REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega zajęciu komorniczemu?

Media

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik zwalnia się za porozumieniem stron. Od kilku lat ma zajęcie komornicze (niealimentacyjne). Czy można doliczyć mu do wynagrodzenia ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Czy ekwiwalent podlega zajęciu?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega w zakresie potrąceń takiej samej ochronie jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że można dokonać z niego potrąceń, ale należy kierować się przy tym ograniczeniami dotyczącymi granic i kwot wolnych od potrąceń.

UZASADNIENIE

Jednym z przejawów ochrony wynagrodzenia za pracę jest ścisłe określenie w obowiązujących przepisach zasad dokonywania z niego potrąceń i egzekucji. Dokonując ich, pracodawca jest zobowiązany kierować się m.in. określoną w przepisach kolejnością potrąceń, a także granicami i kwotami wolnymi od potrąceń.

Kiedy przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop przysługuje pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby ocenić, czy potrąceń związanych z egzekucją komorniczą można dokonać także z przysługującego pracownikowi ekwiwalentu, należy odpowiedzieć na pytanie, czy świadczenie to jest elementem wynagrodzenia za pracę i podlega właściwej mu ochronie. Trudność jest w tym wypadku związana z tym, że pojęcie "wynagrodzenie za pracę" nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. W piśmiennictwie i orzecznictwie przyjmuje się, że jest to zbiorcza nazwa dla rozmaitych wypłat dokonywanych przez pracodawcę na rzecz pracownika i obejmuje różne składniki, w tym także ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy (patrz: wyrok Sądu Najwyższego z 11 czerwca 1980 r., sygn. akt I PR 43/80).

ZAPAMIĘTAJ!

"Wynagrodzenie za pracę" to zbiorcza nazwa dla wypłat dokonywanych przez pracodawcę na rzecz pracownika i obejmuje różne składniki, w tym także ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Egzekucja komornicza z wypłaconego ekwiwalentu?

W analizowanym przypadku można dokonać z wypłacanego pracownikowi ekwiwalentu egzekucji komorniczej, ale należy w tym zakresie kierować się ograniczeniami przewidzianymi dla wynagrodzenia za pracę, czyli:

  1. w pierwszej kolejności należy odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłaty dokonywane do pracowniczego planu kapitałowego;
  2. egzekucji można dokonać w granicach do wysokości połowy wynagrodzenia;
  3. wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.

PRZYKŁAD

W czerwcu 2022 r. wynagrodzenie netto pracownika z uwzględnieniem należnego mu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy wynosiło 4672 zł.

Wolna od potrąceń przy egzekucji świadczeń niealimentacyjnych jest w tym wypadku kwota wynagrodzenia minimalnego, które w tym okresie wynosi 2363,56 zł netto. Jednocześnie, granicą potrąceń jest połowa wysokości wynagrodzenia, czyli w tym wypadku 2336 zł. Oznacza to, że w analizowanym przypadku pracodawca może dokonać potrącenia w wysokości 2308,44 zł (wynagrodzenie netto - kwota wynagrodzenia minimalnego netto, która jest w tym wypadku wyższa niż granica potrącenia).

Podstawa prawna

  • art. 87-871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 655)

Powołane orzeczenia sądów

  • wyrok Sądu Najwyższego z 11 czerwca 1980 r. (sygn. akt I PR 43/80)

©℗

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

prawnik specjalizujący się w tematyce prawa podatkowego i prawa pracy, redaktor merytoryczny dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa"

Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA