REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek motywacyjny dla nauczycieli - wysokość

Dodatek motywacyjny dla nauczycieli - wysokość
Dodatek motywacyjny dla nauczycieli - wysokość

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek motywacyjny dla nauczycieli - jak określić jego wysokość? Z czego składa się wynagrodzenie nauczyciela? Przedstawiamy ważne informacje dla ustalenia pensji nauczycieli w gminie.

Dodatki dla nauczyciela 2021

Wynagrodzenie nauczyciela składa się m.in. z dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego - w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy. Organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego (w drodze regulaminu) m.in. wysokość stawek tych dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania. Uwzględnia przy tym przewidywaną strukturę zatrudnienia. Reguły te wprowadził art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela.

REKLAMA

Jak określić wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczycieli?

Sądy administracyjne akceptują określenie wysokości dodatków jedynie za pomocą maksymalnego wskaźnika procentowego.

Potwierdził to NSA w niedawnym wyroku z 5 listopada 2020 r. (sygn. akt I OSK 1303/20). Sąd uznał, że wojewoda podkarpacki nie miał racji, wydając rozstrzygnięcie nadzorcze wobec uchwały rady gminy w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzeń. Spór dotyczył tego, czy rada gminy miała prawo określić w uchwale, że dodatek motywacyjny nie może być wyższy niż 20% otrzymanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego według stawki osobistego zaszeregowania. Zdaniem organu nadzoru takie sformułowanie przepisu uchwały było niezgodne z prawem. Nie było wystarczająco precyzyjne. Wskazywało bowiem jedynie górną granicę wymiaru tego dodatku. Wojewoda uważał, że z zapisów uchwały musi wynikać jasność regulacji prawnej określającej wysokość dodatków dla nauczycieli - tak, ażeby zarówno organ przyznający dodatek, jak i sami nauczyciele wiedzieli, jaka jest wysokość stawki dodatku. Jego zdaniem rada gminy nie mogła ograniczyć się w uchwale regulującej dodatek motywacyjny tylko do podania maksymalnej wysokości tego dodatku.

NSA nie zgodził się z przytoczoną argumentacją wojewody. Sąd przyjął, że forma określenia wysokości stawki dodatku zależy od organu uchwałodawczego.

Formą określenia dodatku motywacyjnego nauczyciela może być:

 • wysokość kwotowa,
 • procent od wynagrodzenia zasadniczego,
 • przedział określający dodatek w wysokości "od - do", czy też
 • uzależnienie przyznania dodatku od poszczególnych okoliczności.

Rada gminy musi jedynie określić kryteria przyznawania dodatku na tyle precyzyjnie, by stawka dodatku dla poszczególnych stanowisk była możliwa do ustalenia zgodnie z jego wolą. Dlatego zapis w uchwale, określający wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela w formie "nie wyższej niż 20% otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego według stawki osobistego zaszeregowania" - pozostaje zgodny z prawem. Tak sformułowany zapis nie narusza art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela. Na jego podstawie można bowiem w prosty sposób wyliczyć wysokość wynagrodzenia konkretnego nauczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paweł Skoczanik

prawnik, pracownik kancelarii prawnej

Podstawa prawna

 • art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • KIKA
  2022-01-21 17:12:03
  A co w sytuacji, gdy dyrektor szkoły przez pół roku nie przyznawał dodatku motywacyjnego nowym nauczycielom w danej szkole, pomimo, że spełniali oni warunki uzyskania dodatku - np. wyniki uczniów nauce, rozwiązywanie problemów wychowawczych itp. Mają być przyznane (oczywiście nie każdemu) dopiero od drugiego półrocza, a co z pierwszym? Co to za półroczna karencja i co z tym można zrobić?
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

REKLAMA

e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

REKLAMA

Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA