Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O 30 proc. w górę maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników RIO

podwyżki dla pracowników RIO w 2022 r.
podwyżki dla pracowników RIO w 2022 r.
shutterstock
Rząd podniesie o 30 proc. maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników RIO.

Zmiana wynika z projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, zasad wynagradzania pracowników regionalnych izb obrachunkowych, wymaganych kwalifikacji oraz zasad ustalania ryczałtu, diet i zwrotu kosztów podróży pozaetatowych członków kolegiów izb (Dz. U. z 2017 r. poz. 1284, z późn. zm.). 

Podwyżki dla pracowników RIO - zmiany w "Tabeli wielokrotności kwoty bazowej”  

Projekt zakłada zmianę załącznika nr 1 „Tabela wielokrotności kwoty bazowej”.

TABELA WIELOKROTNOŚCI KWOTY BAZOWEJ

Lp.

Stanowisko

Wynagrodzenie zasadnicze

Dodatek funkcyjny

1

Prezes izby

4,1-6,0

0,7-1,5

2

Zastępca prezesa

3,3-5,0

0,5-1,2

3

Etatowy członek kolegium

2,6-4,0

W celu umożliwienia pracodawcy kształtowania wynagrodzeń pracowników w ramach polityki kadrowo-finansowej, w załączniku nr 1 ma zwiększyć się wielokrotność kwoty bazowej stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego o 0,4 w stosunku do bieżącego poziomu oraz limity górnych odpowiednio o 0,7 dla prezesa izby, 0,6 dla zastępcy prezesa i 0,4 dla etatowego członka kolegium, zwiększenie dodatku funkcyjnego postulowane jest tylko w obszarze górnych progów w obu pozycjach o 0,3.

Podwyżki dla pracowników RIO zmiany w "Tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego”

Zmieniony zostanie także załącznik nr 2 „Tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego” w ww. rozporządzeniu.

TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Kategoria zaszeregowania

Kwota w złotych

I

1 680–2 370

II

1 700–2 470

III

1 710–2 600

IV

1 720–2 730

V

1 750–2 880

VI

1 780–3 070

VII

1 810–3 450

VIII

1 830–3 580

IX

1 870–3 710

X

1 930–3 960

XI

2 000–4 220

XII

2 070–4 480

XIII

2 140–4 800

XIV

2 220–5 190

XV

2 300–5 580

XVI

2 400–6 020

XVII

2 490–6 450

XVIII

2 600–7 010

W ww. załączniku nr 2 rząd proponuje stawki minimalne podwyższyć o:

  • 10% (w zaokrągleniu do pełnych „dziesiątek” w górę), a 
  • maksymalne o 30% w stosunku do bieżącego poziomu.

WAŻNE! Zaproponowane maksymalne stawki nie powodują automatycznych wzrostów wynagrodzeń zasadniczych pracowników.

Natomiast podniesienie stawki minimalnej w I kategorii z 1.520 zł do 1.680 zł spowoduje podwyższenie dodatku funkcyjnego. Powyższe zostało zaproponowane przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych. Skutki finansowe podwyższenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego, a co za tym następuje, dodatku funkcyjnego zostaną sfinansowane w ramach budżetu regionalnych izb obrachunkowych. W konsekwencji nowe minimalne i maksymalne stawki będą kształtować się od kwoty 1.680 zł - 2.370 zł w I kategorii do kwoty 2.600 zł - 7.010 zł w XVIII kategorii zaszeregowania.

Podwyżki dla pracowników RIO z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

Podwyżki wynikają z ujęcia w ustawie budżetowej na rok 2022 dodatkowych środków finansowych na wynagrodzenia, które umożliwiają dokonanie od 1 stycznia 2022 r. podwyższenia wynagrodzeń o 4,4% pracownikom izb nieobjętym mnożnikowymi systemami wynagrodzeń oraz etatowym członkom kolegiów izb.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1658) podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku.

Zmiany rozporządzenia przeprowadzone zostaną na podstawie delegacji zawartej w art. 26a ust. 6 i 7 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2137, z późn. zm.).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • gal
    2022-02-11 12:07:41
    Śmiech na sali...
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wyjazd studyjny nauczyciela można pokryć z doskonalenia nauczycieli
Czy wyjazd studyjny nauczyciela do Brukseli, który jest realizacją wygranej nagrody głównej w konkursie "Cześć Europo", można pokryć z doskonalenia nauczycieli z § 442?
Ewidencja księgowa środków pochodzących z dotacji
Jak prawidłowo zaksięgować wpływ środków z dotacji (np. na aktualizację stałego rejestru wyborców, na zwrot akcyzy), jeżeli jest jedno konto bankowe dla urzędu i organu?
„Aktywna tablica”: 70 mln zł dla szkół. [Wnioski do 15 i 31 maja 2022 r.]
Szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz placówki kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami mogą wnioskować o dofinansowanie na zakup pomocy dydaktycznych w ramach programu „Aktywna tablica”.
MF: Jak gminy powinny rozliczać środki z Funduszu Pomocy na zadania oświatowe
Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotowało wyjaśnienia dotyczące środków z Funduszu Pomocy dla jednostek samorządu terytorialnego na dodatkowe zadania oświatowe.
Deficyt w 2022 r. zwiększony z 1,8% na 4,3%. Jak sfinansować ten dług?
Soboń: deficyt sektora wyniesie 4,3 proc. PKB.
Ewidencja obciążenia pracownika za prywatne rozmowy telefoniczne
Jak ująć notę księgową wystawioną pracownikowi za prywatne rozmowy telefoniczne?
Kiedy można pozbawić nauczyciela dodatku za prowadzenie zajęć w warunkach trudnych lub uciążliwych
Nie można pozbawić nauczyciela dodatku za warunki pracy, gdy w zdalny lub inny przyjęty sposób zrealizował zajęcia w warunkach trudnych lub uciążliwych. Prawo do tego świadczenia potwierdza Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie.
Jaka stawka ryczałtu dla usługi opieki nad osobami starszymi
Jaką stawką ryczałtu objęta jest usługa opieki nad osobami starszymi, bez zakwaterowania, świadczona przez jednoosobową działalność PKWIu 88.10.12, świadczona w domach?
Jaka klasyfikacja budżetowa wydatków na podpis elektroniczny
Jednostka sektora finansów publicznych prowadzi pełną księgowość. W zeszłym roku odnowiła pracownikowi podpis kwalifikowany (faktura została wystawiona na firmę) za okres od maja 2021 r. do kwietnia 2022 r. kwota faktury rozliczana jest w czasie poprzez konto „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Pracownik rozwiązał umowę o pracę z końcem stycznia 2022 r. Czy kwotę faktury za okres od lutego do kwietnia 2022 r. można zaksięgować w koszty rodzajowe, czy jednak należy tą kwotę przeksięgować na pozostałe koszty operacyjne?
Czy przysługuje ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych dla kierowcy-konserwatora OSP
Czy za udział w działaniach ratowniczych, strażakom ratownikom OSP zatrudnionym jako kierowca-konserwator samochodu strażackiego w urzędzie gminy na umowie o pracę lub umowie zlecenia należy wypłacić ekwiwalent pieniężny niezależnie od wynagrodzenia?
Kiedy wójt nie musi ujawniać wysokości nagród pracowników urzędu?
Instytucje samorządowe wciąż otrzymują wnioski o ujawnienie informacji publicznej o wysokości nagród wypłaconych poszczególnym pracownikom samorządowym.
RIO: gmina może zwolnić z podatku nieruchomości zajmowane przez uchodźców
Czy rada miejska może zwolnić z podatku od nieruchomości budynki lub ich części, zajęte na zakwaterowanie ludności uchodźczej z terenu objętego konfliktem zbrojnym, która znalazła się na terytorium Rzeczpospolitej od 24 lutego 2022 roku?
MF: dochody JST z PIT w I kw. wyższe o 573 mln zł
Dochody samorządów z PIT po I kwartale 2022 roku, w wyniku wprowadzenia gwarantowanego mechanizmu równych miesięcznych rat, były o około 573 mln zł większe niż gdyby obowiązywał system poprzedni – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej prowadzi nabór
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej prowadzi ciągły nabór do służby w Straży Granicznej. W 2022 r. przyjął 20 nowych funkcjonariuszy, a na kolejnych chętnych czeka jeszcze w tym roku 50 etatów – poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.
Narzucenie pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych
Urlopy wypoczynkowe powinny być co do zasady wykorzystywane w roku, w którym przysługują. Tak się jednak nie zawsze dzieje z wielu powodów - przerwania urlopu, przesunięcia terminu wypoczynku, czy po prostu niewnioskowania o cały urlopu - i część pracowników pozostaje z końcem roku z większą lub mniejszą częścią niewykorzystanego wypoczynku. Powstaje tzw. urlop zaległy, którego udzielenie rządzi się swoimi prawami - termin urlopu nie musi być uzgadniany z pracownikiem, zaś wypoczynek z poprzedniego roku powinien zostać udzielony co do zasady do końca września.
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych a VAT
Gminy i powiaty, w celu przeciwdziałania skutkom społeczno-gospodarczym pandemii, mogły i dalej mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów inwestycyjnych ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (dalej: RFIL). Ze środków RFIL mogą zostać dofinansowane w szczególności inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, dróg, chodników, obiektów sportowych, świetlic, bibliotek itp.
Odsetki od nieterminowych wpłat za posiłki w przedszkolu
Kiedy i w jakiej wysokości powinno naliczać się odsetki od nieterminowych wpłat za pobyt w przedszkolu oraz za żywienie?
Zmiana zarządcy drogi a zwrot opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym
Zarządca drogi pobiera opłatę roczną za umieszczenie urządzenia obcego w pasie drogowym. Opłata uiszczana jest za dany rok z góry w terminie do 15 stycznia.
Jak gmina ma klasyfikować środki z Funduszu Pomocy dla Ukrainy?
Krajowa Rada RIO poinformowała, że środki pochodzące z Funduszu Pomocowego utworzonego na podstawie ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy powinny być ujmowane w budżetach samorządów.
Do 30 kwietnia 2022 przedłużono termin dla sprawozdań JST za 2021 r.
Z 31 marca 2022 r. na 30 kwietnia 2022 zmieniono termin składania sprawozdań JST za 2021 r.
Ile wynosi opłata targowa w 2022 r.?
Ile wynosi opłata targowa w 2022 r.? Jakie zmiany wprowadzono w opłacie targowej w 2022 r.?
Rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej [Komentarz]
Od 2022 r. w zakresie sprawozdań budżetowych obowiązują liczne zmiany i nowości. W dniu 21 stycznia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.
Ściąga księgowego: Zmiany i nowości w sprawozdawczości budżetowej w 2022 r. - zestawienie
21 stycznia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2022 r. poz. 144).
Klasyfikacja budżetowa wydatków na reprezentację
Pytanie o klasyfikację budżetową wydatków na reprezentację: Z jakiego paragrafu należy wydatkować środki na reprezentację ośrodka pomocy społecznej - kwiaty, upominki - na uroczystości, na które są zapraszani przedstawiciele ośrodka?
Wypłata trzynastki a ulga dla klasy średniej
Pytanie o wypłatę trzynastki: Pracownik DPS otrzymuje wynagrodzenie w wysokości wynagrodzenia minimalnego. Jako płatnik nie pobieramy z tego tytułu podatku. Jakich rozliczeń dokonać, jeśli w marcu 2022 r. pracownikowi zostanie wypłacona trzynastka? Wypłata na jego rzecz przekroczy wtedy kwotę 5100 zł i trzeba będzie zastosować ulgę dla klasy średniej. Na koniec roku okaże się jednak, że pracownik nie osiągnął w skali roku kwoty 68 412 zł i zastosowaną ulgę pracownik będzie musiał "oddać" w rozliczeniu rocznym.