REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grupa VAT w gminie: Zmiany w rozliczeniach podatkowych

Grupa VAT w gminie: Zmiany w rozliczeniach podatkowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po wprowadzeniu regulacji prawnych umożliwiających tworzenie przez podatników grup VAT pojawiło się wiele wątpliwości związanych z tym, czy mogą one być tworzone także przez jednostki samorządu terytorialnego. 

 

REKLAMA

Jeszcze przed wejściem w życie stosownych przepisów Ministerstwo Finansów potwierdziło, że również jednostki samorządowe mogą tworzyć grupy VAT. W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który między innymi wskazał, że czynności podejmowane przez gminę jako organ władzy publicznej nie zmieniają swojego charakteru, gdy gmina ta jest członkiem grupy VAT.

Przepisy unijne umożliwiają państwom członkowskim wprowadzenie fakultatywnych regulacji prawnych odnoszących się do definiowania podatników. Polskie przepisy od 1 stycznia 2023 r. wprowadziły możliwość tworzenia przez zainteresowane podmioty grup podatkowych na gruncie VAT. Taka grupa staje się jednym podatnikiem.

Utworzenie przez gminę grupy VAT a rozliczenia podatkowe

Możliwość utworzenia grupy VAT nie jest dostępna dla wszystkich podatników. Jak wynika z art. 15a ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), mogą ją utworzyć podatnicy:

  1. posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
  2. nieposiadający siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

REKLAMA

Członkiem grupy może być zatem podmiot mający siedzibę w Polsce, ewentualnie mający w Polsce oddział. Z art. 15a ust. 1 ustawy o VAT wynika ponadto, że grupę utworzyć mogą podmioty, które są powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Użycie spójnika "i" wskazuje, że w danym momencie pomiędzy członkami grupy muszą zachodzić wszystkie te powiązania jednocześnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina ma większość (całość) udziałów w swoich spółkach komunalnych, co wypełnia warunek powiązań finansowych. Spełniony jest także warunek powiązań ekonomicznych. Jeśli wziąć pod uwagę przedmiot działania spółek komunalnych (co do zasady są to zadania użyteczności publicznej), można stwierdzić, że rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne - gmina wykonuje swoje zadania m.in. za pomocą spółek komunalnych.

Spełniony jest również warunek powiązań organizacyjnych. Biorąc bowiem pod uwagę wpływ gminy na obsadę kierowniczych stanowisk w spółkach komunalnych, można stwierdzić, że wszystkie podmioty z grupy pośrednio znajdują się pod wspólnym kierownictwem, czy też - że działania gminy i jej spółek są organizowane co najmniej częściowo w porozumieniu.

(…)

 

Adam Bartosiewicz

 

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA