REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótszy okres przechowywania dokumentów pracowniczych

Arleta Siedlik
Dokumenty, praca/ Fot. Fotolia
Dokumenty, praca/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przechowywanie dokumentów pracowniczych, zgodnie z rządowym projektem zmiany Kodeksu pracy z bieżącego roku, będzie znacznie krótsze niż dotychczas. Projekt nowej regulacji w tym zakresie trafił właśnie do konsultacji publicznych.

W aktualnym porządku prawnym wymagane jest przechowywanie teczki osobowej z pełną dokumentacją pracownika aż przez 50 lat. Znaczna część zachowywanych dokumentów nie jest przydatna. Dodatkowo wymagane jest przechowywanie dokumentacji w formie papierowej. Materia ta uregulowana jest przez ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. 1983 nr 38 poz. 173).

REKLAMA

Unormowana wspomnianą ustawą jest także sytuacja, kiedy pracodawca zostaje postawiony w stan likwidacji lub upadłości. Wówczas, zgodnie z obecnymi regulacjami, pracodawca jest zobowiązany do wskazania podmiotu prowadzącego działalność w dziedzinie przechowywania dokumentacji, któremu zostanie ona przekazana do dalszego przechowywania. Pracodawca musi zapewnić środki finansowe na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji.

Zobacz również: Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Zgodnie z danymi szacunkowymi łączny koszt administracyjny u przedsiębiorców z tytułu prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej wynosi 130 mln zł w skali roku. 

W omawianym projekcie Kodeksu pracy mają obowiązywać trzy okresy przechowywania dokumentów pracowniczych.  Pierwszy z nich to czas zatrudnienia danego pracownika, ponieważ po ustaniu stosunku pracy znosi się obowiązek przechowywania niektórych dokumentów. Następnie mamy do czynienia z 5-letnim okresem po ustaniu zatrudnienia - przez ten czas należy przechowywać dokumentację, która może być pomocna przy dochodzeniu roszczeń ze stosunku pracy. Ostatni okresem jest okres 50 lat. Taki termin byłby obowiązujący dla dokumentów przechowywanych do celów emerytalno-rentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proponowane zmiany nie będą dotyczyły dokumentacji pracowników podlegających szczególnym przepisom np. w administracji publicznej, służbach mundurowych.

Nowe  rozwiązania będą dotyczyć najszerszej kategorii pracowników, wobec których zastosowanie mają zasady ogólne.

REKLAMA

W omawianym zakresie Konfederacja Lewiatan (organizacja biznesowa, która reprezentuje interesy pracodawców w Polsce i Unii Europejskiej) także postuluje znaczące zmiany. Obok zmian przewidzianych w projekcie rządowym postulowana jest także możliwość przechowywania dokumentów w formie elektronicznej.

Jak wskazują eksperci z Lewiatana dalsze długoletnie przechowywanie dokumentacji pracowniczej jest możliwe do wykonania. Negatywnym aspektem tego rozwiązania są tylko koszty. Aktualnie na rynku pracy jest większa rotacja pracowników niż jeszcze kilka lat temu, a to powoduje generowanie coraz większej ilości dokumentów.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 27.03.2015 r.).

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA