reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Dodatek za wysługę lat – nauczyciele

Dodatek za wysługę lat – nauczyciele

Ogólna zasada przyznawania dodatku nauczycielskiego za wysługę lat uregulowana została w Karcie Nauczyciela. Dodatek ten nauczyciel otrzyma po 4 latach pracy.

Zgodnie z art. 33 Karty Nauczyciela wysokość nauczycielskiego dodatku za wysługę lat to 1 % wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Dodatek ten wypłacany jest co miesiąc, ale dopiero od czwartego roku pracy.

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

Staż 4 - letni

Do czteroletniego stażu pracy, o którym mowa w zdaniu poprzednim, wlicza się cały staż pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2005 r., sygn. akt II PK 65/05  do okresów pracy uprawniających do dodatku za staż pracy wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy bez względu na sposób ustania stosunku pracy.

Podkreślenia wymaga fakt, że dodatek nauczycielski za wysługę lat nie może przekroczyć 20 % wynagrodzenia zasadniczego.

Minister Edukacji Narodowej w drodze rozporządzenia określił szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia. W rozporządzeniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, określono także inne okresy, które uprawniają nauczyciela do otrzymywania dodatku za wysługę lat.

Okresy pracy uprawniające do dodatku za wysługę lat

Zgodnie z § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy:

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zobacz również: ZUS

Nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach jednocześnie

Nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach jednocześnie w wymiarze, który nie przekracza łącznie obowiązującego go wymiaru zajęć do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się następujące okresy zatrudnienia:

  • okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy;
  • inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą oczywiście uprawnienia pracownicze.

Opracowano na podstawie:

  • Karta Nauczyciela – art. 33
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy - § 7
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2005 r., sygn. akt II PK 65/05  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek za wysługę lat – nauczyciele./ fot. Fotolia
Dodatek za wysługę lat – nauczyciele./ fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama