REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy konieczne są badania lekarskie i szkolenie bhp przy ponownym zatrudnieniu?

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Czy konieczne są badania lekarskie i szkolenie bhp przy ponownym zatrudnieniu
Czy konieczne są badania lekarskie i szkolenie bhp przy ponownym zatrudnieniu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po dwumiesięcznej przerwie zamierzamy ponownie zatrudniać pracownika. Będzie on wykonywał tę samą pracę co wcześniej. Czy musimy kierować go na badania lekarskie i szkolenie bhp, jeżeli w czasie tych dwóch miesięcy świadczył pracę tego samego rodzaju u innego pracodawcy?

Przy takiej przerwie w zatrudnieniu konieczne jest zarówno zapewnienie szkolenia bhp, jak i wstępnych badań lekarskich. Nie ma przy tym obecnie znaczenia to, czy w czasie przerwy dana osoba świadczyła pracę u innego pracodawcy na takim samym lub podobnym stanowisku – z podobnymi warunkami pracy i zagrożeniami.

REKLAMA

Zasadą jest to, że każda osoba, z którą nawiązywany jest stosunek pracy, podlega:

● wstępnym badaniom lekarskim, mającym wykazać, czy jest zdolna do wykonywania pracy na danym stanowisku (art. 229 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.),

● przeszkoleniu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 k.p.).

Przepisy k.p. wyłączają jednak te obowiązki w razie ponownego zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie z konieczności kierowania na badania wstępne odnosi się do krótszych niż 30-dniowe przerwy w zatrudnieniu, przy zachowaniu tożsamości stanowiska pracy lub tożsamości warunków pracy na kolejnym stanowisku. Dotyczy to podejmowania pracy u tego samego pracodawcy.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

REKLAMA

Szkolenie bhp nie jest wymagane przed dopuszczeniem pracownika do pracy wówczas, gdy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W art. 2373 § 2 k.p. wskazano jasno, że dotyczy to tylko umowy nawiązywanej „bezpośrednio”, po wcześniejszym zatrudnieniu u tego pracodawcy.

Słowo „bezpośrednio” oznacza „zaraz po czymś, natychmiast, niezwłocznie”. Zasadniczo jest to kolejny dzień po ustaniu poprzedniego zatrudnienia lub pierwszy dzień po ewentualnej przerwie świątecznej czy wynikającej z dni wolnych od pracy. Nie można swobodnie odnosić go do pewnego przedziału czasu – np. tygodnia czy 30 dni (jak w odniesieniu do badań wstępnych).

W pytaniu wskazuje się na dwumiesięczną przerwę w zatrudnieniu u danego pracodawcy. Taki przedział czasu skutkuje zatem koniecznością zarówno określenia przez lekarza medycyny pracy, czy pracownik jest zdolny do pracy na danym stanowisku, jak i zapewnienia temu pracownikowi szkolenia bhp.

Podstawa prawna

● art. 229 § 1, art. 2373 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 208)

Polecamy w INFORRB

Czy pracownik służby cywilnej dostanie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent za urlop i odprawę emerytalną pracownika samorządowego

Jak postąpić w przypadku dłuższej nieobecności sekretarza gminy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA