Grupa VAT w gminie: Zmiany w rozliczeniach podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeszcze przed wejściem w życie stosownych przepisów Ministerstwo Finansów potwierdziło, że również jednostki samorządowe mogą tworzyć grupy VAT. W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który między innymi wskazał, że czynności podejmowane przez gminę jako organ władzy publicznej nie zmieniają swojego charakteru, gdy gmina ta jest członkiem grupy VAT.
Przepisy unijne umożliwiają państwom członkowskim wprowadzenie fakultatywnych regulacji prawnych odnoszących się do definiowania podatników. Polskie przepisy od 1 stycznia 2023 r. wprowadziły możliwość tworzenia przez zainteresowane podmioty grup podatkowych na gruncie VAT. Taka grupa staje się jednym podatnikiem.
Utworzenie przez gminę grupy VAT a rozliczenia podatkowe
Możliwość utworzenia grupy VAT nie jest dostępna dla wszystkich podatników. Jak wynika z art. 15a ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), mogą ją utworzyć podatnicy:
- posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
- nieposiadający siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
REKLAMA
Członkiem grupy może być zatem podmiot mający siedzibę w Polsce, ewentualnie mający w Polsce oddział. Z art. 15a ust. 1 ustawy o VAT wynika ponadto, że grupę utworzyć mogą podmioty, które są powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Użycie spójnika "i" wskazuje, że w danym momencie pomiędzy członkami grupy muszą zachodzić wszystkie te powiązania jednocześnie.
Gmina ma większość (całość) udziałów w swoich spółkach komunalnych, co wypełnia warunek powiązań finansowych. Spełniony jest także warunek powiązań ekonomicznych. Jeśli wziąć pod uwagę przedmiot działania spółek komunalnych (co do zasady są to zadania użyteczności publicznej), można stwierdzić, że rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne - gmina wykonuje swoje zadania m.in. za pomocą spółek komunalnych.
Spełniony jest również warunek powiązań organizacyjnych. Biorąc bowiem pod uwagę wpływ gminy na obsadę kierowniczych stanowisk w spółkach komunalnych, można stwierdzić, że wszystkie podmioty z grupy pośrednio znajdują się pod wspólnym kierownictwem, czy też - że działania gminy i jej spółek są organizowane co najmniej częściowo w porozumieniu.
(…)
Adam Bartosiewicz
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.