reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania

Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania

Czy na żądanie organizacji związkowej pracodawca jest zobligowany do przekazania informacji o zasadach przyjmowanych w ostatnich latach przy dokonywaniu podwyżek? Czy związek może domagać się informacji o podwyżkach poszczególnych osób, a jeżeli nie, to czy może pytać o konkretne kwoty podwyżek w poszczególnych wydziałach, grupach zawodowych itp.?

Związek może domagać się od pracodawcy podania informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. Obejmować to może m.in. zapytanie o zasady udzielania podwyżek, ich widełki itp. Obowiązek przekazania takich informacji nie obejmuje jednak informacji indywidualnych, dotyczących konkretnych pracowników – informacje o wynagrodzeniu poszczególnych osób podlegają ochronie. Przekazanie ich mogłoby narazić pracodawcę na odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych oraz przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (dalej: ustawa o ochronie danych osobowych). Przy bardzo małych zespołach pracowniczych podanie dokładnych danych o podwyżkach w tych grupach może także skutkować stosunkowo łatwym przypisaniem kwot do konkretnych osób.

Zobacz serwis: ZUS

Szczegółowość zapytań związku zawodowego w kwestiach wynagrodzeniowych

Dla prowadzenia działalności związkowej niezbędne jest uzyskiwanie od pracodawcy wielu informacji. Dlatego też zgodnie z art. 28 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (dalej: ustawa o związkach zawodowych), na żądanie związku zawodowego pracodawca jest obowiązany udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. Ustawa ta w żaden dalszy sposób nie uszczegóławia zakresu tego obowiązku. Nie można tutaj przyjąć jednak nieograniczonych możliwości domagania się podawania danych od pracodawcy. Żądanie związku zawodowego nie może iść w stronę uzyskiwania wszelkich danych dotyczących funkcjonowania zakładu pracy w celu potencjalnego reagowania na ewentualne zagrożenia, nieprawidłowości nawet pośrednio mogące dotyczyć sytuacji pracowników. W ten sposób doszłoby do sytuacji, w której pracodawca musiałby na żądanie związku informować o każdej swojej decyzji dotyczącej sfery płacowej.

Informacje dotyczące wynagrodzeń, podwyżek z wyszczególnieniem kryteriów, jakimi kierował się pracodawca przy ich przyznawaniu itp., są niewątpliwie potrzebne organizacji związkowej do wykonywania podstawowych celów jej działalności, czyli reprezentowania i obrony praw, interesów zawodowych i socjalnych. Wiedza z tego zakresu pozwolić może na analizę zgodności działań pracodawcy oraz sytuacji wynagrodzeniowej z układem zbiorowym pracy, regulaminem wynagradzania czy zasadami premiowania. Może być pomocna w zakresie zgodności różnicowania wynagrodzeń z powszechnym prawem pracy (biorąc pod uwagę przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania

W artykule omówiono także problem przekazywania informacji indywidualnych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania /fot. Fotolia
Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania /fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama