REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótszy okres przechowywania dokumentów pracowniczych

Arleta Siedlik
Dokumenty, praca/ Fot. Fotolia
Dokumenty, praca/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przechowywanie dokumentów pracowniczych, zgodnie z rządowym projektem zmiany Kodeksu pracy z bieżącego roku, będzie znacznie krótsze niż dotychczas. Projekt nowej regulacji w tym zakresie trafił właśnie do konsultacji publicznych.

W aktualnym porządku prawnym wymagane jest przechowywanie teczki osobowej z pełną dokumentacją pracownika aż przez 50 lat. Znaczna część zachowywanych dokumentów nie jest przydatna. Dodatkowo wymagane jest przechowywanie dokumentacji w formie papierowej. Materia ta uregulowana jest przez ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. 1983 nr 38 poz. 173).

REKLAMA

Unormowana wspomnianą ustawą jest także sytuacja, kiedy pracodawca zostaje postawiony w stan likwidacji lub upadłości. Wówczas, zgodnie z obecnymi regulacjami, pracodawca jest zobowiązany do wskazania podmiotu prowadzącego działalność w dziedzinie przechowywania dokumentacji, któremu zostanie ona przekazana do dalszego przechowywania. Pracodawca musi zapewnić środki finansowe na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji.

Zobacz również: Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Zgodnie z danymi szacunkowymi łączny koszt administracyjny u przedsiębiorców z tytułu prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej wynosi 130 mln zł w skali roku. 

W omawianym projekcie Kodeksu pracy mają obowiązywać trzy okresy przechowywania dokumentów pracowniczych.  Pierwszy z nich to czas zatrudnienia danego pracownika, ponieważ po ustaniu stosunku pracy znosi się obowiązek przechowywania niektórych dokumentów. Następnie mamy do czynienia z 5-letnim okresem po ustaniu zatrudnienia - przez ten czas należy przechowywać dokumentację, która może być pomocna przy dochodzeniu roszczeń ze stosunku pracy. Ostatni okresem jest okres 50 lat. Taki termin byłby obowiązujący dla dokumentów przechowywanych do celów emerytalno-rentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proponowane zmiany nie będą dotyczyły dokumentacji pracowników podlegających szczególnym przepisom np. w administracji publicznej, służbach mundurowych.

Nowe  rozwiązania będą dotyczyć najszerszej kategorii pracowników, wobec których zastosowanie mają zasady ogólne.

REKLAMA

W omawianym zakresie Konfederacja Lewiatan (organizacja biznesowa, która reprezentuje interesy pracodawców w Polsce i Unii Europejskiej) także postuluje znaczące zmiany. Obok zmian przewidzianych w projekcie rządowym postulowana jest także możliwość przechowywania dokumentów w formie elektronicznej.

Jak wskazują eksperci z Lewiatana dalsze długoletnie przechowywanie dokumentacji pracowniczej jest możliwe do wykonania. Negatywnym aspektem tego rozwiązania są tylko koszty. Aktualnie na rynku pracy jest większa rotacja pracowników niż jeszcze kilka lat temu, a to powoduje generowanie coraz większej ilości dokumentów.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 27.03.2015 r.).

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA