REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania

Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania /fot. Fotolia
Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy na żądanie organizacji związkowej pracodawca jest zobligowany do przekazania informacji o zasadach przyjmowanych w ostatnich latach przy dokonywaniu podwyżek? Czy związek może domagać się informacji o podwyżkach poszczególnych osób, a jeżeli nie, to czy może pytać o konkretne kwoty podwyżek w poszczególnych wydziałach, grupach zawodowych itp.?

Związek może domagać się od pracodawcy podania informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. Obejmować to może m.in. zapytanie o zasady udzielania podwyżek, ich widełki itp. Obowiązek przekazania takich informacji nie obejmuje jednak informacji indywidualnych, dotyczących konkretnych pracowników – informacje o wynagrodzeniu poszczególnych osób podlegają ochronie. Przekazanie ich mogłoby narazić pracodawcę na odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych oraz przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (dalej: ustawa o ochronie danych osobowych). Przy bardzo małych zespołach pracowniczych podanie dokładnych danych o podwyżkach w tych grupach może także skutkować stosunkowo łatwym przypisaniem kwot do konkretnych osób.

REKLAMA

Zobacz serwis: ZUS

Szczegółowość zapytań związku zawodowego w kwestiach wynagrodzeniowych

REKLAMA

Dla prowadzenia działalności związkowej niezbędne jest uzyskiwanie od pracodawcy wielu informacji. Dlatego też zgodnie z art. 28 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (dalej: ustawa o związkach zawodowych), na żądanie związku zawodowego pracodawca jest obowiązany udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania. Ustawa ta w żaden dalszy sposób nie uszczegóławia zakresu tego obowiązku. Nie można tutaj przyjąć jednak nieograniczonych możliwości domagania się podawania danych od pracodawcy. Żądanie związku zawodowego nie może iść w stronę uzyskiwania wszelkich danych dotyczących funkcjonowania zakładu pracy w celu potencjalnego reagowania na ewentualne zagrożenia, nieprawidłowości nawet pośrednio mogące dotyczyć sytuacji pracowników. W ten sposób doszłoby do sytuacji, w której pracodawca musiałby na żądanie związku informować o każdej swojej decyzji dotyczącej sfery płacowej.

Informacje dotyczące wynagrodzeń, podwyżek z wyszczególnieniem kryteriów, jakimi kierował się pracodawca przy ich przyznawaniu itp., są niewątpliwie potrzebne organizacji związkowej do wykonywania podstawowych celów jej działalności, czyli reprezentowania i obrony praw, interesów zawodowych i socjalnych. Wiedza z tego zakresu pozwolić może na analizę zgodności działań pracodawcy oraz sytuacji wynagrodzeniowej z układem zbiorowym pracy, regulaminem wynagradzania czy zasadami premiowania. Może być pomocna w zakresie zgodności różnicowania wynagrodzeń z powszechnym prawem pracy (biorąc pod uwagę przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kompetencje związku zawodowego w zakresie pozyskiwania informacji o zasadach wynagradzania

W artykule omówiono także problem przekazywania informacji indywidualnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA