REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W urzędach wojewódzkich 500 zł podwyżki dla urzędników

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
W urzędach wojewódzkich 500 zł podwyżki dla urzędników
W urzędach wojewódzkich 500 zł podwyżki dla urzędników
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przyznał kilkunastu tysiącom pracowników urzędów wojewódzkich i podległych struktur dodatkowe pieniądze. Średnio mają dostawać o 500 zł więcej.

Pieniądze mają trafić do zatrudnionych nie tylko w urzędach wojewódzkich, lecz także w instytucjach im podległych, takich jak straż leśna i rybna oraz wojewódzkie zespoły orzekania o niepełnosprawności. Dodatki do wynagrodzenia mają być wypłacane z wyrównaniem od 1 lipca 2022 r.

REKLAMA

- Oczywiście wcześniej musimy opracować kryteria ich podziału. Chcielibyśmy jednak, aby te kilkaset złotych podwyżki trafiło przede wszystkim do najmniej zarabiających, którzy mają bardzo dużo pracy - mówi Robert Barabasz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Łódzkim.

Dodatkowe pieniądze dla urzędników

REKLAMA

Związkowiec tłumaczy, że w wielomiesięcznych negocjacjach z Pawłem Szefernakerem, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, niewątpliwie pomogło utworzenie nowej organizacji pod nazwą Krajowej Sekcji Urzędów Wojewódzkich, która zrzesza 12 z 16 urzędów wojewódzkich.

- Udało nam się w końcu przekonać ministra, że dodatkowe pieniądze mogą powstrzymać lawinę odejść z administracji. I tak się stało. Część urzędników wstrzymuje się z tą decyzją po informacji, że będą podwyżki - dodaje Robert Barabasz.

Przypomina, że w tym roku fundusze wynagrodzeń w administracji wzrosły o 4,4 proc., ale nie zatrzymało to wykwalifikowanych osób w urzędach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyżki dla pracowników

Informację o tym, że niemal każdy urzędnik otrzyma po 500 zł dodatku, z zadowoleniem przyjęli działacze z innych urzędów wojewódzkich. Wiele z nich już prowadzi negocjacje z dyrektorami generalnymi i walczy o sprawiedliwy podział pieniędzy. Chodzi o to, aby nie trafiły one tylko dla dyrektorów lub na dodatkowe etaty.

- W urzędach wojewódzkich wrze. Oczywiście cieszymy się z tych pieniędzy, ale to kropla w morzu potrzeb. Od kilku lat jesteśmy na pierwszej linii frontu - wcześniej była to walka z pandemią, a teraz pomoc dla uchodźców - mówi Elżbieta Kurzępa, przewodnicząca NSZZ ,,Solidarność” w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Czy dyrektorzy w urzędach dostaną podwyżki?

- Nie wierzyliśmy, że te pieniądze znajdą się tak szybko. Chcemy mieć duży wpływ na ich podział. Nie powinny one trafić do dyrektorów, ale do pozostałych pracowników. Tym bardziej że zostały wręcz wyrwane z gardła rządowi - mówi Krystyna Miąskowska, przewodnicząca NSZZ ,,Solidarność” w Gdańskim Urzędzie Wojewódzkim.

Podwyżki dla administracji zespolonej

Dodaje, że rządzący zdają sobie sprawę, że przyznanie podwyżek pracownikom urzędów wojewódzkich sprawi, że urzędnicy m.in. administracji zespolonej też będą się domagać podwyżek jeszcze w tym roku.

- Wojewódzki inspektorat handlu już powołuje się na nasze negocjacje i wskazuje, że skoro znalazły się pieniądze dla części urzędników, to oni też chcą po 500 zł na pracownika - podkreśla Krystyna Miąskowska.

Tłumaczy, że co do zasady urzędnicy merytoryczni, w tym specjaliści, mogą liczyć średnio na 500 zł, a osoby na stanowiskach wspomagających, np. kierowcy i sprzątaczki, dostaną ok. 300 zł.

- Nie ubliżając nikomu, nie powinno być tak, że specjalista odpowiedzialny za przygotowywanie projektów decyzji administracyjnych otrzymuje 200 zł więcej od pani sprzątającej - mówi nasza rozmówczyni.

Podwyżki dla instytucji państwowych

Na wieść o tym, że rekompensatę za inflację otrzymają tylko niektóre urzędy, wściekłości nie kryją instytucje państwowe, które w tym roku nie mają co liczyć na takie pieniądze.

- Wszyscy odczuwamy skutki inflacji i nie rozumiem, dlaczego jedni dostaną podwyżki, a inni nie. Z pewnością przyjrzymy się, w jaki sposób zostały one wprowadzone i jakich argumentów użyto - deklaruje Jakub Grzegorczyk z komisji krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

Urzędnicy są oburzeni, że rząd dodatkowe pieniądze przyznaje bez rozgłosu i bez szerszej dyskusji.

REKLAMA

- Zawsze cieszy, gdy administracja dostaje podwyżki, ale jesteśmy zbulwersowani, że nie ma żadnych rozmów na temat niwelowania skutków rosnącej inflacji. A przecież resort finansów zapewniał, że będzie szeroka dyskusja o tegorocznych podwyżkach, które miałyby złagodzić skutki wzrostu cen towarów i usług - mówi Tomasz Ludwiński, przewodniczący Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ „Solidarność”.

Podkreśla, że przyznanie urzędom wojewódzkim podwyżek jeszcze w tym roku jest mocnym argumentem, by wyjść z roszczeniami objęcia takim samym mechanizmem pozostałej części budżetówki. - Czekamy do września, bo wtedy poznamy projekt ustawy budżetowej i będziemy wiedzieć, jakie będą podwyżki w przyszłym roku. Jeśli nasz głos zostanie zignorowany, będziemy protestować - zapowiada.

Strajk włoski w urzędach

Związkowcy z tych urzędów, w których podwyżki nie zostały zaplanowane, odgrażają się, że jeśli rząd nie zmieni decyzji, będą protestować. Mówią o masowych zwolnieniach lekarskich i strajku włoskim, czyli nazbyt skrupulatnym wykonywaniu zadań.

Urzędnicy są oburzeni, że rząd przyznaje dodatki wybiórczo, bez rozgłosu i bez szerszej dyskusji.

500 zł podwyżki dla urzędników. Ale nie dla wszystkich

Artur Radwan

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • erka
  2022-08-20 18:02:08
  najciężej pracujący urzednicy obecnie w urzedach wojewódzkich to pracownicy oddziałów ds. cudzoziemców nikt tam pracowac nie chce ale zazdro ze kilka stuwek tam wiecej zarabiaja to jest
  2
 • mm
  2022-11-09 13:26:57
  A w zus był 2 x wieksze z wyrównaniem od stycznia i co????
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

REKLAMA

Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

REKLAMA

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

REKLAMA