Czy gmina w związku z trzynastką może wypłacić 11 pensji w 2022 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Spowoduje to, iż w roku 2022 faktycznie wypłaconych zostanie 11 wynagrodzeń (wynagrodzenie za grudzień 2022 roku zostanie wypłacone do 10 stycznia 2023 roku).
REKLAMA
Czy trzynastka może być ustalona na podstawie 11 pensji?
Jeżeli termin wypłaty wynagrodzenia miesięcznego jest ustalony np. na 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługuje wynagrodzenie, to wynagrodzenie przysługujące za grudzień i wypłacone w styczniu kolejnego roku, wejdzie do sumy wynagrodzenia za rok w którym zostało wypłacone.
Tym samym w opisanej sytuacji (tj. ustalenia terminu wypłaty wynagrodzenia na 10. dnia następnego miesiąca) dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2022 r. ustalone zostanie w oparciu o wypłacone wynagrodzenie za okres 11 miesięcy (styczeń – listopad 2022 r.).
Natomiast wynagrodzenie za grudzień 2022 r. (wypłacone w styczniu 2023 r.) ujęte zostanie w podstawie do ustalenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2023.
W jaki sposób pracodawca może zmienić pracownikowi sfery budżetowej terminy wypłaty pensji?
Przepis art. 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.
REKLAMA
Z art. 85 § 1 k.p. wynika, iż „stały” termin wypłaty wynagrodzenia za pracę powinien zostać z góry ustalony. Termin wypłaty pracownikowi wynagrodzenia ustala się w aktach prawa zakładowego, tj. układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy (art. 1041 § 1 pkt 5 k.p.).
Jeżeli natomiast pracodawca nie ma obowiązku ustalania regulaminu pracy, to informacja o terminie wypłaty wynagrodzenia powinna zostać zawarta w pisemnej informacji, o której mowa w art. 29 § 3 k.p.
Ponadto przepisy nie wykluczają możliwości określenia przez strony terminu wypłaty wynagrodzenia w treści umowy o pracę.
Regulamin pracy podlega zmianie w trybie określonym w art. 1042 i 1043 k.p. – jego zmiany wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Przepisy nie warunkują możliwości przeprowadzenia tych zmian od uzyskania zgody pracownika.
W sytuacji zaś, gdy termin wypłaty wynagrodzenia został wskazany w treści umowy o pracę, to należy rozważyć zmianę jej postanowień w tym zakresie poprzez dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego umowę albo zawarcie przez strony stosunku pracy porozumienia zmieniającego.
REKLAMA
REKLAMA