REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć terminy na poinformowanie pracownika o zmniejszeniu jego etatu lub pensji [przykład]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jak liczyć terminy przy wypowiedzeniu zmieniającym?

Poniżej fragment publikacji z Rachunkowość Budżetowa:

REKLAMA

Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej. Jeśli więc w tych kwestiach miałyby zajść zmiany, np. obniżenie wymiaru czasu pracy, zmniejszenie wynagrodzenia, to wówczas treść umowy o pracę wymaga aktualizacji. Jednak nie można zrobić tego w dowolny sposób. To znaczy, że pracodawca nie może po prostu oznajmić pracownikowi, że od podanej daty będzie pracował w niższym wymiarze albo zarabiał mniej. Musi zastosować tu pewne procedury.

Co to jest wypowiedzenie zmieniające?

Jeśli zawarcie porozumienia o zmianie warunków umowy nie jest możliwe, pracodawca może jednostronnie dokonać czynności wypowiedzenia warunków płacy lub pracy na podstawie art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.). Jest to tzw. wypowiedzenie zmieniające. Ta instytucja polega na złożeniu pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy lub płacy i zaproponowaniu nowych na piśmie. Dopiero wtedy wypowiedzenie uważa się za dokonane. Oczywiście dodatkową przesłanką jest to, by oświadczenie woli pracodawcy trafiło do pracownika w taki sposób, by miał on realną szansę zapoznania się z jego treścią. Co ważne, wypowiedzenie zmieniające ma zastosowanie tylko wtedy, gdy dotyczy warunków umowy, a nie jej rodzaju. Rodzaj umowy wolno zmienić w drodze porozumienia zmieniającego lub podpisując nowy angaż.

Wypowiedzenie niesie za sobą określone skutki - prowadzi do wejścia w życie nowych punktów umowy o pracę albo do ostatecznego jej rozwiązania.

Okres wypowiedzenia po wypowiedzeniu zmieniającym

Następuje to po upływie okresu wypowiedzenia, które - tak jak w przypadku dokonania wypowiedzenia umowy o pracę - zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przypomnijmy, że w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony i określony wynosi ono:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zakończenie zależy tutaj od działań pracownika.

Pouczenie pracownika przy wypowiedzeniu zmieniającym

Jeśli pracownik nie zaakceptuje przedstawionych, nowych warunków, powinien przed upływem połowy okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie w tej sprawie, a pouczenie o tym powinno być zawarte w piśmie pracodawcy wypowiadającym warunki płacy/pracy. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Odmowa jest równoznaczna z tym, że po upływie okresu wypowiedzenia umowa ulegnie rozwiązaniu.

Wypowiedzenie zmieniające a oświadczenia o odmowie

Jeśli natomiast pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie, uważa się, że pogodził się z nowym stanem faktycznym i gdy okres wypowiedzenia minie, nowe warunki zaczną obowiązywać. Innymi słowy, pracownik będzie zatrudniony w mniejszym wymiarze czasu pracy i/lub za niższym wynagrodzeniem.

Jak uzasadnić wypowiedzenie zmieniające?

Należy podkreślić, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu warunków umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca to wypowiedzenie oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Jak ustalić połowę okresu wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym?

REKLAMA

Połowę okresu wypowiedzenia ustala się, stosując ogólne zasady, dotyczące biegu wypowiedzenia umowy o pracę. Upływ połowy tego okresu ustala się, biorąc pod uwagę moment jego zakończenia (nie wliczając do tego biegu dnia, w którym wypowiedzenia dokonano). Dla przypomnienia, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Zgodnie z wyrokiem SN z 12 lipca 2012 r. (sygn. akt II PK 300/11), połowę okresu wypowiedzenia, do którego pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i/lub płacy, wyznacza moment przypadający w połowie okresu liczonego od złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu zmieniającym do upływu (końcowej daty) okresu wypowiedzenia, który przypada odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

PRZYKŁAD 2

Pracownikowi dotychczas zatrudnionemu na pełen etat pracodawca zaproponował obniżenie etatu do 1/2 wraz z obniżeniem wynagrodzenia. Pracownik nie wyraził zgody na zawarcie porozumienia zmieniającego. Stąd 14 lipca 2022 r. pracodawca wręczył mu wypowiedzenie zmieniające, którego okres wynosi 1 miesiąc. Wypowiedzenie upłynęło 31 sierpnia 2022 r. Licząc - zgodnie z powołanym wyrokiem SN - początek biegu wypowiedzenia rozpoczął się 15 lipca, połowa okresu wypowiedzenia wypadała po 24 dniach (od 15 lipca do 31 sierpnia = 48 dni; 48 dni : 2 = 24 dni), czyli 7 sierpnia. Jeżeli do tego czasu pracownik nie zgłosił odmowy, to od 1 września 2022 r. przeszedł na niższy wymiar. Jeśli natomiast złożył w tym terminie oświadczenie o nieprzyjęciu propozycji obniżenia etatu, umowa o pracę rozwiązała się 31 sierpnia 2022 r.

Regulamin wynagradzania a wypowiedzenie zmieniające

Konieczność dokonania wypowiedzeń zmieniających może być także skutkiem zmian, jakie następują w wewnętrznych aktach płacowych, np. układzie zbiorowym pracy czy regulaminie wynagradzania, które stanowią źródła prawa pracy. Szczególnie, jeśli są to zmiany negatywne dla pracowników, gdyż przewidują obniżkę płac, likwidację niektórych składników wynagrodzenia, np. premii czy dodatków.

Jak bowiem wynika z art. 24113 k.p., postanowienia układu mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Te same zasady dotyczą regulaminu wynagradzania, jeśli pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy.

Podstawa prawna

  • art. 29, art. 30, art. 36 § 1, art. 42, art. 772 § 6, art. 24113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1700)

Powołane orzeczenia sądów

  • wyrok SN z 12 lipca 2012 r. (sygn. akt II PK 300/11)

©℗

IZABELA NOWACKA

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA