REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wypłaty nagrody jubileuszowej

Termin wypłaty nagrody jubileuszowej./ fot. Fotolia
Termin wypłaty nagrody jubileuszowej./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy nagrodę jubileuszową można wypłacić pracownikowi kilka dni przed uprawnionym terminem?

STAN FAKTYCZNY: Państwowa jednostka budżetowa zatrudnia urzędników i pracowników korpusu służby cywilnej, którym wypłacane są nagrody jubileuszowe z tytułu przepracowania określonych lat pracy. Do tej pory jednostka budżetowa w przypadku nabycia przez pracowników w danym miesiącu uprawnień do nagrody jubileuszowej wypłacała je łącznie z wypłatą wynagrodzeń bieżących – 24 dnia każdego miesiąca. W trakcie kontroli inspektorzy kontroli finansowej wykazali, że w przypadku dwóch pracowników nagrody zostały wypłacone kilka dni przed nabyciem przez tych pracowników okrągłych lat pracy – na koniec miesiąca. Czy kontrolujący mają rację, że nagrody jubileuszowe nie mogą być wypłacone wcześniej niż w dniu nabycia uprawnień do tej nagrody? Czy muszą być sporządzone odrębne listy płac dla nagród jubileuszowych?

REKLAMA

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

ODPOWIEDŹ: Nagroda jubileuszowa może zostać wypłacona wyłącznie po osiągnięciu przez pracownika okresu uprawniającego do tej nagrody.

Zgodnie z postanowieniami art. 91 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: ustawa o służbie cywilnej), członek korpusu służby cywilnej za wieloletnią pracę otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:

● po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Do okresów pracy wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 91 ust. 2 ustawy o służbie cywilnej).

Zobacz również: Zatrudnianie i zwalnianie

Stosownie do zapisów § 5 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (dalej: rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych), członek korpusu służby cywilnej nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.

ZAPAMIĘTAJ!

Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez członka korpusu służby cywilnej prawa do tej nagrody.

REKLAMA

Jeżeli w aktach osobowych członka korpusu służby cywilnej brak jest odpowiedniej dokumentacji, nagrodę wypłaca się niezwłocznie po udokumentowaniu przez członka korpusu służby cywilnej prawa do jej otrzymania (§ 5 ust. 5 rozporządzenia sprawie określenia stanowisk urzędniczych). A zatem wypłata nagrody jubileuszowej może nastąpić dopiero po osiągnięciu przez pracownika wymaganego okresu pracy, który uprawnia do nabycia tej nagrody.

Jak wynika z pytania, państwowa jednostka budżetowa dla ułatwienia dokonywała wypłat na podstawie sporządzonej jednej listy płac, na której ujęto zarówno wynagrodzenia bieżące, jak i nagrody jubileuszowe, jubileuszowe świadczenie pracownicze, pomimo że pracownikom zabrakło kilku dni, aby osiągnąć okres pracy stanowiący uprawnienie do nabycia tej nagrody.


Jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków (art. 44 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych).

Ponadto zgodnie z przepisami § 15 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, wydatki państwowych jednostek budżetowych dokonywane są zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków.

Tak więc jednostka budżetowa dokonała ze środków publicznych wydatków budżetowych bez podstawy prawnej w dniu ich dokonania, polegające na wypłaceniu pracownikom korpusu służby cywilnej jednostki nagrody jubileuszowej przed terminem, w którym prawnie nabyli on uprawnienie do tej nagrody.

Tym samym inspektorzy kontroli finansowej mieli rację, że nagrody jubileuszowe nie mogą zostać wypłacone wcześniej niż po dniu nabycia przez pracowników uprawnień do tej nagrody.

Dodatkowo należy wspomnieć, że nie ma przeciwwskazań, aby na sporządzanej jednej liście płac umieścić naliczone wynagrodzenia bieżące i nagrody jubileuszowe. Jednakże należy pamiętać, aby sama wypłata środków z tytułu nagrody jubileuszowej nastąpiła po okresie prawnie uprawniającym do nabycia tej nagrody.

Nadmienić również należy, że dokonanie wydatku ze środków publicznych bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 11 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych).

RADOSŁAW TYBURCZY

ekonomista, biegły sądowy z dziedziny rachunkowości budżetowej i finansów publicznych, kierownik oddziału kontroli finansowej w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie kontroli, autor licznych publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● art. 91 ust. 1 i 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1345; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2260)

● art. 11 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 168; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2260)

● art. 44 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1870; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

● § 5 ust. 1 i 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 125)

● § 15 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 1542)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA