reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

Od 17 czerwca 2013 r. obwiązują nowe zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Komu na nowych zasadach przysługuje urlop rodzicielski? Jak go wykorzystać? Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Zgodnie z kodeksem pracy na nowych zasadach można skorzystać aż z 3 rodzajów urlopów. Urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek pracownika. Za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami.

Jak długo trwa urlop rodzicielski?

 Urlop rodzicielski  na nowych zasadach wynosi 26 tygodni, bez względu na liczbę urodzonych dzieci. Nie ma konieczności wykorzystania tego urlopu jednorazowo. Urlop rodzicielski udzielany jest w tygodniach. Można go dzielić jednak nie więcej niż na 3 części, gdzie każda z nich nie może być mniejsza niż 8 tygodni.

Zobacz serwis: Urlopy

Kiedy można złożyć wniosek urlop rodzicielski?

Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

W jakiej formie złożyć wniosek o urlop?

Obowiązujące przepisy nie regulują tej kwestii. Wystarczy więc aby wniosek był złożony na piśmie a pracodawca mógł się z nim zapoznać. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu w sytuacji prawidłowego złożenia wniosku.

We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego określa się termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik składający wniosek dołącza do wniosku pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.

Zobacz: Dłuższy urlop macierzyński - terminy

Czy matka i ojciec mogą korzystać z urlopu jednocześnie?

Matka i ojciec mogą równocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar urlopu obojga rodziców nie może przekroczyć 26 tygodni.

Czy podczas urlopu rodzicielskiego można pracować na pół etatu?

Można łączyć urlop rodzicielski z pracą w wymiarze nie większym niż połowa etatu u pracodawcy, który takiego urlopu udzielił.

Czy można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego?

Aby zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Termin wniesienia wniosku nie może być krótszy niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić wniosek.

Zobacz: Czy urlop macierzyński chroni przed zwolnieniem grupowym

Jeżeli matka zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego, wniosek o jego udzielenie może złożyć ojciec dziecka. Termin nie może być krótszy niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego bądź z jego części. Pracodawca zobowiązany jest taki wniosek uwzględnić.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama