REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: dochody JST z PIT w I kw. wyższe o 573 mln zł

Dochody samorządów z PIT
Dochody samorządów z PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dochody samorządów z PIT po I kwartale 2022 roku, w wyniku wprowadzenia gwarantowanego mechanizmu równych miesięcznych rat, były o około 573 mln zł większe niż gdyby obowiązywał system poprzedni – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Co to jest gwarantowany mechanizm równych miesięcznych rat w PIT?

„Dochody samorządów z PIT, w tym miast na prawach powiatu, po pierwszych trzech miesiącach roku 2022, w wyniku wprowadzenia od 2022 r. gwarantowanego mechanizmu równych miesięcznych rat w PIT, były o około 573 mln zł większe niż gdyby obowiązywał system poprzedni” – podało MF. Resort zaznaczył, że zmiana systemu płatności udziału samorządów w PIT przyczyniła się do „zrównoważenia dochodów JST, w tym miast na prawach powiatu i bardziej równomiernego przekazywania środków finansowych w ciągu roku budżetowego”.

REKLAMA

Ile wyniosła nadwyżka budżetowa miast na prawach powiatu za 2021 r.?

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przypomniało, że dochody miast na prawach powiatu za rok 2021 zamknęły się nadwyżką budżetową w kwocie 2,8 mld zł, zaś na poziomie operacyjnym - nadwyżkę operacyjną (bieżącą) w kwocie prawie 10,6 mld zł. Po zakończeniu roku budżetowego 2021 miastom na prawach powiatu zostało ponad 13,6 mld zł środków do wykorzystania (dyspozycji) na realizację zadań w roku 2022 i kolejne lata.

„W maju 2021 r. (przed ogłoszeniem Polskiego Ładu) miasta na prawach powiatu planowały na 2022 r. dochody z tytułu udziału w PIT i CIT w łącznej kwiecie 28,9 mld zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz rozwiązań stabilizujących i wzmacniających finanse JST, łączne dochody tych miast roku 2022 z tytułu PIT i CIT (po uzupełnieniu o dodatkowe środki subwencyjne) wyniosą ponad 30 mld zł i będą wyższe o ponad 1,4 mld zł od prognoz tych miast sprzed Polskiego Ładu” – podało MF.

Co to jest reguła stabilizacyjna?

Resort przypomniał, że w wyniku wprowadzonych ustawą z 14 października 2021 o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw wprowadzona została reguła, która w kolejnych latach będzie stabilizować i zabezpieczać dochody samorządów. Ewentualne ubytki w dochodach z PIT i CIT będą kompensowane w dominującym stopniu dodatkowym wzrostem subwencji rozwojowej oraz potencjalnym uzupełnieniem środków subwencyjnych. MF podało, że aktualnie prowadzone są dyskusje ze stroną samorządową w zakresie doprecyzowania zasad podziału między JST środków będących kompensatą ubytków w dochodach.

„W najbliższych dniach na rachunki bankowe JST, w tym budżetów miast na prawach powiatu, z rachunku pomocniczego Funduszu Pomocy, którego dysponentem jest Minister Finansów, zostanie przekazana pierwsza rata dodatkowych środków z tytułu wsparcia JST w realizacji dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, o których mowa w art. 50 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa” – poinformowało także Ministerstwo Finansów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • proste
    2022-04-18 15:19:27
    Czyli jednym słowem - podniesiono podatki
    0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

REKLAMA

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

REKLAMA

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

REKLAMA