REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Ustawiczny rozwój zawodowy 

Każdy ratownik medyczny ma prawo i obowiązek realizowania ustawicznego rozwoju zawodowego. Polega on na aktualizacji wiedzy oraz umiejętności zawodowych. Może to robić poprzez:

REKLAMA

  • kształcenie podyplomowe: 
    • szkolenie specjalizacyjne,
    • kursy kwalifikacyjne,
  • doskonalenie zawodowe:
    • kurs doskonalający,
    • samokształcenie.

Powyższe formy doskonalenia zawodowego mogą odbywać się w uprawnionych do tego jednostkach, na podstawie ustalonego i zatwierdzonego programu. 

Obowiązek ten dotyczy każdego ratownika medycznego, niezależnie gdzie i na jakiej podstawie wykonuje zawód. Tak samo więc obowiązek doszkalania się ma ratownik medyczny zatrudniony na umowie o pracę w szpitalnym oddziale ratunkowym, jak i związany tzw. kontraktem ze stacją pogotowia ratunkowego, czy jego praca wynika ze stosunku służbowego lub porozumienia o wolontariacie. 

Ważne

Niewykonywanie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego może stanowić przewinienie zawodowe oraz zostać ukarane w trybie odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych za naruszenie zasad etyki zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego. 

Koszt rozwoju zawodowego może być finansowany przez:

  • ratownika medycznego, 
  • podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód,
  • jednostkę prowadzącą szkolenie. 

Jednocześnie podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód, jest obowiązany ułatwić ratownikowi medycznemu aktualizowanie wiedzy i umiejętności przez uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to w praktyce, że np. pracodawca lub zleceniodawca nie może zakazać ratownikowi medycznemu udziału w kursie lub kształceniu podyplomowym, powinien tak dopasować grafik w pracy, żeby ratownik mógł wziąć udział w kursie. 

Okresy edukacyjne 

Ustawiczny rozwój zawodowy jest realizowany w okresach edukacyjnych, które wynoszą 5 lat. 

Okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym ratownik medyczny uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu.

Każdy ratownik medyczny prowadzi kartę ustawicznego rozwoju zawodowego, w której dokumentuje przebieg tego rozwoju. 

W terminie maksymalnie 30 dni od dnia zakończenia danego okresu edukacyjnego, ratownik medyczny składa w Krajowej Radzie Ratowników Medycznych kartę ustawicznego rozwoju zawodowego oraz dokumenty potwierdzające realizację poszczególnych form ustawicznego rozwoju zawodowego w celu potwierdzenia przez Krajową Radę dopełnienia obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego przez ratownika medycznego.

Urlop szkoleniowy 

Ratownikowi medycznemu realizującemu ustawiczny rozwój zawodowy przysługuje, na jego wniosek, urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie

REKLAMA

Poprzez dzień roboczy należy rozumieć dzień, w którym dany ratownik medyczny miałby świadczyć pracę zgodnie z harmonogramem. Ratownik medyczny może także realizować swój rozwój zawodowy w dniach wolnych od pracy według obowiązującego go harmonogramu. 

Urlopu szkoleniowego nie udziela pracodawca, a jedynie obowiązuje wymóg, żeby termin urlopu szkoleniowego był każdorazowo uzgadniany z pracodawcą. Oznacza to w praktyce, że obie strony powinny porozumieć się co do wymiaru i daty skorzystania z urlopu szkoleniowego. Pracodawca może nie zgodzić się na datę wskazaną przez pracownika, ale niewątpliwie powinien dążyć do uzgodnienia z nim odpowiedniego terminu oraz ułatwiać realizację obowiązku szkoleniowego. 

Urlop szkoleniowy może być wykorzystywany stopniowo np. 6 razy w roku po 1 dzień roboczy, po kilka dni na raz lub jednorazowo w całości – wszystko zależy od uzgodnienia z pracodawcą. 

Prawo do urlopu szkoleniowego w niewykorzystanej części nie przechodzi na kolejny rok. Jeśli w danym roku kalendarzowym ratownik nie wykorzysta urlopu szkoleniowego w ogóle lub wykorzysta go jedynie w części, to w niewykorzystanym zakresie przepada. 

Urlop szkoleniowy przysługuje wyłącznie ratownikowi medycznemu pozostającemu w stosunku pracy. Nie ma znaczenia, jaki to stosunek pracy oraz jaka umowa o pracę (tj. na czas określony, nieokreślony, okres próbny, na zastępstwo), a także jaki jest wymiar czasu pracy (cały etat, część etatu). 

Urlop szkoleniowy jest związany i charakterystyczny dla stosunku pracy. Z takiego ustawowo przewidzianego urlopu szkoleniowego nie może skorzystać osoba na umowie zlecenia, kontrakcie czy wolontariacie. Oczywiście podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód, niezależnie czy jest pracodawcą czy nie, ma obowiązek ułatwić ratownikowi medycznemu uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym np. poprzez takie ułożenie grafiku, żeby w dany dzień, w którym ratownik chce doskonalić się zawodowo, nie będzie miał zaplanowanej pracy lub dokonania na takie potrzeby zmian w grafiku. Nie oznacza to jednak, że ratownik medyczny inny, niż pozostający w stosunku pracy, ma prawo do urlopu szkoleniowego w tym ustawowym znaczeniu i wymiarze. 

Urlop szkoleniowy nie będzie przysługiwał ratownikowi medycznemu także wtedy, gdy pozostaje w stosunku pracy wykonując inną pracę, niż pracę ratownika medycznego, a dodatkowo – na innej podstawie niż stosunek pracy, wykonuje zawód ratownika medycznego. 

Przykład

Jan jest zatrudniony na umowę o pracę na pół etatu jako kierowca autobusu w firmie X, dodatkowo na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonuje zawód ratownika medycznego w stacji pogotowia ratunkowego Z w wymiarze odpowiadającym połowie etatu. Janowi nie przysługuje urlop szkoleniowy ratownika medycznego u pracodawcy X, ponieważ nie pracuje tam jako ratownik medyczny. Jedynie stacja pogotowia ratunkowego Z ma obowiązek umożliwić mu doskonalenie zawodowe, ale przez to, że pracuje tam na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy ratownika medycznego. 

Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy 

Urlop szkoleniowy ratownika medycznego płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

Oznacza to, że skorzystanie przez pracownika z urlopu szkoleniowego nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla wysokości jego comiesięcznego wynagrodzenia.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

REKLAMA

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

REKLAMA

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

REKLAMA