Na urlopie rodzicielskim dla ojca tylko 70% pensji. Rząd chce 70% także dla żołnierzy policjantów, strażaków, funkcjonariuszy SG, SCS, SOP i więziennictwa
REKLAMA
REKLAMA
Urlopy po nowelizacji kodeksu pracy w 2023 r.
Według projektu nowelizacji kodeksu pracy na 2023 r.:
REKLAMA
1) łączna długość urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców ma wzrosnąć z obecnych 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka lub 34 tygodni po urodzeniu dwojga i więcej dzieci do odpowiednio 41 lub 43 tygodni.
2) Część urlopu macierzyńskiego, której nie można przenieść wynosi do 9 tygodni dla drugiego z rodziców. Otwiera to możliwość skorzystania przez jednego z rodziców z maksymalnie 32/34 tygodni tego urlopu, a przez drugiego z 9 tygodni. Skróceniu ulegnie natomiast okres, w którym będzie możliwe skorzystanie z urlopu ojcowskiego – z 24 do 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.
Urlop rodzicielski - zróżnicowanie wynagrodzeń kobiety i mężczyzny
Rząd proponuje taki system:
Wariant 1. kobieta otrzymuje 100% zasiłek za cały okres korzystania z urlopu macierzyńskiego, natomiast za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego oboje rodzice mieliby prawo do 70% zasiłku albo
Wariant 2. kobieta w ciągu 21 dni miałaby prawo złożyć do pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wypłacanie jej 81,5% zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Wynagrodzenia za urlopy a zmiany w przepisach o ubezpieczeniach społecznych
Wynika to z przeprowadzonych równolegle do kodeksu pracy zmian w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
WAŻNE! Po nowelizacji art. 31 tej ustawy ma otrzymać brzmienie: “miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku”.
Z tą zmianą jest skorelowana kolejna. Nowy art. 30a ust. 1 tej ustawy stanowi, że: ubezpieczona – matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, z wyłączeniem okresu, o którym mowa w art. 1821a § 4 Kodeksu pracy, przysługującego ojcu dziecka. I uwaga w przypadku tego wniosku, miesięczny zasiłek macierzyński za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego wynosi 81,5% podstawy wymiaru zasiłku (z zastrzeżeniem ust. 3f i 3g).
Przepisy z tych zastrzeżeń wprowadzają takie zasady:
„3f. Zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w części przysługującej drugiemu rodzicowi dziecka, o której mowa w art. 1821a § 4 Kodeksu pracy, wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku."
“3g. W przypadku niewykorzystania ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w pierwszym roku życia dziecka, zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.”
Walka w Sejmie o zmianę niekorzystnych przepisów o wynagrodzeniu za urlopy
Poprawki do projektu zapowiedziała także Bożena Żelazowska (Koalicja Polska). "Chodzi o wysokość zasiłków dla ojców za 9 tygodni nieprzenoszalnego urlopu rodzicielskiego. Zasiłek na poziomie 70 proc. jest niezgodny nawet z zapisami dyrektywy Parlamentu Europejskiego. (...) Postulujemy, aby zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w części przysługującej drugiemu rodzicowi dziecka wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku" – powiedziała posłanka.
70% wynagrodzenia za urlop także dla policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy
Niska wysokość zasiłku oraz zróżnicowanie prawa matki i ojca występuje także u żołnierzy policjantów, strażaków, funkcjonariuszy SG, SCS, SOP i więziennictwa.
Obowiązują tu takie reguły (na przykładzie dla policjantów):
REGUŁA 1. Miesięczne uposażenie funkcjonariusza za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy, jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% uposażenia.
REGUŁA 2. Miesięczne uposażenie funkcjonariusza za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 70% miesięcznego uposażenia.
REGUŁA 3. Funkcjonariusz – kobieta, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o wypłacenie jej uposażenia za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, z wyłączeniem okresu, o którym mowa w art. 1821a § 4 Kodeksu pracy, przysługującego ojcu dziecka, w wysokości 81,5% uposażenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.