reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Kiedy pracodawca ma ograniczoną możliwość wydania polecenia wyjazdu służbowego

Kiedy pracodawca ma ograniczoną możliwość wydania polecenia wyjazdu służbowego

Wyjazd służbowy jest realizacją polecenia wydanego pracownikowi, które co do zasady pracownik powinien zrealizować. Odmowa wyjazdu stanowi w zdecydowanej większości przypadków ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika. Niekiedy jednak pracodawca jest ograniczony w swoich uprawnieniach w zakresie wydania polecenia wyjazdu służbowego.

Dwa bezpośrednie ograniczenia możliwości jednostronnego narzucenia zatrudnionej osobie konieczności wyjazdu służbowego wprowadza ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Chodzi o zakaz delegowania:

1) pracownicy w ciąży.

2) pracownika (kobiety lub mężczyzny) opiekującego się dzieckiem do lat 4

– art. 178 k.p.

Wyjazd służbowy w przypadku tych pracowników możliwy jest tylko za ich zgodą. Całkowity zakaz delegowania tych osób traciłby swój ochronny charakter i w rezultacie mógłby pogarszać ich sytuację na rynku pracy (np. ograniczenie rozwoju zawodowego, brak możliwości wykonywania w pełni zadań przypisanych do stanowiska).

Pracownica w ciąży

Stan ciąży powinien być stwierdzony zaświadczeniem lekarskim. Ochrona pracownicy w ciąży aktualizuje się z chwilą dostarczenia pracodawcy zaświadczenia o ciąży. Nie ma w tym kontekście żadnego znaczenia zaawansowanie ciąży – każda pracownica w ciąży może odmówić wyjazdu w delegację.

Przepisy nie ustanawiają wymogu stosowania określonej formy do oświadczenia pracownicy w ciąży dotyczącego zgody na wyjazd służbowy. Do celów dowodowych można zalecić stosowanie formy pisemnej, jednak nie jest to w tej konkretnej sytuacji konieczne. Oświadczenie woli może być złożone poprzez każde zachowanie, z którego jasno wynika treść tego oświadczenia woli (art. 60 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny). Wyjazd w podróż służbową pracownicy w ciąży może świadczyć o tym, że wyraziła ona na taki wyjazd dorozumianą zgodę.

Dodatkowo z przepisów nie można wysnuć ograniczenia co do zakazu odwołania wcześniej wyrażonej zgody czy też najpóźniejszego momentu, w którym pracownica powinna poinformować pracodawcę o swojej decyzji w zakresie danego wyjazdu.

Oświadczenie pracownika dotyczące wyjazdów służbowych

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika w § 6 wymaga pobrania i następnie umieszczenia w części B jego akt osobowych oświadczenia od pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka do lat 4 o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień, jakie daje mu m.in. art. 178 § 2 k.p. Takiego stałego oświadczenia nie pobiera się od pracownicy w ciąży.

Pobranie oświadczenia ma ułatwić wyjazdy służbowe (brak konieczności każdorazowego uzyskiwania zgody na wyjazd), nie może jednak ograniczać swobodnej możliwości skorzystania z uprawnienia do odmowy wyjazdu (np. pracownica, godząc się ogólnie na wyjazdy służbowe, odmawia wyjazdu w jedną konkretną delegację ze względu na brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem).

W sytuacji gdy oboje rodzice dziecka do lat 4 pozostają w zatrudnieniu, z uprawnienia m.in. do skorzystania z możliwości odmowy udania się w podróż służbową może skorzystać tylko jedno z nich (art. 1891 k.p.). Od obojga rodziców pobiera się oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z tego uprawnienia. W oświadczeniu tym powinno zostać zaznaczone, czy drugi z rodziców (opiekunów) dziecka będzie wykorzystywał w omawianym zakresie możliwości, jakie dają mu przepisy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy pracodawca ma ograniczoną możliwość wydania polecenia wyjazdu służbowego

Dowiedz się kiedy ograniczenie w poleceniu wyjazdu mogą opierać się na zasadach współżycia społecznego.

Zobacz również:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama