA