REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę

Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę
Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę

REKLAMA

REKLAMA

Czy jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę? MF wyklucza taką interpretacją przepisów. Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienie dotyczące podnoszonej przez liczne samorządy kwestii, czy przekazanie komputerów w programie Granty PPGR podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

MF sformułowało swoje wyjaśnienia w odpowiedzi na pytanie skierowane do resortu przez gminę Olsztynek, czy przekazanie beneficjentom ostatecznym sprzętu informatycznego w ramach konkursu grantowego Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym („Granty PPGR”) będzie rodzić skutki podatkowe dla beneficjentów (rodziców/opiekunów prawnych lub pełnoletnich uczniów) z tytułu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Darowizna to bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku

Zgodnie z brzmieniem art. 888 § 1 KC przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna jest świadczeniem na rzecz obdarowanego pod tytułem darmym i dobrowolnym, nie wynika z żadnego stosunku zobowiązaniowego, ani też z ustawy.

Przekazanie uczniowi komputera przez gminę nie jest darowizną

REKLAMA

Stanowisko MF - „gminie został powierzony grant w ramach konkursu grantowego, na realizację ściśle określonego celu projektu. Z uzyskanego grantu gmina musi się rozliczyć i ewentualnie zwrócić niewykorzystane lub nieprawidłowo wydatkowane środki. Wobec czego, po przekazaniu sprzętu uczniom nie dojedzie do uszczuplenia majątku gminy, ponieważ zakup sprzętu komputerowego nastąpi z grantu, otrzymanego w precyzyjnie wyliczonej kwocie - iloczyn ilości dzieci i wnuków byłych pracowników PPGR oraz maksymalnej stawki za jednostkę komputera określoną w dokumentacji konkursowej (3500 zł). Niewykorzystane środki podlegają zwrotowi na rachunek bankowy, z którego wypłacono grant”. Dlatego więc „oceniając charakter prawny przekazania uczniowi sprzętu komputerowego można uznać, że nabycie takie nie stanowi darowizny w rozumieniu przepisów KC, a w konsekwencji nie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn”.

Resort zaznaczył dodatkowo, „że nawet gdyby sprzęt komputerowy został przekazany uczniowi 3/4 w drodze umowy darowizny to wartość przedmiotu darowizny (3500 zł) będzie mieściła się w kwocie wolnej od podatku (dla III grupy podatkowej 4902 zł). Limit kwoty wolnej jest obliczany w stosunku do każdej osoby fizycznej odrębnie. Wobec czego nawet jeśli w jednej rodzinie kilku uczniów otrzyma komputery, to kwota wolna od podatku będzie liczona oddzielnie dla każdego z nich”.

Dziecko nie posiada zdolności do czynności prawnych

MF zwróciło przy tym uwagę, „że dziecko od urodzenia posiada zdolność prawną - jest podmiotem praw i obowiązków i może posiadać majątek. Nie posiada jednak zdolności do czynności prawnych, czyli co do zasady nie może samodzielnie dokonywać czynności prawnych, np. przyjmować darowizn. W jego imieniu i na jego rzecz działają rodzice (opiekunowie prawni). Rodzice nie stają się właścicielami przedmiotu darowizny, lecz sprawują zarząd nad majątkiem dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości (art. 101 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA