REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania

Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania /fot. Fotolia
Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy na żądanie organizacji związkowej pracodawca jest zobligowany do przekazania informacji o zasadach przyjmowanych w ostatnich latach przy dokonywaniu podwyżek? Czy związek może domagać się informacji o podwyżkach poszczególnych osób, a jeżeli nie, to czy może pytać o konkretne kwoty podwyżek w poszczególnych wydziałach, grupach zawodowych itp.?

Związek może domagać się od pracodawcy podania informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. Obejmować to może m.in. zapytanie o zasady udzielania podwyżek, ich widełki itp. Obowiązek przekazania takich informacji nie obejmuje jednak informacji indywidualnych, dotyczących konkretnych pracowników – informacje o wynagrodzeniu poszczególnych osób podlegają ochronie. Przekazanie ich mogłoby narazić pracodawcę na odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych oraz przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (dalej: ustawa o ochronie danych osobowych). Przy bardzo małych zespołach pracowniczych podanie dokładnych danych o podwyżkach w tych grupach może także skutkować stosunkowo łatwym przypisaniem kwot do konkretnych osób.

REKLAMA

Zobacz serwis: ZUS

Szczegółowość zapytań związku zawodowego w kwestiach wynagrodzeniowych

REKLAMA

Dla prowadzenia działalności związkowej niezbędne jest uzyskiwanie od pracodawcy wielu informacji. Dlatego też zgodnie z art. 28 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (dalej: ustawa o związkach zawodowych), na żądanie związku zawodowego pracodawca jest obowiązany udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. Ustawa ta w żaden dalszy sposób nie uszczegóławia zakresu tego obowiązku. Nie można tutaj przyjąć jednak nieograniczonych możliwości domagania się podawania danych od pracodawcy. Żądanie związku zawodowego nie może iść w stronę uzyskiwania wszelkich danych dotyczących funkcjonowania zakładu pracy w celu potencjalnego reagowania na ewentualne zagrożenia, nieprawidłowości nawet pośrednio mogące dotyczyć sytuacji pracowników. W ten sposób doszłoby do sytuacji, w której pracodawca musiałby na żądanie związku informować o każdej swojej decyzji dotyczącej sfery płacowej.

Informacje dotyczące wynagrodzeń, podwyżek z wyszczególnieniem kryteriów, jakimi kierował się pracodawca przy ich przyznawaniu itp., są niewątpliwie potrzebne organizacji związkowej do wykonywania podstawowych celów jej działalności, czyli reprezentowania i obrony praw, interesów zawodowych i socjalnych. Wiedza z tego zakresu pozwolić może na analizę zgodności działań pracodawcy oraz sytuacji wynagrodzeniowej z układem zbiorowym pracy, regulaminem wynagradzania czy zasadami premiowania. Może być pomocna w zakresie zgodności różnicowania wynagrodzeń z powszechnym prawem pracy (biorąc pod uwagę przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania

W artykule omówiono także problem przekazywania informacji indywidualnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowa tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek [projekt rozporządzenia z 4 marca 2024 r.]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  REKLAMA

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  REKLAMA

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA