Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć terminy na poinformowanie pracownika o zmniejszeniu jego etatu lub pensji [przykład]

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Media
Jak liczyć terminy przy wypowiedzeniu zmieniającym?

Poniżej fragment publikacji z Rachunkowość Budżetowa:

Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej. Jeśli więc w tych kwestiach miałyby zajść zmiany, np. obniżenie wymiaru czasu pracy, zmniejszenie wynagrodzenia, to wówczas treść umowy o pracę wymaga aktualizacji. Jednak nie można zrobić tego w dowolny sposób. To znaczy, że pracodawca nie może po prostu oznajmić pracownikowi, że od podanej daty będzie pracował w niższym wymiarze albo zarabiał mniej. Musi zastosować tu pewne procedury.

Co to jest wypowiedzenie zmieniające?

Jeśli zawarcie porozumienia o zmianie warunków umowy nie jest możliwe, pracodawca może jednostronnie dokonać czynności wypowiedzenia warunków płacy lub pracy na podstawie art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.). Jest to tzw. wypowiedzenie zmieniające. Ta instytucja polega na złożeniu pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy lub płacy i zaproponowaniu nowych na piśmie. Dopiero wtedy wypowiedzenie uważa się za dokonane. Oczywiście dodatkową przesłanką jest to, by oświadczenie woli pracodawcy trafiło do pracownika w taki sposób, by miał on realną szansę zapoznania się z jego treścią. Co ważne, wypowiedzenie zmieniające ma zastosowanie tylko wtedy, gdy dotyczy warunków umowy, a nie jej rodzaju. Rodzaj umowy wolno zmienić w drodze porozumienia zmieniającego lub podpisując nowy angaż.

Wypowiedzenie niesie za sobą określone skutki - prowadzi do wejścia w życie nowych punktów umowy o pracę albo do ostatecznego jej rozwiązania.

Okres wypowiedzenia po wypowiedzeniu zmieniającym

Następuje to po upływie okresu wypowiedzenia, które - tak jak w przypadku dokonania wypowiedzenia umowy o pracę - zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przypomnijmy, że w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony i określony wynosi ono:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zakończenie zależy tutaj od działań pracownika.

Pouczenie pracownika przy wypowiedzeniu zmieniającym

Jeśli pracownik nie zaakceptuje przedstawionych, nowych warunków, powinien przed upływem połowy okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie w tej sprawie, a pouczenie o tym powinno być zawarte w piśmie pracodawcy wypowiadającym warunki płacy/pracy. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Odmowa jest równoznaczna z tym, że po upływie okresu wypowiedzenia umowa ulegnie rozwiązaniu.

Wypowiedzenie zmieniające a oświadczenia o odmowie

Jeśli natomiast pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie, uważa się, że pogodził się z nowym stanem faktycznym i gdy okres wypowiedzenia minie, nowe warunki zaczną obowiązywać. Innymi słowy, pracownik będzie zatrudniony w mniejszym wymiarze czasu pracy i/lub za niższym wynagrodzeniem.

Jak uzasadnić wypowiedzenie zmieniające?

Należy podkreślić, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu warunków umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca to wypowiedzenie oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Jak ustalić połowę okresu wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym?

Połowę okresu wypowiedzenia ustala się, stosując ogólne zasady, dotyczące biegu wypowiedzenia umowy o pracę. Upływ połowy tego okresu ustala się, biorąc pod uwagę moment jego zakończenia (nie wliczając do tego biegu dnia, w którym wypowiedzenia dokonano). Dla przypomnienia, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Zgodnie z wyrokiem SN z 12 lipca 2012 r. (sygn. akt II PK 300/11), połowę okresu wypowiedzenia, do którego pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i/lub płacy, wyznacza moment przypadający w połowie okresu liczonego od złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu zmieniającym do upływu (końcowej daty) okresu wypowiedzenia, który przypada odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

PRZYKŁAD 2

Pracownikowi dotychczas zatrudnionemu na pełen etat pracodawca zaproponował obniżenie etatu do 1/2 wraz z obniżeniem wynagrodzenia. Pracownik nie wyraził zgody na zawarcie porozumienia zmieniającego. Stąd 14 lipca 2022 r. pracodawca wręczył mu wypowiedzenie zmieniające, którego okres wynosi 1 miesiąc. Wypowiedzenie upłynęło 31 sierpnia 2022 r. Licząc - zgodnie z powołanym wyrokiem SN - początek biegu wypowiedzenia rozpoczął się 15 lipca, połowa okresu wypowiedzenia wypadała po 24 dniach (od 15 lipca do 31 sierpnia = 48 dni; 48 dni : 2 = 24 dni), czyli 7 sierpnia. Jeżeli do tego czasu pracownik nie zgłosił odmowy, to od 1 września 2022 r. przeszedł na niższy wymiar. Jeśli natomiast złożył w tym terminie oświadczenie o nieprzyjęciu propozycji obniżenia etatu, umowa o pracę rozwiązała się 31 sierpnia 2022 r.

Regulamin wynagradzania a wypowiedzenie zmieniające

Konieczność dokonania wypowiedzeń zmieniających może być także skutkiem zmian, jakie następują w wewnętrznych aktach płacowych, np. układzie zbiorowym pracy czy regulaminie wynagradzania, które stanowią źródła prawa pracy. Szczególnie, jeśli są to zmiany negatywne dla pracowników, gdyż przewidują obniżkę płac, likwidację niektórych składników wynagrodzenia, np. premii czy dodatków.

Jak bowiem wynika z art. 24113 k.p., postanowienia układu mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Te same zasady dotyczą regulaminu wynagradzania, jeśli pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy.

Podstawa prawna

 • art. 29, art. 30, art. 36 § 1, art. 42, art. 772 § 6, art. 24113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1700)

Powołane orzeczenia sądów

 • wyrok SN z 12 lipca 2012 r. (sygn. akt II PK 300/11)

©℗

IZABELA NOWACKA

Reklama
PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Funkcjonariusz za każdy rok służby powyżej 15 lat dostanie dodatek do pensji. A po 25 lat służby dwa dodatki
  Nowe świadczenie dla mundurowych nazywa się „motywacyjnym”. Ma „motywować” do niekorzystania przez funkcjonariuszy z prawa do przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby.
  DGP: Ile wynosi obwód drzewa przy wycince bez zgłoszenia do gminy
  W 2023 r. w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych dojdzie do zwiększenia o 20 cm – w stosunku do obecnie obowiązujących wymiarów – obwodu pnia drzewa, którego wycięcie wymaga zgłoszenia.
  Sprawozdawczość budżetowa według nowych zasad [szkolenie]
  Już 12 grudnia 2022 podczas szkolenia Ekspertka Magdalena Grotkiewicz wskaże harmonogram wejścia w życie poszczególnych zapisów rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej. Omówi także najczęściej pojawiające się wątpliwości i niejasności dotyczące składania przedmiotowych sprawozdań
  Czy niepoinformowanie rady gminy o wydatkach powoduje nieważność uchwały budżetowej?
  Wójt przedstawia projekt budżetu gminy, a rada gminy go uchwala. Czy kolegium RIO może unieważnić uchwałę budżetową w przypadku, gdy rada gminy nie miała informacji o bieżących umowach zawartych przez wójta?
  Jak kontrola zarządcza wspiera zarządzanie kryzysowe
  Zdarzenia o charakterze kryzysowym nie są rzadkością. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z pandemią COVID-19, kryzysem uchodźczym czy też niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, jak powodzie i wichury. To zdarzenia, które wpływają lub mogą wpłynąć na ciągłość działania jednostki samorządu terytorialnego. W skutecznym radzeniu sobie z funkcjonowaniem urzędu w obliczu takich sytuacji mogą pomóc standardy i narzędzia kontroli zarządczej.
  Dostęp do akt w postępowaniu administracyjnym
  Prawo dostępu do akt sprawy jest ściśle związane z jawnością postępowania administracyjnego. Jest to zagadnienie bardzo istotne również z praktycznego punktu widzenia, ponieważ wiąże się z wieloma obowiązkami ciążącymi na organach administracji publicznej. W niniejszym artykule zwrócimy uwagę na zakres podmiotowy i przedmiotowy dostępu do akt postępowania, tryb udostępniania danych, jak i ograniczenia w dostępie czy też kwestie obowiązków i uprawnień.
  Szefernaker: zamrożenie 500+ dla Ukraińców na czas wyjazdu z Polski. Odpłatność za zakwaterowanie
  System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony. Dziś rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy regulującej wsparcie dla Ukraińców – poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS Paweł Szefernaker.
  Rząd proponuje: Podwyżka z 6410 zł do 7210 zł dla profesora uczelni publicznej od 1 stycznia 2023 r. [o 12,5%]
  Podniesienie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej z 6410 zł do 7210 zł od 1 stycznia 2023 r. zakłada projekt rozporządzenia, który opublikowano w poniedziałek w Rządowym Centrum Legislacji.
  Kto nie musi składać oświadczeń o tanim prądzie? 30 listopada 2022 r. mija termin na jego złożenie [Komunikat MKiŚ]
  W środę, 30 listopada, mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej. Komunikat Ministerstwa o tanim prądzie.
  "DGP": Jaki i kto pokryje koszt niskiej ceny gazu w 2023 r.?
  Rząd liczy, że większość kosztów systemu osłon gazowych wezmą na siebie firmy, a nie budżet państwa - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
  Święta i długie weekendy 2023 r. [Zestawienie]
  W 2023 roku biorąc pięć dni urlopu wypoczynkowego, pracownicy zyskują 14 dni wolnego. Ale możliwych konfiguracji do zwiększenia okresów nieprzerwanego wypoczynku jest więcej. Sprawdź, kiedy najkorzystniej wziąć wolne w 2023 roku.
  Nie uda się uniknąć podwyżki ceny gazu w 2023 r. Zamrożona cena, ale VAT rośnie z 8% na 23% [Komisja Europejska]
  Rząd zamrozi kosztem 30 mld zł ceny gazy dla gospodarstw domowych w 2023 r. Nie uda się jednak uniknąć podwyżki ceny gazu. Wymusi ją podwyżka stawki VAT z 8% na 23%.
  450 zł dodatku dla żołnierzy [rozporządzenie]
  Szef MON podpisał rozporządzenie ws. przyznania 450 zł dodatku dla żołnierzy niektórych jednostek.
  Emerytury mundurowe: Kiedy nie trzeba posiadać 5 lat wykonywania tzw. zadań policyjnych [ustawa zaopatrzeniowa]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 17 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin - Dz.U. poz. 2394
  Fakt": Inflacja wreszcie zaczyna spadać
  Świadczy o tym koszyk „Faktu”. W ciągu dwóch tygodni jego wartość spadła ze 193,93 zł na 190,90 zł.
  Wakacje dla uczniów od 15 czerwca dla Krakowa, a od 15 lipca dla Warszawy? Gminy proponują inny termin wakacji dla poszczególnych regionów Polski
  Pomysł rozłożenia wakacyjnych turnusów na trzy miesiące, zaproponowany przez Stowarzyszenia Gminy Górskich RP, to pomysł warty rozważenia i dyskusji, ale wymagałby korelacji kilku resortów – powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Pomysł mocno popiera branża turystyczna.
  Wzór: aktywny druk oświadczenia o tanim prądzie i instrukcja [Tauron 79 groszy/kWh]
  Wzór: aktywny druk oświadczenia o tanim prądzie i instrukcja [Tauron 79 groszy/kWh]
  MEiN: nauczyciel nie ma prawa do urlopu dla poratowania zdrowia jeśli etat uzupełnia w kilku szkołach
  Wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na poselską interpelację poinformował, że nauczyciele nie mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli pełny wymiar zajęć realizują w kilku szkołach. Według resortu pełny etat w jednej placówce jest niezbędny do uzyskania prawa do urlopu.
  Projekt wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego
  Projekt nowego wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego.
  Jak samorządy radzą sobie z drogim prądem?
  Nieodłącznym atrybutem jednostek samorządu terytorialnego jest ich samodzielność, więc… każdy sobie radzi jak może? Część samorządów próbuje szukać na własną rękę adekwatnych do ich problemów rozwiązań związanych z podwyżkami cen energii elektrycznej, kłopotami grzewczymi czy dystrybucją węgla, inne zwracają się ku rozwiązaniom systemowym. Czy takie jednak w ogóle funkcjonują?
  MF przekazało drugą ratę z 13,7 mld zł dla JST
  MF przekazało drugą ratę z 13,7 mld zł dla JST
  Odprawy dla nauczycieli z placówek publicznych i niepublicznych - podobieństwa i różnice
  Nauczyciele zatrudnieni w oświatowych placówkach publicznych i niepublicznych mają prawo do następujących odpraw: ekonomicznej, emerytalno-rentowej i wojskowej. Przyczyny rozwiązania stosunku pracy mogą spowodować, że są uprawnieni do odprawy pieniężnej, bez względu na to, czy pracują etatowo w placówce publicznej czy niepublicznej. Jednak typ placówki decyduje o trybie nabycia tego świadczenia, jego wysokości i wypłacie. Nie ma znaczenia jedynie w przypadku odprawy wojskowej, która nie wiąże się z ustaniem zatrudnienia.
  Odpowiedzialność materialna pracowników
  Stosunek pracy łączący pracodawcę i pracownika ma charakter służbowy i mocno sformalizowany. Choć to pracodawca jest w tej relacji podmiotem profesjonalnym ponoszącym ryzyko działalności prowadzonej przez zakład pracy, nie oznacza to, że pracownik nie ponosi w związku z wykonywaną pracą żadnej odpowiedzialności materialnej. Za co odpowiada? W jakich okolicznościach? Czy pracodawca, podpisując umowę o pracę, powinien podjąć jakieś kroki, by zabezpieczyć swoje interesy?
  Zmiany w promesach w Programie Inwestycji Strategicznych [od 1 grudnia 2022 r.]
  Przywrócenie terminu na złożenie oświadczeń do promesy w Programie Inwestycji Strategicznych od 1 grudnia 2022 r.
  Czy istnieje odrębna procedura zwrotu VAT za hotele i wynajem auta za granicą
  Pytanie dotyczy VAT płaconego za zagraniczne zakupy - głównie chodzi o hotele, wynajem auta czy benzynę. Czy jest jakaś procedura umożliwiająca zwrot podatku VAT za zakupy (hotele, paliwo etc) zagraniczne? Jeżeli tak, to w jakich wypadkach (czy dotyczy wszystkich krajów, czy tylko UE)?