Doskonalenie nauczycieli za granicą
REKLAMA
REKLAMA
Doskonalenie nauczycieli za granicą jest możliwe dzięki umowom międzynarodowym, porozumieniom o współpracy bezpośredniej zawieranych przez szkoły, organy prowadzące szkoły, jednostki samorządu terytorialnego, organy administracji rządowej i placówki doskonalenia, programom edukacyjnym Unii Europejskiej, na zaproszenie podmiotów zagranicznych.
REKLAMA
Doskonalenie nauczycieli jest obowiązkowe. Dyrektor szkoły powinien egzekwować ten obowiązek. Okres doskonalenia zawodowego nauczyciela wlicza się do jego okresu zatrudnienia.
Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt. 3 Karty Nauczyciela w ramach czasu pracy nauczyciela i ustalonego wynagrodzenia należy realizować zajęcia oraz czynności związane z doskonaleniem zawodowym. Należy pamiętać, że nauczyciel zobowiązany jest także do samokształcenia.
Zobacz: ZUS
REKLAMA
Istotne jest to, że dyrektor szkoły oprócz egzekwowania obowiązku doskonalenia może nauczyciela na szkolenie skierować. W przypadku wyjazdu zagranicznego nauczyciela dyrektor szkoły wyraża zgodę. Nie może on, więc nałożyć obowiązku doskonalenia zagranicznego na nauczyciela.
Ponadto dyrektor szkoły podczas doskonalenia zawodowego nauczyciela za granicą ma obowiązek zapewnić zastępstwo za nauczyciela. Zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela zatrudnienie na czas określony jest możliwe w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Umowa na zastępstwo będzie zawarta z innym nauczycielem na taki okres, na jaki nauczyciel wyjedzie w celu doskonalenia zawodowego.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.