REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega zajęciu komorniczemu?

Media

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik zwalnia się za porozumieniem stron. Od kilku lat ma zajęcie komornicze (niealimentacyjne). Czy można doliczyć mu do wynagrodzenia ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Czy ekwiwalent podlega zajęciu?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega w zakresie potrąceń takiej samej ochronie jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że można dokonać z niego potrąceń, ale należy kierować się przy tym ograniczeniami dotyczącymi granic i kwot wolnych od potrąceń.

UZASADNIENIE

Jednym z przejawów ochrony wynagrodzenia za pracę jest ścisłe określenie w obowiązujących przepisach zasad dokonywania z niego potrąceń i egzekucji. Dokonując ich, pracodawca jest zobowiązany kierować się m.in. określoną w przepisach kolejnością potrąceń, a także granicami i kwotami wolnymi od potrąceń.

Kiedy przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop przysługuje pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby ocenić, czy potrąceń związanych z egzekucją komorniczą można dokonać także z przysługującego pracownikowi ekwiwalentu, należy odpowiedzieć na pytanie, czy świadczenie to jest elementem wynagrodzenia za pracę i podlega właściwej mu ochronie. Trudność jest w tym wypadku związana z tym, że pojęcie "wynagrodzenie za pracę" nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. W piśmiennictwie i orzecznictwie przyjmuje się, że jest to zbiorcza nazwa dla rozmaitych wypłat dokonywanych przez pracodawcę na rzecz pracownika i obejmuje różne składniki, w tym także ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy (patrz: wyrok Sądu Najwyższego z 11 czerwca 1980 r., sygn. akt I PR 43/80).

ZAPAMIĘTAJ!

"Wynagrodzenie za pracę" to zbiorcza nazwa dla wypłat dokonywanych przez pracodawcę na rzecz pracownika i obejmuje różne składniki, w tym także ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Egzekucja komornicza z wypłaconego ekwiwalentu?

W analizowanym przypadku można dokonać z wypłacanego pracownikowi ekwiwalentu egzekucji komorniczej, ale należy w tym zakresie kierować się ograniczeniami przewidzianymi dla wynagrodzenia za pracę, czyli:

 1. w pierwszej kolejności należy odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłaty dokonywane do pracowniczego planu kapitałowego;
 2. egzekucji można dokonać w granicach do wysokości połowy wynagrodzenia;
 3. wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.

PRZYKŁAD

W czerwcu 2022 r. wynagrodzenie netto pracownika z uwzględnieniem należnego mu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy wynosiło 4672 zł.

Wolna od potrąceń przy egzekucji świadczeń niealimentacyjnych jest w tym wypadku kwota wynagrodzenia minimalnego, które w tym okresie wynosi 2363,56 zł netto. Jednocześnie, granicą potrąceń jest połowa wysokości wynagrodzenia, czyli w tym wypadku 2336 zł. Oznacza to, że w analizowanym przypadku pracodawca może dokonać potrącenia w wysokości 2308,44 zł (wynagrodzenie netto - kwota wynagrodzenia minimalnego netto, która jest w tym wypadku wyższa niż granica potrącenia).

Podstawa prawna

 • art. 87-871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 655)

Powołane orzeczenia sądów

 • wyrok Sądu Najwyższego z 11 czerwca 1980 r. (sygn. akt I PR 43/80)

©℗

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

prawnik specjalizujący się w tematyce prawa podatkowego i prawa pracy, redaktor merytoryczny dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa"

Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA