REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę

Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę
Granty PPGR - nie jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę

REKLAMA

REKLAMA

Czy jest darowizną przekazanie uczniowi komputera przez gminę? MF wyklucza taką interpretacją przepisów. Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienie dotyczące podnoszonej przez liczne samorządy kwestii, czy przekazanie komputerów w programie Granty PPGR podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

MF sformułowało swoje wyjaśnienia w odpowiedzi na pytanie skierowane do resortu przez gminę Olsztynek, czy przekazanie beneficjentom ostatecznym sprzętu informatycznego w ramach konkursu grantowego Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym („Granty PPGR”) będzie rodzić skutki podatkowe dla beneficjentów (rodziców/opiekunów prawnych lub pełnoletnich uczniów) z tytułu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Darowizna to bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku

Zgodnie z brzmieniem art. 888 § 1 KC przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna jest świadczeniem na rzecz obdarowanego pod tytułem darmym i dobrowolnym, nie wynika z żadnego stosunku zobowiązaniowego, ani też z ustawy.

Przekazanie uczniowi komputera przez gminę nie jest darowizną

REKLAMA

Stanowisko MF - „gminie został powierzony grant w ramach konkursu grantowego, na realizację ściśle określonego celu projektu. Z uzyskanego grantu gmina musi się rozliczyć i ewentualnie zwrócić niewykorzystane lub nieprawidłowo wydatkowane środki. Wobec czego, po przekazaniu sprzętu uczniom nie dojedzie do uszczuplenia majątku gminy, ponieważ zakup sprzętu komputerowego nastąpi z grantu, otrzymanego w precyzyjnie wyliczonej kwocie - iloczyn ilości dzieci i wnuków byłych pracowników PPGR oraz maksymalnej stawki za jednostkę komputera określoną w dokumentacji konkursowej (3500 zł). Niewykorzystane środki podlegają zwrotowi na rachunek bankowy, z którego wypłacono grant”. Dlatego więc „oceniając charakter prawny przekazania uczniowi sprzętu komputerowego można uznać, że nabycie takie nie stanowi darowizny w rozumieniu przepisów KC, a w konsekwencji nie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn”.

Resort zaznaczył dodatkowo, „że nawet gdyby sprzęt komputerowy został przekazany uczniowi 3/4 w drodze umowy darowizny to wartość przedmiotu darowizny (3500 zł) będzie mieściła się w kwocie wolnej od podatku (dla III grupy podatkowej 4902 zł). Limit kwoty wolnej jest obliczany w stosunku do każdej osoby fizycznej odrębnie. Wobec czego nawet jeśli w jednej rodzinie kilku uczniów otrzyma komputery, to kwota wolna od podatku będzie liczona oddzielnie dla każdego z nich”.

Dziecko nie posiada zdolności do czynności prawnych

MF zwróciło przy tym uwagę, „że dziecko od urodzenia posiada zdolność prawną - jest podmiotem praw i obowiązków i może posiadać majątek. Nie posiada jednak zdolności do czynności prawnych, czyli co do zasady nie może samodzielnie dokonywać czynności prawnych, np. przyjmować darowizn. W jego imieniu i na jego rzecz działają rodzice (opiekunowie prawni). Rodzice nie stają się właścicielami przedmiotu darowizny, lecz sprawują zarząd nad majątkiem dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości (art. 101 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA