Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę
REKLAMA
REKLAMA
MF sformułowało swoje wyjaśnienia w odpowiedzi na pytanie skierowane do resortu przez gminę Olsztynek, czy przekazanie beneficjentom ostatecznym sprzętu informatycznego w ramach konkursu grantowego Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym („Granty PPGR”) będzie rodzić skutki podatkowe dla beneficjentów (rodziców/opiekunów prawnych lub pełnoletnich uczniów) z tytułu ustawy o podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
Darowizna to bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku
Zgodnie z brzmieniem art. 888 § 1 KC przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna jest świadczeniem na rzecz obdarowanego pod tytułem darmym i dobrowolnym, nie wynika z żadnego stosunku zobowiązaniowego, ani też z ustawy.
Przekazanie uczniowi komputera przez gminę nie jest darowizną
REKLAMA
Stanowisko MF - „gminie został powierzony grant w ramach konkursu grantowego, na realizację ściśle określonego celu projektu. Z uzyskanego grantu gmina musi się rozliczyć i ewentualnie zwrócić niewykorzystane lub nieprawidłowo wydatkowane środki. Wobec czego, po przekazaniu sprzętu uczniom nie dojedzie do uszczuplenia majątku gminy, ponieważ zakup sprzętu komputerowego nastąpi z grantu, otrzymanego w precyzyjnie wyliczonej kwocie - iloczyn ilości dzieci i wnuków byłych pracowników PPGR oraz maksymalnej stawki za jednostkę komputera określoną w dokumentacji konkursowej (3500 zł). Niewykorzystane środki podlegają zwrotowi na rachunek bankowy, z którego wypłacono grant”. Dlatego więc „oceniając charakter prawny przekazania uczniowi sprzętu komputerowego można uznać, że nabycie takie nie stanowi darowizny w rozumieniu przepisów KC, a w konsekwencji nie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn”.
Resort zaznaczył dodatkowo, „że nawet gdyby sprzęt komputerowy został przekazany uczniowi 3/4 w drodze umowy darowizny to wartość przedmiotu darowizny (3500 zł) będzie mieściła się w kwocie wolnej od podatku (dla III grupy podatkowej 4902 zł). Limit kwoty wolnej jest obliczany w stosunku do każdej osoby fizycznej odrębnie. Wobec czego nawet jeśli w jednej rodzinie kilku uczniów otrzyma komputery, to kwota wolna od podatku będzie liczona oddzielnie dla każdego z nich”.
Dziecko nie posiada zdolności do czynności prawnych
MF zwróciło przy tym uwagę, „że dziecko od urodzenia posiada zdolność prawną - jest podmiotem praw i obowiązków i może posiadać majątek. Nie posiada jednak zdolności do czynności prawnych, czyli co do zasady nie może samodzielnie dokonywać czynności prawnych, np. przyjmować darowizn. W jego imieniu i na jego rzecz działają rodzice (opiekunowie prawni). Rodzice nie stają się właścicielami przedmiotu darowizny, lecz sprawują zarząd nad majątkiem dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości (art. 101 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)”.
REKLAMA
REKLAMA