Urlop wychowawczy po zmianach cz. I
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
Zgodnie z wyrokiem WSA w Gdańsku (II SA/Gd 618/06) przesłankami uzyskania prawa do urlopu wychowawczego są: pozostawanie w stosunku pracy i posiadanie co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia. Okres zatrudnienia obliczany jest przy tym przez zsumowanie wszystkich okresów zatrudnienia z wszystkich zakładów pracy bez względu na wymiar czasu pracy, długość przerw w zatrudnieniu i sposób ustania stosunku pracy.
Zobacz serwis: Urlopy
Wymiar urlopu
Urlop wychowawczy udzielany jest na okres nie dłuższy niż do ukończenia 5 roku życia. Jego wymiar wynosi łącznie 36 miesięcy.
Urlop wychowawczy może być wykorzystany w maksymalnie 5 częściach.
W sytuacji gdy dziecko urodziło się niepełnosprawne i wymaga osobistej opieki pracownika niezależnie wyżej wymienionego urlopu pracodawca może udzielić urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Stan zdrowia dziecka powinien być potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka.
Zobacz: Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.
Uprawnienia ojca i matki w związku z urlopem wychowawczym
Z urlopu wychowawczego może skorzystać zarówno ojciec jak i matka dziecka. Rodzice lub opiekunowie dziecka, spełniający przesłanki do skorzystania z urlopu wychowawczego, nie mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu. Jest to dopuszczalne tylko przez okres nieprzekraczający 4 miesięcy
Rodzic dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, jeżeli:
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.
Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Wniosek o urlop wychowawczy
REKLAMA
Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku. Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego został złożony bez zachowania terminu, urlopu udziela się nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia tego wniosku.
W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, urlopu udziela się na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę wskutek dokonania tej czynności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.