REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grupa VAT w gminie: Zmiany w rozliczeniach podatkowych

Grupa VAT w gminie: Zmiany w rozliczeniach podatkowych
Grupa VAT w gminie: Zmiany w rozliczeniach podatkowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po wprowadzeniu regulacji prawnych umożliwiających tworzenie przez podatników grup VAT pojawiło się wiele wątpliwości związanych z tym, czy mogą one być tworzone także przez jednostki samorządu terytorialnego. 

 

REKLAMA

Jeszcze przed wejściem w życie stosownych przepisów Ministerstwo Finansów potwierdziło, że również jednostki samorządowe mogą tworzyć grupy VAT. W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który między innymi wskazał, że czynności podejmowane przez gminę jako organ władzy publicznej nie zmieniają swojego charakteru, gdy gmina ta jest członkiem grupy VAT.

Przepisy unijne umożliwiają państwom członkowskim wprowadzenie fakultatywnych regulacji prawnych odnoszących się do definiowania podatników. Polskie przepisy od 1 stycznia 2023 r. wprowadziły możliwość tworzenia przez zainteresowane podmioty grup podatkowych na gruncie VAT. Taka grupa staje się jednym podatnikiem.

Utworzenie przez gminę grupy VAT a rozliczenia podatkowe

Możliwość utworzenia grupy VAT nie jest dostępna dla wszystkich podatników. Jak wynika z art. 15a ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), mogą ją utworzyć podatnicy:

  1. posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
  2. nieposiadający siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

REKLAMA

Członkiem grupy może być zatem podmiot mający siedzibę w Polsce, ewentualnie mający w Polsce oddział. Z art. 15a ust. 1 ustawy o VAT wynika ponadto, że grupę utworzyć mogą podmioty, które są powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Użycie spójnika "i" wskazuje, że w danym momencie pomiędzy członkami grupy muszą zachodzić wszystkie te powiązania jednocześnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina ma większość (całość) udziałów w swoich spółkach komunalnych, co wypełnia warunek powiązań finansowych. Spełniony jest także warunek powiązań ekonomicznych. Jeśli wziąć pod uwagę przedmiot działania spółek komunalnych (co do zasady są to zadania użyteczności publicznej), można stwierdzić, że rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne - gmina wykonuje swoje zadania m.in. za pomocą spółek komunalnych.

Spełniony jest również warunek powiązań organizacyjnych. Biorąc bowiem pod uwagę wpływ gminy na obsadę kierowniczych stanowisk w spółkach komunalnych, można stwierdzić, że wszystkie podmioty z grupy pośrednio znajdują się pod wspólnym kierownictwem, czy też - że działania gminy i jej spółek są organizowane co najmniej częściowo w porozumieniu.

(…)

 

Adam Bartosiewicz

 

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kasia
    2023-06-30 11:54:56
    Polecam też zajrzeć na portal FK od WiP. Portal oferuje intuicyjny interfejs, który ułatwia nawigację po treściach i wyszukiwanie konkretnych informacji. Nie trzeba tracić czasu na szukanie potrzebnych materiałów - wszystko jest łatwo dostępne i uporządkowane.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

REKLAMA

e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

REKLAMA

Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA