REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę

Subskrybuj nas na Youtube
Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę
Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę

REKLAMA

REKLAMA

Czy jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę? MF wyklucza taką interpretacją przepisów. Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienie dotyczące podnoszonej przez liczne samorządy kwestii, czy przekazanie komputerów w programie Granty PPGR podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

MF sformułowało swoje wyjaśnienia w odpowiedzi na pytanie skierowane do resortu przez gminę Olsztynek, czy przekazanie beneficjentom ostatecznym sprzętu informatycznego w ramach konkursu grantowego Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym („Granty PPGR”) będzie rodzić skutki podatkowe dla beneficjentów (rodziców/opiekunów prawnych lub pełnoletnich uczniów) z tytułu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Darowizna to bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku

Zgodnie z brzmieniem art. 888 § 1 KC przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna jest świadczeniem na rzecz obdarowanego pod tytułem darmym i dobrowolnym, nie wynika z żadnego stosunku zobowiązaniowego, ani też z ustawy.

Przekazanie uczniowi komputera przez gminę nie jest darowizną

REKLAMA

Stanowisko MF - „gminie został powierzony grant w ramach konkursu grantowego, na realizację ściśle określonego celu projektu. Z uzyskanego grantu gmina musi się rozliczyć i ewentualnie zwrócić niewykorzystane lub nieprawidłowo wydatkowane środki. Wobec czego, po przekazaniu sprzętu uczniom nie dojedzie do uszczuplenia majątku gminy, ponieważ zakup sprzętu komputerowego nastąpi z grantu, otrzymanego w precyzyjnie wyliczonej kwocie - iloczyn ilości dzieci i wnuków byłych pracowników PPGR oraz maksymalnej stawki za jednostkę komputera określoną w dokumentacji konkursowej (3500 zł). Niewykorzystane środki podlegają zwrotowi na rachunek bankowy, z którego wypłacono grant”. Dlatego więc „oceniając charakter prawny przekazania uczniowi sprzętu komputerowego można uznać, że nabycie takie nie stanowi darowizny w rozumieniu przepisów KC, a w konsekwencji nie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn”.

Resort zaznaczył dodatkowo, „że nawet gdyby sprzęt komputerowy został przekazany uczniowi 3/4 w drodze umowy darowizny to wartość przedmiotu darowizny (3500 zł) będzie mieściła się w kwocie wolnej od podatku (dla III grupy podatkowej 4902 zł). Limit kwoty wolnej jest obliczany w stosunku do każdej osoby fizycznej odrębnie. Wobec czego nawet jeśli w jednej rodzinie kilku uczniów otrzyma komputery, to kwota wolna od podatku będzie liczona oddzielnie dla każdego z nich”.

Dziecko nie posiada zdolności do czynności prawnych

MF zwróciło przy tym uwagę, „że dziecko od urodzenia posiada zdolność prawną - jest podmiotem praw i obowiązków i może posiadać majątek. Nie posiada jednak zdolności do czynności prawnych, czyli co do zasady nie może samodzielnie dokonywać czynności prawnych, np. przyjmować darowizn. W jego imieniu i na jego rzecz działają rodzice (opiekunowie prawni). Rodzice nie stają się właścicielami przedmiotu darowizny, lecz sprawują zarząd nad majątkiem dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości (art. 101 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)”.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA