Czy konieczne są badania lekarskie i szkolenie bhp przy ponownym zatrudnieniu?
REKLAMA
REKLAMA
Przy takiej przerwie w zatrudnieniu konieczne jest zarówno zapewnienie szkolenia bhp, jak i wstępnych badań lekarskich. Nie ma przy tym obecnie znaczenia to, czy w czasie przerwy dana osoba świadczyła pracę u innego pracodawcy na takim samym lub podobnym stanowisku – z podobnymi warunkami pracy i zagrożeniami.
REKLAMA
Zasadą jest to, że każda osoba, z którą nawiązywany jest stosunek pracy, podlega:
● wstępnym badaniom lekarskim, mającym wykazać, czy jest zdolna do wykonywania pracy na danym stanowisku (art. 229 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.),
● przeszkoleniu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 k.p.).
Przepisy k.p. wyłączają jednak te obowiązki w razie ponownego zatrudnienia.
Zwolnienie z konieczności kierowania na badania wstępne odnosi się do krótszych niż 30-dniowe przerwy w zatrudnieniu, przy zachowaniu tożsamości stanowiska pracy lub tożsamości warunków pracy na kolejnym stanowisku. Dotyczy to podejmowania pracy u tego samego pracodawcy.
Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF
REKLAMA
Szkolenie bhp nie jest wymagane przed dopuszczeniem pracownika do pracy wówczas, gdy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W art. 2373 § 2 k.p. wskazano jasno, że dotyczy to tylko umowy nawiązywanej „bezpośrednio”, po wcześniejszym zatrudnieniu u tego pracodawcy.
Słowo „bezpośrednio” oznacza „zaraz po czymś, natychmiast, niezwłocznie”. Zasadniczo jest to kolejny dzień po ustaniu poprzedniego zatrudnienia lub pierwszy dzień po ewentualnej przerwie świątecznej czy wynikającej z dni wolnych od pracy. Nie można swobodnie odnosić go do pewnego przedziału czasu – np. tygodnia czy 30 dni (jak w odniesieniu do badań wstępnych).
W pytaniu wskazuje się na dwumiesięczną przerwę w zatrudnieniu u danego pracodawcy. Taki przedział czasu skutkuje zatem koniecznością zarówno określenia przez lekarza medycyny pracy, czy pracownik jest zdolny do pracy na danym stanowisku, jak i zapewnienia temu pracownikowi szkolenia bhp.
Podstawa prawna
● art. 229 § 1, art. 2373 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 208)
Czy pracownik służby cywilnej dostanie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych
W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent za urlop i odprawę emerytalną pracownika samorządowego
Jak postąpić w przypadku dłuższej nieobecności sekretarza gminy
REKLAMA
REKLAMA