Dofinansowanie zakładu budżetowego - dotacja jako dopłata do kosztów prowadzonej działalności

Drastyczny wzrost cen mediów oraz utrzymujący się wysoki poziom inflacji powodują, że większość samorządowych zakładów budżetowych nie jest w stanie w pełni realizować swoich zadań statutowych. Ich zobowiązania finansowe znacznie wykraczają poza przyjęte budżety.
Jednostki samorządu terytorialnego stoją obecnie przed dylematem, jak mimo tej trudnej sytuacji utrzymać rentowność zakładu i zapewnić mu odpowiednie finansowanie, nie naruszając przy tym dyscypliny finansów publicznych.
W artykule na konkretnym przykładzie przeanalizujemy możliwość udzielenia dotacji samorządowemu zakładowi budżetowemu, która stanowić będzie dofinansowanie do kosztów prowadzonej przez niego działalności. W kontekście rosnących cen mediów skupimy się na problemie jednostki z zapłatą tych właśnie zobowiązań. Na jakich zasadach i w jakim trybie dotacja taka może być udzielona?
Dotacja dla zakładu budżetowego
Samorządowy zakład budżetowy - w myśl art. 15 ust. 3 ustawy o finansach publicznych (dalej: u.f.p.) - może otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego (JST) dotacje: przedmiotowe, celowe na zadania bieżące finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 u.f.p. oraz celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji. Jaka forma dotowania będzie zatem właściwa w odniesieniu do dofinansowania wyższych kosztów mediów?
(…)
Krzysztof Adamczyk
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: