reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Doskonalenie nauczycieli za granicą

Doskonalenie nauczycieli za granicą

Doskonalenie zawodowe nauczycieli może odbywać się nie tylko w kraju, ale także za granicą. Okres doskonalenie nauczycieli za granicą wlicza się do okresu zatrudnienia w kraju.

Doskonalenie nauczycieli za granicą jest możliwe dzięki umowom międzynarodowym, porozumieniom o współpracy bezpośredniej zawieranych przez szkoły, organy prowadzące szkoły, jednostki samorządu terytorialnego, organy administracji rządowej i placówki doskonalenia, programom edukacyjnym Unii Europejskiej, na zaproszenie podmiotów zagranicznych.

Doskonalenie nauczycieli jest obowiązkowe. Dyrektor szkoły powinien egzekwować ten obowiązek. Okres doskonalenia zawodowego nauczyciela wlicza się do jego okresu zatrudnienia.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt. 3 Karty Nauczyciela w ramach czasu pracy nauczyciela i ustalonego wynagrodzenia należy realizować zajęcia oraz czynności związane z doskonaleniem zawodowym. Należy pamiętać, że nauczyciel zobowiązany jest także do samokształcenia.

Zobacz: ZUS

Istotne jest to, że dyrektor szkoły oprócz egzekwowania obowiązku doskonalenia może nauczyciela na szkolenie skierować. W przypadku wyjazdu zagranicznego nauczyciela dyrektor szkoły wyraża zgodę. Nie może on, więc nałożyć obowiązku doskonalenia zagranicznego na nauczyciela.

Ponadto dyrektor szkoły podczas doskonalenia zawodowego nauczyciela za granicą ma obowiązek zapewnić zastępstwo za nauczyciela. Zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela zatrudnienie na czas określony jest możliwe w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Umowa na zastępstwo będzie zawarta z innym nauczycielem na taki okres, na jaki nauczyciel wyjedzie w celu doskonalenia zawodowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama