Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego
REKLAMA
REKLAMA
Ustawiczny rozwój zawodowy
Każdy ratownik medyczny ma prawo i obowiązek realizowania ustawicznego rozwoju zawodowego. Polega on na aktualizacji wiedzy oraz umiejętności zawodowych. Może to robić poprzez:
REKLAMA
- kształcenie podyplomowe:
- szkolenie specjalizacyjne,
- kursy kwalifikacyjne,
- doskonalenie zawodowe:
- kurs doskonalający,
- samokształcenie.
Powyższe formy doskonalenia zawodowego mogą odbywać się w uprawnionych do tego jednostkach, na podstawie ustalonego i zatwierdzonego programu.
Obowiązek ten dotyczy każdego ratownika medycznego, niezależnie gdzie i na jakiej podstawie wykonuje zawód. Tak samo więc obowiązek doszkalania się ma ratownik medyczny zatrudniony na umowie o pracę w szpitalnym oddziale ratunkowym, jak i związany tzw. kontraktem ze stacją pogotowia ratunkowego, czy jego praca wynika ze stosunku służbowego lub porozumienia o wolontariacie.
Niewykonywanie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego może stanowić przewinienie zawodowe oraz zostać ukarane w trybie odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych za naruszenie zasad etyki zawodowej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego.
Koszt rozwoju zawodowego może być finansowany przez:
- ratownika medycznego,
- podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód,
- jednostkę prowadzącą szkolenie.
Jednocześnie podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód, jest obowiązany ułatwić ratownikowi medycznemu aktualizowanie wiedzy i umiejętności przez uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym.
Oznacza to w praktyce, że np. pracodawca lub zleceniodawca nie może zakazać ratownikowi medycznemu udziału w kursie lub kształceniu podyplomowym, powinien tak dopasować grafik w pracy, żeby ratownik mógł wziąć udział w kursie.
Okresy edukacyjne
Ustawiczny rozwój zawodowy jest realizowany w okresach edukacyjnych, które wynoszą 5 lat.
Okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym ratownik medyczny uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu.
Każdy ratownik medyczny prowadzi kartę ustawicznego rozwoju zawodowego, w której dokumentuje przebieg tego rozwoju.
W terminie maksymalnie 30 dni od dnia zakończenia danego okresu edukacyjnego, ratownik medyczny składa w Krajowej Radzie Ratowników Medycznych kartę ustawicznego rozwoju zawodowego oraz dokumenty potwierdzające realizację poszczególnych form ustawicznego rozwoju zawodowego w celu potwierdzenia przez Krajową Radę dopełnienia obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego przez ratownika medycznego.
Urlop szkoleniowy
Ratownikowi medycznemu realizującemu ustawiczny rozwój zawodowy przysługuje, na jego wniosek, urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie.
REKLAMA
Poprzez dzień roboczy należy rozumieć dzień, w którym dany ratownik medyczny miałby świadczyć pracę zgodnie z harmonogramem. Ratownik medyczny może także realizować swój rozwój zawodowy w dniach wolnych od pracy według obowiązującego go harmonogramu.
Urlopu szkoleniowego nie udziela pracodawca, a jedynie obowiązuje wymóg, żeby termin urlopu szkoleniowego był każdorazowo uzgadniany z pracodawcą. Oznacza to w praktyce, że obie strony powinny porozumieć się co do wymiaru i daty skorzystania z urlopu szkoleniowego. Pracodawca może nie zgodzić się na datę wskazaną przez pracownika, ale niewątpliwie powinien dążyć do uzgodnienia z nim odpowiedniego terminu oraz ułatwiać realizację obowiązku szkoleniowego.
Urlop szkoleniowy może być wykorzystywany stopniowo np. 6 razy w roku po 1 dzień roboczy, po kilka dni na raz lub jednorazowo w całości – wszystko zależy od uzgodnienia z pracodawcą.
Prawo do urlopu szkoleniowego w niewykorzystanej części nie przechodzi na kolejny rok. Jeśli w danym roku kalendarzowym ratownik nie wykorzysta urlopu szkoleniowego w ogóle lub wykorzysta go jedynie w części, to w niewykorzystanym zakresie przepada.
Urlop szkoleniowy przysługuje wyłącznie ratownikowi medycznemu pozostającemu w stosunku pracy. Nie ma znaczenia, jaki to stosunek pracy oraz jaka umowa o pracę (tj. na czas określony, nieokreślony, okres próbny, na zastępstwo), a także jaki jest wymiar czasu pracy (cały etat, część etatu).
Urlop szkoleniowy jest związany i charakterystyczny dla stosunku pracy. Z takiego ustawowo przewidzianego urlopu szkoleniowego nie może skorzystać osoba na umowie zlecenia, kontrakcie czy wolontariacie. Oczywiście podmiot, u którego ratownik medyczny wykonuje zawód, niezależnie czy jest pracodawcą czy nie, ma obowiązek ułatwić ratownikowi medycznemu uczestnictwo w doskonaleniu zawodowym np. poprzez takie ułożenie grafiku, żeby w dany dzień, w którym ratownik chce doskonalić się zawodowo, nie będzie miał zaplanowanej pracy lub dokonania na takie potrzeby zmian w grafiku. Nie oznacza to jednak, że ratownik medyczny inny, niż pozostający w stosunku pracy, ma prawo do urlopu szkoleniowego w tym ustawowym znaczeniu i wymiarze.
Urlop szkoleniowy nie będzie przysługiwał ratownikowi medycznemu także wtedy, gdy pozostaje w stosunku pracy wykonując inną pracę, niż pracę ratownika medycznego, a dodatkowo – na innej podstawie niż stosunek pracy, wykonuje zawód ratownika medycznego.
Jan jest zatrudniony na umowę o pracę na pół etatu jako kierowca autobusu w firmie X, dodatkowo na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonuje zawód ratownika medycznego w stacji pogotowia ratunkowego Z w wymiarze odpowiadającym połowie etatu. Janowi nie przysługuje urlop szkoleniowy ratownika medycznego u pracodawcy X, ponieważ nie pracuje tam jako ratownik medyczny. Jedynie stacja pogotowia ratunkowego Z ma obowiązek umożliwić mu doskonalenie zawodowe, ale przez to, że pracuje tam na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy ratownika medycznego.
Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy
Urlop szkoleniowy ratownika medycznego płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Oznacza to, że skorzystanie przez pracownika z urlopu szkoleniowego nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla wysokości jego comiesięcznego wynagrodzenia.
art. 74-116, art. 117, art. 36, art. 38 ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2187)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.