Termin wypłaty nagrody jubileuszowej
REKLAMA
REKLAMA
STAN FAKTYCZNY: Państwowa jednostka budżetowa zatrudnia urzędników i pracowników korpusu służby cywilnej, którym wypłacane są nagrody jubileuszowe z tytułu przepracowania określonych lat pracy. Do tej pory jednostka budżetowa w przypadku nabycia przez pracowników w danym miesiącu uprawnień do nagrody jubileuszowej wypłacała je łącznie z wypłatą wynagrodzeń bieżących – 24 dnia każdego miesiąca. W trakcie kontroli inspektorzy kontroli finansowej wykazali, że w przypadku dwóch pracowników nagrody zostały wypłacone kilka dni przed nabyciem przez tych pracowników okrągłych lat pracy – na koniec miesiąca. Czy kontrolujący mają rację, że nagrody jubileuszowe nie mogą być wypłacone wcześniej niż w dniu nabycia uprawnień do tej nagrody? Czy muszą być sporządzone odrębne listy płac dla nagród jubileuszowych?
REKLAMA
Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów
ODPOWIEDŹ: Nagroda jubileuszowa może zostać wypłacona wyłącznie po osiągnięciu przez pracownika okresu uprawniającego do tej nagrody.
Zgodnie z postanowieniami art. 91 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: ustawa o służbie cywilnej), członek korpusu służby cywilnej za wieloletnią pracę otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:
● po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,
● po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.
Do okresów pracy wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 91 ust. 2 ustawy o służbie cywilnej).
Zobacz również: Zatrudnianie i zwalnianie
Stosownie do zapisów § 5 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (dalej: rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych), członek korpusu służby cywilnej nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.
ZAPAMIĘTAJ!
Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez członka korpusu służby cywilnej prawa do tej nagrody.
REKLAMA
Jeżeli w aktach osobowych członka korpusu służby cywilnej brak jest odpowiedniej dokumentacji, nagrodę wypłaca się niezwłocznie po udokumentowaniu przez członka korpusu służby cywilnej prawa do jej otrzymania (§ 5 ust. 5 rozporządzenia sprawie określenia stanowisk urzędniczych). A zatem wypłata nagrody jubileuszowej może nastąpić dopiero po osiągnięciu przez pracownika wymaganego okresu pracy, który uprawnia do nabycia tej nagrody.
Jak wynika z pytania, państwowa jednostka budżetowa dla ułatwienia dokonywała wypłat na podstawie sporządzonej jednej listy płac, na której ujęto zarówno wynagrodzenia bieżące, jak i nagrody jubileuszowe, jubileuszowe świadczenie pracownicze, pomimo że pracownikom zabrakło kilku dni, aby osiągnąć okres pracy stanowiący uprawnienie do nabycia tej nagrody.
Jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków (art. 44 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych).
Ponadto zgodnie z przepisami § 15 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, wydatki państwowych jednostek budżetowych dokonywane są zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków.
Tak więc jednostka budżetowa dokonała ze środków publicznych wydatków budżetowych bez podstawy prawnej w dniu ich dokonania, polegające na wypłaceniu pracownikom korpusu służby cywilnej jednostki nagrody jubileuszowej przed terminem, w którym prawnie nabyli on uprawnienie do tej nagrody.
Tym samym inspektorzy kontroli finansowej mieli rację, że nagrody jubileuszowe nie mogą zostać wypłacone wcześniej niż po dniu nabycia przez pracowników uprawnień do tej nagrody.
Dodatkowo należy wspomnieć, że nie ma przeciwwskazań, aby na sporządzanej jednej liście płac umieścić naliczone wynagrodzenia bieżące i nagrody jubileuszowe. Jednakże należy pamiętać, aby sama wypłata środków z tytułu nagrody jubileuszowej nastąpiła po okresie prawnie uprawniającym do nabycia tej nagrody.
Nadmienić również należy, że dokonanie wydatku ze środków publicznych bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 11 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych).
RADOSŁAW TYBURCZY
ekonomista, biegły sądowy z dziedziny rachunkowości budżetowej i finansów publicznych, kierownik oddziału kontroli finansowej w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie kontroli, autor licznych publikacji
PODSTAWY PRAWNE
● art. 91 ust. 1 i 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1345; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2260)
● art. 11 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 168; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2260)
● art. 44 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1870; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)
● § 5 ust. 1 i 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 125)
● § 15 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 1542)
REKLAMA
REKLAMA