REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UWAGA! Za pół roku kilkadziesiąt tysięcy interpretacji indywidualnych straci ważność [nowelizacja Ordynacji podatkowej]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Za pół roku kilkadziesiąt tysięcy interpretacji indywidualnych straci ważność [nowelizacja Ordynacji podatkowej]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2024 r. kilkadziesiąt tysięcy interpretacji podatkowych straci ważność.

Interpretacje indywidualne wydane przed  1 stycznia 2019 r. utracą ważność z dniem 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Ministerstwo Finansów jako powód takiej sytuacji wskazuje konieczność usunięcia nieaktualnych interpretacji. Zmiany zostaną wprowadzone dużą nowelizacją Ordynacji podatkowe. Obecnie projekt nowelizacji jest konsultowany.

Kiedy wygaśnie moc ochronna interpretacji?

W Ordynacji podatkowej mają się pojawić przepisy przejściowe z regułami określającymi do kiedy tracąca ważność interpretacja sprzed 2019 r. chroni podatnika. 

Reguły są takie:

Reguła 1) Zastosowanie się do interpretacji, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która utraciła ważność oraz 

2) skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po utracie ważności interpretacji.

Reguła 2. Ww. zwolnienie obejmuje: 

1) w przypadku rocznego rozliczenia podatków - okres do końca roku podatkowego, 

2) w przypadku kwartalnego rozliczenia podatków - okres do końca kwartału, 

3) w przypadku miesięcznego rozliczenia podatków - okres do końca miesiąca, 

- w którym interpretacja utraciła ważność. 

Reguła 3. Zwolnienia  nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej: 

1) z zastosowaniem art. 119a Ordynacji podatkowej (przepis reguluje konsekwencje unikania opodatkowania); 

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa; 

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że ww. reguły wprowadzają rozsądny kompromis między konieczność wyczyszczenia systemu interpretacji z nieaktualnych stanowisk fiskusa a interesami adresatów interpretacji. I w celu lepszego zrozumienia swojej propozycji podaje przykłady ich zastosowania.

Przykład 

Zainteresowany posiada interpretację indywidualną wydaną w dniu 16 maja 2017 r. Jego interpretacja utraci ważność z dniem wejścia w życie projektowanej ustawy, tj. z dniem 1 stycznia 2024 r. Jednakże z uwagi na to, że zainteresowany rozlicza podatki co kwartał, korzystać będzie z ochrony do 31 marca 2024 r. 

W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy:

„Zróżnicowanie terminu utraty ważności interpretacji indywidualnych uzasadnione jest okresem posiadania interpretacji. Należy bowiem zauważyć, że podatnicy, których interpretacje były wydane przed 1 stycznia 2019 r. często posiadali je znacznie dłużej niż 5 lat, zatem zasadnym jest, by ich sytuacja była możliwie jak najbardziej zrównana z sytuacją podatników, których interpretacje wydano po tym terminie.

Czy podatnicy zablokują fiskusa?

Ta zmiana dotknie kilkadziesiąt tysięcy podatników i płatników.  W wielu sytuacjach złożą nowy wniosek o wydanie interpretacji, co może spowodować zablokowanie systemu wydawania interpretacji z uwagi na kumulację wniosków o wydanie interpretacji.

 

Polecamy: „VAT 2023. Komentarz”. Książka z aktualizowanym serwisem online

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA