Prawa do urlopu wypoczynkowego po bezpłatnym urlopie rocznym dla pracownika samorządowego [wyjaśnienia prawne]
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
W przypadku gdy przez cały rok kalendarzowy pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, nie nabywa za ten rok urlopu wypoczynkowego. W drugiej opisanej sytuacji pracownik nabyłby prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego za pierwszy rok oraz do proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego (w wymiarze 11/12 rocznego wymiaru) za rok, w którym powrócił z urlopu.
UZASADNIENIE
Artykuł 1552 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) wymienia okresy nieobecności, po upływie których powracający do pracy pracownik ma prawo do urlopu odpowiednio obniżonego. Naliczany w tym przypadku urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- pełnienia zasadniczej służby wojskowej, pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, pełnienia służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby, odbywania ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy albo pełnienia służby zastępczej,
- tymczasowego aresztowania,
- odbywania kary pozbawienia wolności,
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Zasadę proporcjonalności stosujemy tutaj zarówno wtedy, gdy pracownik był nieobecny z któregoś z wymienionych powodów 1 stycznia danego roku (czyli w dniu nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego), jak i wtedy, gdy nieobecność ta miała miejsce już po nabyciu prawa do urlopu (tutaj jednak z wyjątkiem urlopu wychowawczego - art. 1552 § 2 k.p.). W tym drugim przypadku wymiar urlopu ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem okresu nieobecności pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu proporcjonalnie lub w wyższym wymiarze.
Roczny urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy
W przypadku, w którym pracownik przez cały rok kalendarzowy był na urlopie bezpłatnym, nie uzyskuje za ten rok prawa do urlopu wypoczynkowego. Wskazuje tak też Sąd Najwyższy w uchwale z 25 września 1980 r. (sygn. akt V PZP 2/80): w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy w czasie bezpłatnego urlopu udzielonego na podstawie art. 174 § 1 k.p., trwającego dłużej niż miesiąc, pracownikowi niewykonującemu pracy od dnia 1 stycznia z powodu urlopu bezpłatnego nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego za rok kalendarzowy, w którym ustało zatrudnienie, a zatem i prawo do ekwiwalentu za ten urlop.
(…)
©®
Podstawa prawna
art. 1552, art. 174 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2140)
Powołane orzecznictwo
- uchwała SN z 25 września 1980 r. (sygn. akt V PZP 2/80)
MAREK ROTKIEWICZ
prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych z tego zakresu, wykładowca, trener
Fragment publikacji. Pełna wersja w Rachunkowość Budżetowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.