REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego
Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Ustawiczny rozwój zawodowy 

Każdy ratownik medyczny ma prawo i obowiązek realizowania ustawicznego rozwoju zawodowego. Polega on na aktualizacji wiedzy oraz umiejętności zawodowych. Może to robić poprzez:

REKLAMA

 • kształcenie podyplomowe: 
  • szkolenie specjalizacyjne,
  • kursy kwalifikacyjne,
 • doskonalenie zawodowe:
  • kurs doskonalający,
  • samokształcenie.

Powyższe formy doskonalenia zawodowego mogą odbywać się w uprawnionych do tego jednostkach, na podstawie ustalonego i zatwierdzonego programu. 

Obowiązek ten dotyczy każdego ratownika medycznego, niezależnie gdzie i na jakiej podstawie wykonuje zawód. Tak samo więc obowiązek doszkalania się ma ratownik medyczny zatrudniony na umowie o pracę w szpitalnym oddziale ratunkowym, jak i związany tzw. kontraktem ze stacją pogotowia ratunkowego, czy jego praca wynika ze stosunku służbowego lub porozumienia o wolontariacie. 

Ważne

Niewykonywanie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego może stanowić przewinienie zawodowe oraz zostać ukarane w trybie odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych za naruszenie zasad etyki zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego. 

Koszt rozwoju zawodowego może być finansowany przez:

 • ratownika medycznego, 
 • podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód,
 • jednostkę prowadzącą szkolenie. 

Jednocześnie podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód, jest obowiązany ułatwić ratownikowi medycznemu aktualizowanie wiedzy i umiejętności przez uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to w praktyce, że np. pracodawca lub zleceniodawca nie może zakazać ratownikowi medycznemu udziału w kursie lub kształceniu podyplomowym, powinien tak dopasować grafik w pracy, żeby ratownik mógł wziąć udział w kursie. 

Okresy edukacyjne 

Ustawiczny rozwój zawodowy jest realizowany w okresach edukacyjnych, które wynoszą 5 lat. 

Okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym ratownik medyczny uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu.

Każdy ratownik medyczny prowadzi kartę ustawicznego rozwoju zawodowego, w której dokumentuje przebieg tego rozwoju. 

W terminie maksymalnie 30 dni od dnia zakończenia danego okresu edukacyjnego, ratownik medyczny składa w Krajowej Radzie Ratowników Medycznych kartę ustawicznego rozwoju zawodowego oraz dokumenty potwierdzające realizację poszczególnych form ustawicznego rozwoju zawodowego w celu potwierdzenia przez Krajową Radę dopełnienia obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego przez ratownika medycznego.

Urlop szkoleniowy 

Ratownikowi medycznemu realizującemu ustawiczny rozwój zawodowy przysługuje, na jego wniosek, urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie

REKLAMA

Poprzez dzień roboczy należy rozumieć dzień, w którym dany ratownik medyczny miałby świadczyć pracę zgodnie z harmonogramem. Ratownik medyczny może także realizować swój rozwój zawodowy w dniach wolnych od pracy według obowiązującego go harmonogramu. 

Urlopu szkoleniowego nie udziela pracodawca, a jedynie obowiązuje wymóg, żeby termin urlopu szkoleniowego był każdorazowo uzgadniany z pracodawcą. Oznacza to w praktyce, że obie strony powinny porozumieć się co do wymiaru i daty skorzystania z urlopu szkoleniowego. Pracodawca może nie zgodzić się na datę wskazaną przez pracownika, ale niewątpliwie powinien dążyć do uzgodnienia z nim odpowiedniego terminu oraz ułatwiać realizację obowiązku szkoleniowego. 

Urlop szkoleniowy może być wykorzystywany stopniowo np. 6 razy w roku po 1 dzień roboczy, po kilka dni na raz lub jednorazowo w całości – wszystko zależy od uzgodnienia z pracodawcą. 

Prawo do urlopu szkoleniowego w niewykorzystanej części nie przechodzi na kolejny rok. Jeśli w danym roku kalendarzowym ratownik nie wykorzysta urlopu szkoleniowego w ogóle lub wykorzysta go jedynie w części, to w niewykorzystanym zakresie przepada. 

Urlop szkoleniowy przysługuje wyłącznie ratownikowi medycznemu pozostającemu w stosunku pracy. Nie ma znaczenia, jaki to stosunek pracy oraz jaka umowa o pracę (tj. na czas określony, nieokreślony, okres próbny, na zastępstwo), a także jaki jest wymiar czasu pracy (cały etat, część etatu). 

Urlop szkoleniowy jest związany i charakterystyczny dla stosunku pracy. Z takiego ustawowo przewidzianego urlopu szkoleniowego nie może skorzystać osoba na umowie zlecenia, kontrakcie czy wolontariacie. Oczywiście podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód, niezależnie czy jest pracodawcą czy nie, ma obowiązek ułatwić ratownikowi medycznemu uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym np. poprzez takie ułożenie grafiku, żeby w dany dzień, w którym ratownik chce doskonalić się zawodowo, nie będzie miał zaplanowanej pracy lub dokonania na takie potrzeby zmian w grafiku. Nie oznacza to jednak, że ratownik medyczny inny, niż pozostający w stosunku pracy, ma prawo do urlopu szkoleniowego w tym ustawowym znaczeniu i wymiarze. 

Urlop szkoleniowy nie będzie przysługiwał ratownikowi medycznemu także wtedy, gdy pozostaje w stosunku pracy wykonując inną pracę, niż pracę ratownika medycznego, a dodatkowo – na innej podstawie niż stosunek pracy, wykonuje zawód ratownika medycznego. 

Przykład

Jan jest zatrudniony na umowę o pracę na pół etatu jako kierowca autobusu w firmie X, dodatkowo na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonuje zawód ratownika medycznego w stacji pogotowia ratunkowego Z w wymiarze odpowiadającym połowie etatu. Janowi nie przysługuje urlop szkoleniowy ratownika medycznego u pracodawcy X, ponieważ nie pracuje tam jako ratownik medyczny. Jedynie stacja pogotowia ratunkowego Z ma obowiązek umożliwić mu doskonalenie zawodowe, ale przez to, że pracuje tam na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy ratownika medycznego. 

Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy 

Urlop szkoleniowy ratownika medycznego płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

Oznacza to, że skorzystanie przez pracownika z urlopu szkoleniowego nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla wysokości jego comiesięcznego wynagrodzenia.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ola
  2024-01-10 10:51:20
  Portal księgowy FK to nieocenione źródło wiedzy dla każdego księgowego. Jeśli chcesz być na bieżąco z branżą księgową, sprawdź ich regularne aktualizacje i poradniki
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

REKLAMA

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

REKLAMA

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

REKLAMA