REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upoważnienie do pełnienia zastępstwa za głównego księgowego w jednostce

Zastępstwo głównego księgowego w jednostce/ Fot. Fotolia
Zastępstwo głównego księgowego w jednostce/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia wystawienia upoważnienia dla osoby zastępującej głównego księgowego podczas jego nieobecności w jednostce często przysparza wielu problemów w praktyce. Artykuł szczegółowo, na przykładach, omawia zagadnienia z tego zakresu.

REKLAMA

Szeroki zakres obowiązków głównego księgowego sprawia, że w razie jego nieobecności w pracy jednostka praktycznie nie może prawidłowo funkcjonować ze względu na brak możliwości wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi oraz prawidłowego rejestrowania w księgach rachunkowych wykonywanych operacji gospodarczych. Aby temu zapobiec, kierownik jednostki w ramach tworzenia w niej systemu kontroli zarządczej, mającego zapewnić właściwe prowadzenie gospodarki finansowej jednostki oraz jej rachunkowości (art. 68 i 69 ust. 1 pkt 3 uofp), powinien zadbać o ustalenie procedur obowiązujących w razie nieobecności głównego księgowego, i to zarówno takich, które można z góry przewidzieć (np. urlopy wypoczynkowe, oddelegowanie na kilkudniowe szkolenia poza miejscowość, w której znajduje się siedziba jednostki), jak i nagłych o różnym okresie trwania (choroba, wypadek, nieusprawiedliwione niestawienie się w pracy).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zapewnienie zastępstwa za głównego księgowego

W zależności od wielkości jednostki, jej struktury organizacyjnej i możliwości kadrowych – w celu zapewnienia zastępstwa w czasie nieobecności głównego księgowego kierownik jednostki może stosować różne rozwiązania, np.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) stworzyć stanowisko zastępcy głównego księgowego, do którego obowiązków zalicza się między innymi wykonywanie zadań należących do głównego księgowego w razie jego nieobecności,

2) powierzyć pełnienie zastępstwa za głównego księgowego innym pracownikom komórki księgowości:

  • na podstawie ogólnego upoważnienia, udzielonego na czas nieokreślony,
  • okresowo, na podstawie jednorazowego upoważnienia udzielonego na czas konkretnej nieobecności.

Stosując rozwiązanie wskazane w punkcie drugim, należy wziąć pod uwagę, że pełnienie zastępstwa za głównego księgowego można powierzyć zarówno jednemu, jak i kilku różnym pracownikom księgowości, rozdzielając pomiędzy nich obowiązki głównego księgowego stosownie do ich wiedzy i umiejętności oraz fizycznych możliwości ich wykonywania w ustalonym czasie pracy.

Przykład

REKLAMA

Kierownik jednostki oddelegował głównego księgowego na tygodniowe szkolenie poza miejscowość, w której znajdowała się siedziba jednostki. Na czas jego nieobecności księgowy otrzymał jednorazowe upoważnienie do wykonywania kontroli wstępnej zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych oraz do wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi. Upoważnienie nie obejmowało innych obowiązków należących do głównego księgowego, np. takich jak: przygotowanie projektów zmian planu finansowego jednostki, prowadzenie ewidencji dochodów oraz wydatków jednostki i ich zaangażowania, sporządzanie sprawozdań budżetowych, zatwierdzania raportów kasowych.

W opisanej w przykładzie 1 niewielkiej jednostce organizacyjnej udzielone przez kierownika jednostki jednorazowe upoważnienie o ograniczonym zakresie wystarczyło do zapewnienia bieżącego funkcjonowania jednostki w czasie nieobecności głównego księgowego. Ponieważ była ona zaplanowana ze znacznym wyprzedzeniem, główny księgowy przygotował wszystkie niezbędne dokumenty i ewidencje przed swoim wyjazdem (między innymi sprawdził i zatwierdził wszystkie dowody wymagające zapłaty w czasie jego nieobecności i zlecił ich wykonanie). W ten sposób w czasie nieobecności głównego księgowego w zasadzie jednostka nie musiała realizować żadnych wypłat, a gdyby wystąpiły nagłe i nieprzewidziane okoliczności wymagające dokonania wydatków – do sprawdzenia i zatwierdzenia odpowiednich dowodów księgowych upoważniony był księgowy. Księgowemu nie powierzono wykonywania innych obowiązków należących do głównego księgowego, ponieważ czynności z nimi związane główny księgowy mógł na bieżąco wykonać po powrocie ze szkolenia, bez naruszania terminów w zakresie kontroli raportów kasowych (które w jednostce ze względu na małą liczbę operacji gotówkowych były sporządzane za okresy miesięczne), bieżącego prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdawczości.

Więcej czytaj na INFORRB w artykule: Zasady wystawiania upoważnienia do pełnienia zastępstwa za głównego księgowego w jednostce organizacyjnej sektora publicznego >>

Artykuł zawiera odpowiedzi na następujące pytania:

  • w jakiej formie należy wystawić upoważnienie dla innego pracownika do zastępowania głównego księgowego w razie jego nieobecności (np. choroba, urlop),
  • czy takie upoważnienie powinien wystawić kierownik jednostki czy główny księgowy,
  • czy upoważnienie trzeba wystawiać każdorazowo w razie zaistnienia konieczności zastępstwa, czy może być wystawione jednorazowo, bez ograniczeń czasowych dla danego pracownika, jedynie z adnotacją, że obowiązuje „w razie nieobecności głównego księgowego w pracy”,
  • jakie podstawy prawne należy podać w upoważnieniu,
  • czy upoważnienie musi zawierać szczegółowy zakres czynności, czy może tylko ogólnie wskazywać np. prowadzenie rachunkowości, wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi, dokonywanie wstępnej kontroli dokumentów,
  • czy upoważniony pracownik, wykonując czynności w zastępstwie za głównego księgowego, powinien podpisywać się swoim imieniem i nazwiskiem na własnej pieczątce imiennej z adnotacją „z upoważnienia”, czy też wystarczy jedynie jego podpis i pieczątka imienna bez żadnych dopisków?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA