REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: dochody JST z PIT w I kw. wyższe o 573 mln zł

Dochody samorządów z PIT
Dochody samorządów z PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dochody samorządów z PIT po I kwartale 2022 roku, w wyniku wprowadzenia gwarantowanego mechanizmu równych miesięcznych rat, były o około 573 mln zł większe niż gdyby obowiązywał system poprzedni – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Co to jest gwarantowany mechanizm równych miesięcznych rat w PIT?

„Dochody samorządów z PIT, w tym miast na prawach powiatu, po pierwszych trzech miesiącach roku 2022, w wyniku wprowadzenia od 2022 r. gwarantowanego mechanizmu równych miesięcznych rat w PIT, były o około 573 mln zł większe niż gdyby obowiązywał system poprzedni” – podało MF. Resort zaznaczył, że zmiana systemu płatności udziału samorządów w PIT przyczyniła się do „zrównoważenia dochodów JST, w tym miast na prawach powiatu i bardziej równomiernego przekazywania środków finansowych w ciągu roku budżetowego”.

REKLAMA

Ile wyniosła nadwyżka budżetowa miast na prawach powiatu za 2021 r.?

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przypomniało, że dochody miast na prawach powiatu za rok 2021 zamknęły się nadwyżką budżetową w kwocie 2,8 mld zł, zaś na poziomie operacyjnym - nadwyżkę operacyjną (bieżącą) w kwocie prawie 10,6 mld zł. Po zakończeniu roku budżetowego 2021 miastom na prawach powiatu zostało ponad 13,6 mld zł środków do wykorzystania (dyspozycji) na realizację zadań w roku 2022 i kolejne lata.

„W maju 2021 r. (przed ogłoszeniem Polskiego Ładu) miasta na prawach powiatu planowały na 2022 r. dochody z tytułu udziału w PIT i CIT w łącznej kwiecie 28,9 mld zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz rozwiązań stabilizujących i wzmacniających finanse JST, łączne dochody tych miast roku 2022 z tytułu PIT i CIT (po uzupełnieniu o dodatkowe środki subwencyjne) wyniosą ponad 30 mld zł i będą wyższe o ponad 1,4 mld zł od prognoz tych miast sprzed Polskiego Ładu” – podało MF.

Co to jest reguła stabilizacyjna?

Resort przypomniał, że w wyniku wprowadzonych ustawą z 14 października 2021 o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw wprowadzona została reguła, która w kolejnych latach będzie stabilizować i zabezpieczać dochody samorządów. Ewentualne ubytki w dochodach z PIT i CIT będą kompensowane w dominującym stopniu dodatkowym wzrostem subwencji rozwojowej oraz potencjalnym uzupełnieniem środków subwencyjnych. MF podało, że aktualnie prowadzone są dyskusje ze stroną samorządową w zakresie doprecyzowania zasad podziału między JST środków będących kompensatą ubytków w dochodach.

„W najbliższych dniach na rachunki bankowe JST, w tym budżetów miast na prawach powiatu, z rachunku pomocniczego Funduszu Pomocy, którego dysponentem jest Minister Finansów, zostanie przekazana pierwsza rata dodatkowych środków z tytułu wsparcia JST w realizacji dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, o których mowa w art. 50 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa” – poinformowało także Ministerstwo Finansów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA