REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

Urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
Urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 17 czerwca 2013 r. obwiązują nowe zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Komu na nowych zasadach przysługuje urlop rodzicielski? Jak go wykorzystać? Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem pracy na nowych zasadach można skorzystać aż z 3 rodzajów urlopów. Urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek pracownika. Za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami.

Jak długo trwa urlop rodzicielski?

 Urlop rodzicielski  na nowych zasadach wynosi 26 tygodni, bez względu na liczbę urodzonych dzieci. Nie ma konieczności wykorzystania tego urlopu jednorazowo. Urlop rodzicielski udzielany jest w tygodniach. Można go dzielić jednak nie więcej niż na 3 części, gdzie każda z nich nie może być mniejsza niż 8 tygodni.

Zobacz serwis: Urlopy

Kiedy można złożyć wniosek urlop rodzicielski?

Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej formie złożyć wniosek o urlop?

Obowiązujące przepisy nie regulują tej kwestii. Wystarczy więc aby wniosek był złożony na piśmie a pracodawca mógł się z nim zapoznać. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu w sytuacji prawidłowego złożenia wniosku.

We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego określa się termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Pracownik składający wniosek dołącza do wniosku pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.

Zobacz: Dłuższy urlop macierzyński - terminy

Czy matka i ojciec mogą korzystać z urlopu jednocześnie?

Matka i ojciec mogą równocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar urlopu obojga rodziców nie może przekroczyć 26 tygodni.

Czy podczas urlopu rodzicielskiego można pracować na pół etatu?

Można łączyć urlop rodzicielski z pracą w wymiarze nie większym niż połowa etatu u pracodawcy, który takiego urlopu udzielił.

Czy można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego?

Aby zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Termin wniesienia wniosku nie może być krótszy niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić wniosek.

Zobacz: Czy urlop macierzyński chroni przed zwolnieniem grupowym

Jeżeli matka zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego, wniosek o jego udzielenie może złożyć ojciec dziecka. Termin nie może być krótszy niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego bądź z jego części. Pracodawca zobowiązany jest taki wniosek uwzględnić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA