REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Ustawiczny rozwój zawodowy 

Każdy ratownik medyczny ma prawo i obowiązek realizowania ustawicznego rozwoju zawodowego. Polega on na aktualizacji wiedzy oraz umiejętności zawodowych. Może to robić poprzez:

REKLAMA

  • kształcenie podyplomowe: 
    • szkolenie specjalizacyjne,
    • kursy kwalifikacyjne,
  • doskonalenie zawodowe:
    • kurs doskonalający,
    • samokształcenie.

Powyższe formy doskonalenia zawodowego mogą odbywać się w uprawnionych do tego jednostkach, na podstawie ustalonego i zatwierdzonego programu. 

Obowiązek ten dotyczy każdego ratownika medycznego, niezależnie gdzie i na jakiej podstawie wykonuje zawód. Tak samo więc obowiązek doszkalania się ma ratownik medyczny zatrudniony na umowie o pracę w szpitalnym oddziale ratunkowym, jak i związany tzw. kontraktem ze stacją pogotowia ratunkowego, czy jego praca wynika ze stosunku służbowego lub porozumienia o wolontariacie. 

Ważne

Niewykonywanie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego może stanowić przewinienie zawodowe oraz zostać ukarane w trybie odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych za naruszenie zasad etyki zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego. 

Koszt rozwoju zawodowego może być finansowany przez:

  • ratownika medycznego, 
  • podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód,
  • jednostkę prowadzącą szkolenie. 

Jednocześnie podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód, jest obowiązany ułatwić ratownikowi medycznemu aktualizowanie wiedzy i umiejętności przez uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to w praktyce, że np. pracodawca lub zleceniodawca nie może zakazać ratownikowi medycznemu udziału w kursie lub kształceniu podyplomowym, powinien tak dopasować grafik w pracy, żeby ratownik mógł wziąć udział w kursie. 

Okresy edukacyjne 

Ustawiczny rozwój zawodowy jest realizowany w okresach edukacyjnych, które wynoszą 5 lat. 

Okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym ratownik medyczny uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu.

Każdy ratownik medyczny prowadzi kartę ustawicznego rozwoju zawodowego, w której dokumentuje przebieg tego rozwoju. 

W terminie maksymalnie 30 dni od dnia zakończenia danego okresu edukacyjnego, ratownik medyczny składa w Krajowej Radzie Ratowników Medycznych kartę ustawicznego rozwoju zawodowego oraz dokumenty potwierdzające realizację poszczególnych form ustawicznego rozwoju zawodowego w celu potwierdzenia przez Krajową Radę dopełnienia obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego przez ratownika medycznego.

Urlop szkoleniowy 

Ratownikowi medycznemu realizującemu ustawiczny rozwój zawodowy przysługuje, na jego wniosek, urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie

REKLAMA

Poprzez dzień roboczy należy rozumieć dzień, w którym dany ratownik medyczny miałby świadczyć pracę zgodnie z harmonogramem. Ratownik medyczny może także realizować swój rozwój zawodowy w dniach wolnych od pracy według obowiązującego go harmonogramu. 

Urlopu szkoleniowego nie udziela pracodawca, a jedynie obowiązuje wymóg, żeby termin urlopu szkoleniowego był każdorazowo uzgadniany z pracodawcą. Oznacza to w praktyce, że obie strony powinny porozumieć się co do wymiaru i daty skorzystania z urlopu szkoleniowego. Pracodawca może nie zgodzić się na datę wskazaną przez pracownika, ale niewątpliwie powinien dążyć do uzgodnienia z nim odpowiedniego terminu oraz ułatwiać realizację obowiązku szkoleniowego. 

Urlop szkoleniowy może być wykorzystywany stopniowo np. 6 razy w roku po 1 dzień roboczy, po kilka dni na raz lub jednorazowo w całości – wszystko zależy od uzgodnienia z pracodawcą. 

Prawo do urlopu szkoleniowego w niewykorzystanej części nie przechodzi na kolejny rok. Jeśli w danym roku kalendarzowym ratownik nie wykorzysta urlopu szkoleniowego w ogóle lub wykorzysta go jedynie w części, to w niewykorzystanym zakresie przepada. 

Urlop szkoleniowy przysługuje wyłącznie ratownikowi medycznemu pozostającemu w stosunku pracy. Nie ma znaczenia, jaki to stosunek pracy oraz jaka umowa o pracę (tj. na czas określony, nieokreślony, okres próbny, na zastępstwo), a także jaki jest wymiar czasu pracy (cały etat, część etatu). 

Urlop szkoleniowy jest związany i charakterystyczny dla stosunku pracy. Z takiego ustawowo przewidzianego urlopu szkoleniowego nie może skorzystać osoba na umowie zlecenia, kontrakcie czy wolontariacie. Oczywiście podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód, niezależnie czy jest pracodawcą czy nie, ma obowiązek ułatwić ratownikowi medycznemu uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym np. poprzez takie ułożenie grafiku, żeby w dany dzień, w którym ratownik chce doskonalić się zawodowo, nie będzie miał zaplanowanej pracy lub dokonania na takie potrzeby zmian w grafiku. Nie oznacza to jednak, że ratownik medyczny inny, niż pozostający w stosunku pracy, ma prawo do urlopu szkoleniowego w tym ustawowym znaczeniu i wymiarze. 

Urlop szkoleniowy nie będzie przysługiwał ratownikowi medycznemu także wtedy, gdy pozostaje w stosunku pracy wykonując inną pracę, niż pracę ratownika medycznego, a dodatkowo – na innej podstawie niż stosunek pracy, wykonuje zawód ratownika medycznego. 

Przykład

Jan jest zatrudniony na umowę o pracę na pół etatu jako kierowca autobusu w firmie X, dodatkowo na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonuje zawód ratownika medycznego w stacji pogotowia ratunkowego Z w wymiarze odpowiadającym połowie etatu. Janowi nie przysługuje urlop szkoleniowy ratownika medycznego u pracodawcy X, ponieważ nie pracuje tam jako ratownik medyczny. Jedynie stacja pogotowia ratunkowego Z ma obowiązek umożliwić mu doskonalenie zawodowe, ale przez to, że pracuje tam na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy ratownika medycznego. 

Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy 

Urlop szkoleniowy ratownika medycznego płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

Oznacza to, że skorzystanie przez pracownika z urlopu szkoleniowego nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla wysokości jego comiesięcznego wynagrodzenia.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

REKLAMA

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA